تصویرگر پزشکی هسته ای ایرانی ساخته شد

به گزارش مجله خزرکوه به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پزشکی هسته ای شاخه ای از تصویربرداری پزشکی، فیزیک پزشکی و پرتونگاری مولکولی است که از خواص هسته ایِ مواد (مثل رادیوایزوتوپ ها) برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می کند.

تصویرگر پزشکی هسته ای ایرانی ساخته شد

تصویربرداری پزشکی، تکنیک و فرآیند مورد استفاده برای ساختن تصاویری از بدن انسان برای اهداف کلینیکی یا علوم پزشکی است.

یک شرکت دانش بنیان فعال در زمینه طراحی، تولید، نصب و نگهداری سیستم های تصویرگر پزشکی هسته ای با تلاش متخصصان بومی و بهره گیری از فناوری روز دنیا و نیز استفاده از کلیه ظرفیت های موجود در کشور، پیروز به تولید سیستم تصویربرداری اسپکت حیوانی، سیستم تصویربرداری اسپکت قلبی (RoboSPECT)، سیستم تصویربرداری اسپکت قلبی (ProSPECT)، سیستم دوربین گاما دستی، گاما پروب، تست تنفسی اوره و سیستم تصویربرداری پت حیوانی شده است.

محمدرضا آی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره یکی از چند محصول این شرکت با نام سیستم تصویربرداری اسپکت قلبی: مدل ProSPECT گفت: سیستم تصویربرداری اختصاصی از قلب، با نام تجاری ProSPECT ، یک سیستم تصویربرداری پزشکی هسته ای است که برای تصویربرداری توموگرافیک از قلب، مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: هدف از استفاده از این سیستم، آشکارسازی و تعیین موقعیت رادیودارویی است که پیش تر به بدن تزریق شده و در بافت قلب و دیگر ارگان ها نفوذ کرده است. این سیستم دارای بخش های مجزا شامل هدهای آشکارسازی، گانتری، تخت، ترولی و کنسول پردازش و آنالیز تصاویر است.

به گفته این فعال فناور، طراحی سیستم با در نظر داشتن راحتی بیمار (خصوصا بیماران دارای فوبیای مکان های تنگ و تاریک) به گونه ای است که سر بیمار حین فرآیند تصویربرداری بیرون از دالان گانتری قرار می گیرد. همچنین تخت این سیستم به صورت افقی طراحی شده که امکان تصویربرداری در دو مد Supine/Prone را فراهم آورده است.

آی گفت: این شرکت تنها تولیدکننده این قبیل تجهیزات در کشور است و شرکتی داخلی که نمونه مشابه این تجهیزات را تولید کند وجود ندارد. به دلیل شرایط تحریم و موضوعات هسته ای که کشور با آن روبرو است ورود این قبیل تجهیزات به ایران ممنوع است و اگر دستگاهی هم به کشور وارد شود این کار به سختی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه با تولید این تجهیزات در شرکت برای حدود 25 نفر مستقیم و غیرمستقیم 20 نفر اشتغالزایی ایجاد شده است، گفت: کشورهای آمریکا، آلمان و هلند از تولیدکنندگان اصلی این قبیل تجهیزات هستند و قیمت تمام شده محصول ایرانی حدود 50 درصد کمتر از نمونه های مشابه خارجی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 113

به "تصویرگر پزشکی هسته ای ایرانی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویرگر پزشکی هسته ای ایرانی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید