بن بست فوتبال گیلان را روز انتخابات از قلم نیاندازید!

به گزارش مجله خزرکوه، تاج به خوبی می داند که فوتبال گیلان نیازمند افکار و ایده های تازه است و در هیأت فوتبالی که هنوز استفاده از کامپیوتر یک معماست، چگونه می توان به آینده و ایده فکر کرد؟ !

بن بست فوتبال گیلان را روز انتخابات از قلم نیاندازید!

انتخابات هیأت فوتبال گیلان صبح روز یکشنبه (که احتمال تعویق آن وجود دارد) در رشت برگزار می گردد؛ انتخاباتی که می تواند در سرنوشت 4 سال آینده فوتبال گیلان تأثیرات بسیاری داشته باشد.

در 8 سال گذشته که فوتبال گیلان با بحران های بزرگی روبرو بوده، قربانعلی الماسخاله ریاست هیأت فوتبال گیلان را بر عهده داشت. او 8 سال بر جایگاه ریاست هیأت فوتبال نشست و در این سال ها اگر فوتبال گیلان را مرور کنیم، با حکایت های تلخ بسیاری روبرو می شویم. از نابودی و انتقال امتیاز داماش در دوران مدیریت عابدینی تا واگذاری های پی در پی امتیاز باشگاه سپیدرود که در اغلب موارد هیأت فوتبال متولی این واگذاری ها بود و حتی در مقطعی طولانی مالکیت باشگاه سپیدرود در اقدامی عجیب به نایب رئیس همین هیأت واگذار شد. هیأت فوتبال همواره در سرنوشت باشگاه های رشت نقش ایفا کرد و ثمره اش امروز روشن است. داماش و سپیدرود غرق در بحران مدیریت و مالکیت و اقتصاد راهی برای نجات از این بحران ها پیدا نمی نمایند.

استادیوم عضدی رشت که ساختمان هیأت فوتبال نیز در آن واقع شده، فروریخته و برای بازسازی اش هنوز قدم مؤثری برداشته نشده. استادیوم سردار جنگل رشت نیز کیفیت بسیار نازلی دارد و هیأت فوتبال اگرچه مالک این استادیوم ها نیست و بودجه مستقیمی برای بازسازی آنها ندارد اما هرگز قدم مؤثری در راستا نوسازی استادیوم های شهر رشت برنداشته. باشگاه ملوان انزلی و استادیوم انزلی نیز اوضاع بهتری ندارد. ملوان نیز در بحران های مالکیت و مدیریت و اقتصاد غرق شده و استادیوم خانگی اش هرگز در شأن یک تیم به بزرگی ملوان نیست. هیأت فوتبال گیلان هرگز ایده و راهکاری برای اصلاح این وضعیت نداشته و هرگز نتوانسته باشگاه ها را در راستای حرفه ای به حرکت درآورد.

اما الماسخاله که 8 سال ریاست هیأت فوتبال را برعهده داشته، در دوران بازنشستگی همچنان در انتخابات هیأت فوتبال گیلان شرکت نموده. با توجه به ساز و کار عجیب انتخابات هیأت ها در ایران که رؤسای هیأت های شهرستان ها تعداد زیادی از آرای روز انتخابات را در اختیار دارند، احتمالاً به رئیسی رأی می دهند که منصوب او هستند. فدراسیون فوتبال این ساز و کار عجیب انتخابات را هرگز اصلاح نمی نماید، چون انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال نیز با روشی مشابه برگزار می گردد و همواره می تواند به ماندگاری رئیس فدراسیون منجر گردد.

در روزهای اخیر نظرسنجی های بسیاری را در رسانه های محلی گیلان انجام داده اند و رئیس فعلی هیأت فوتبال گیلان فقط توسط 7 درصد از کاربران شرکت نماینده در این نظرسنجی ها رأی مثبت گرفته و در تمام نظرسنجی های عمومی دکتر اسماعیل شاد که نامزد انتخابات هیأت گیلان است، صاحب بیشترین آرا شده و الماسخاله با اختلاف عمیقی در نظرسنجی های عمومی شکست خورده اما در انتخابات هیأت فوتبال دیدگاه های دوستداران فوتبال در آن استان اهمیتی ندارد و کارمندان رئیس پیشین هیأت فوتبال می توانند رئیس خود را با آرای خود ابقا نمایند و امنیت شغلی خود را در آینده تضمین نمایند.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال به رشت سفر می نماید تا انتخابات هیأت فوتبال گیلان برگزار گردد. تاج به خوبی می داند که در واگذاری های بی ثمر و پی در پی باشگاه های گیلانی چه کسانی چه نقش هایی را ایفا نموده اند. تاج به خوبی می داند که فوتبال گیلان نیازمند افکار و ایده های تازه است و در هیأت فوتبالی که هنوز استفاده از کامپیوتر یک معماست، چگونه می توان به آینده و ایده فکر کرد؟ !

قربانعلی الماسخاله، دکتر اسماعیل شاد، امیر فرحسینی و افشین ناظمی کاندیداهای انتخابات هیأت فوتبال گیلان هستند. الماسخاله رئیس 8 سال اخیر این هیأت است، اسماعیل شاد، مدیرعامل اسبق باشگاه پگاه گیلان بود و مدیریت را در کارخانه ها و صنعت گیلان تجربه نموده. امیر فرحسینی مربیگری پایه و معلمی و مدیریت ورزشی در آموزش و پرورش را در کارنامه خود دارد و افشین ناظمی نیز بازیکن قدیمی فوتبال گیلان و مربی فوتبال است که کارمند شهرداری رشت هم بوده و اکنون مدیرعامل باشگاه سپیدرود است.

کاش رؤسای هیأت های شهرستان های گیلان به مسئولیت اجتماعی خود در این انتخابات مطلع باشند و بدانند که با انتخاب خود چه سرنوشتی را برای فوتبال گیلان رقم می زنند. هیأت فوتبال گیلان فقط با ایده و فکر تازه شاید بتواند در خروج فوتبال گیلان از بن بست های خودساخته نجات پیدا کند.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 58

به "بن بست فوتبال گیلان را روز انتخابات از قلم نیاندازید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بن بست فوتبال گیلان را روز انتخابات از قلم نیاندازید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید