آشنایی با سارس (نشانگان شدید حاد تنفسی) ناشی از ویروس کرونا

به گزارش مجله خزرکوه، سارس (SARS) یا نشانگان شدید حاد تنفسی یک بیماری ویروسی است که عامل آن یک نوع ویروس کرونا بود که در سال 2002 در چین ظهور کرد.

آشنایی با سارس (نشانگان شدید حاد تنفسی) ناشی از ویروس کرونا

تصور بر این است که منشا این ویروس از حیوانات احتمالا خفاش ها بوده است که به وسیله یک حیوان واسط به نام سیوت یا گربه زباد به انسان ها منتقل شده باشد. نخستین مورد عفونت انسانی با این ویروس کرونا در ایالت گوانگ دونگ در جنوب چین در سال 2002 شناسایی شد.

همه گیری ویروس کرونای عامل سارس که به دنبال آمد 26 کشور را در برگرفت و باعث مرگ بیش از 800 نفر تا سال 2003 شد.

انتقال انسان به انسان این ویروس در هفته دوم بیماری رخ می داد که همزمان با اوج گیری ریزش ویروس در ترشحات تنفسی و مدفوع و شدت یافتن علائم در بیماری و بدتر شدن حال بیماران بود.

اغلب موارد عفونت با ویروس سارس در محیط های بیمارستانی رخ داد که به علت به کار نبردن احتیاطات کافی برای کنترل عفونت در محل های بستری بیماران بود. با اعمال اقدامات کنترل عفونت در بیمارستان ها شیوع دنیای سارس به خاتمه رسید. از سال 2004 به بعد هیچ موردی از عفونت با ویروس کرونای عامل سارس در دنیا گزارش نشده است.

علائم بیماران مبتلا به سارس شبیه آنفلوانزا به صورت تب، احساس ناخوشی، درد عضلانی، سردرد، اسهال و لرز بود. هیچ علامت منفرد اختصاصی برای این بیماری وجود نداشت. اما تب شایع ترین علامتی بود که در بیماران گزارش شده بود.

در هفته اول و/یا هفته دوم بیماری سرفه (در ابتدا خشک)، تنگ نفس و اسهال در بیماران رخ می داد. در موارد شدید بیماری به سرعت پیشرفت می کرد و باعث نارسایی تنفسی و احتیاج به درمان در بخش مراقبت های ویژه می شد.

در سال 2019 یک کرونا ویروس شبیه به ویروس سارس در شهر ووهان چین کشف شد. بیماری ناشی از این ویروس جدید کرونا (با نام رسمی ویروس سارس-کرونا-2) کووید-19 خوانده شد و در سال 2020 به پاندمی یا همه گیری دنیای پیدا کرد.

  • آشنایی با ویروس های کورونا (کوروناویروس ها)

  • آشنایی با ویروس جدید کرونا عامل بیماری کووید-19

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 457

به "آشنایی با سارس (نشانگان شدید حاد تنفسی) ناشی از ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با سارس (نشانگان شدید حاد تنفسی) ناشی از ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید