توصیه های یک پزشک به زنان باردار در دوران کرونا

به گزارش مجله خزرکوه، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری متخصص جراحی زنان زایمان و نازایی گفت: زنان باردار به دلیل پایین تر بودن سیستم ایمنی بدن نسبت به سایر زنان، بهتر است نسبت به رعایت بهداشت، دقیق تر عمل نمایند، چرا که بدن در این دوران مستعد عفونت های تنفسی است.

توصیه های یک پزشک به زنان باردار در دوران کرونا

نسترن زمانی در گفت وگو با مجله خزرکوه با اشاره به اینکه کرونا نوع جدیدی از ویروس ها و از خانواده سرماخوردگی است، اظهار کرد: در حال حاضر هنوز واکسنی برای کروناویروس وجود ندارد و تفاوت کرونا با دیگر ویروس ها در نحوه انتقال، دوره پنهان و ماندگاری این ویروس است.

وی اضافه نمود: این موضوع که مادران باردار بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به ویروس هستند، هنوز اثبات نشده است اما به دلیل اینکه تغییرات بارداری بر روی سیستم ایمنی بدن و شرایط جسمی زنان باردار اثر می گذارد، ممکن است نوع شدیدتر بیماری در زنان باردار دیده گردد.

متخصص جراحی زنان، زایمان و نازایی توضیح داد: زنان باردار به دلیل پایین تر بودن سیستم ایمنی بدن نسبت به سایر زنان، بهتر است نسبت به رعایت بهداشت، دقیق تر عمل نمایند، چرا که بدن در این دوران مستعد عفونت های تنفسی است به همین دلیل واکسن آنفولانزا به بانوانی که در فصل سرماخوردگی ها باردار می شوند، تزریق می گردد اما از آن جا که هنوز واکسنی برای این ویروس وجود ندارد بهتر است نکاتی را رعایت نمایند.

وی رعایت بهداشت و شستن دست ها به مدت حداقل 20 ثانیه، استفاده از پدالکلی یا ضدعفونی نماینده دست در صورت دسترسی نداشتن به آب و صابون، عدم لمس بینی، دهان و چشم با دست آلوده، فاصله دریافت از بیماران تنفسی تا جای ممکن، عدم تردد در مکان های شلوغ و مکان هایی فاقد تهویه مناسب را از جمله نکات رعایتی برای بانوان باردار برشمرد.

این متخصص زنان بیان نمود: اینکه در بانوان باردار احتمال ابتلا به ویروس کرونا بیشتر است یا خطر بیشتری برای ابتلا به این ویروس، بیماری شدید، عوارض بیماری و مرگ و میر وجود دارد، هنوز مشخص نشده است اما به دلیل اینکه زنان باردار تغییرات فیزیولوژیک و ایمونولوژیک را تجربه می نمایند، این مسئله می تواند آنان را نسبت به بیماری های تنفسی از جمله کروناویروس حساس کند.

وی توضیح داد: در زنان باردار عوارض و مرگ ومیر در صورت ابتلا با سایر انواع ویروس کرونا مانند سارس، مرس و سایر عفونت های تنفسی مانند آنفولانزا بیشتر بوده است.

زمانی با بیان اینکه هنوز اطلاعاتی در رابطه با ایجاد عارضه در حاملگی وجود ندارد، اضافه نمود: سقط، مرده زایی در عفونت های قبلی وابسته به ویروس کرونا مانند سارس و مرس دیده شده است.

این متخصص نازایی با اشاره به اینکه تب بالا در سه ماهه اول بارداری می تواند سبب اختلالات جنینی مهم گردد، ادامه داد: زایمان زودرس در مادران مبتلا به ویروس کرونا دیده شده است، با این وجود اطمینانی وجود ندارد که این عارضه مربوط به ویروس کرونا باشد و در نوزادان به جهان آمده عوارضی مشاهده نشده است زیرا درباره این بیماری اطلاعات زیادی در حال حاضر وجود ندارد و ناچارا بر مبنای بیماری های ویروسی قبلی عمل می گردد.

زمانی عوارض جنینی مانند وزن کم در زمان تولد یا زایمان زودرس را در سایر عفونت های تنفسی در بارداری اثبات شده بیان کرد.

این جراح زنان گفت: شواهدی مبنی بر اینکه ابتلا به کرونا در زمان بارداری سبب مسائل طولانی در طول دوران نوزادی و دوره رشد و نمو گردد در حدی که کودک احتیاج به حمایت اضافه داشته باشد، هنوز اطلاعات کافی وجود ندارد ولی در مجموع زایمان زودرس، وزن کم جنین در زمان تولد می تواند با مسائل درازمدت در سلامتی نوزاد همراه باشد.

وی انتقال ویروس از مادر مبتلا به جنین یا نوزاد در طول حاملگی را ناشناخته دانست و اظهار کرد: در زایمان های اجرا شده از مادر مبتلا، ویروس در شیر یا مایع آمنیوتیک رویت نشده است.

زمانی بیان نمود: مادر به وسیله عطسه یا سرفه می تواند ویروس را به نوزاد خود منتقل کند، و در بیماری های سارس و مرس، ویروس در شیر وجود نداشته ولی آنتی بادی علیه ویروس در شیر وجود داشته است.

متخصص جراحی زنان زایمان و نازایی گفت: مادر مبتلای قطعی به کووید 19 و یا مادری که آزمایش وی در دست آنالیز است باید با احتیاط به نوزاد خود شیر دهد، دستان خود راشسته و با ماسک زدن به نوزاد شیر دهد و چنانچه تغذیه نوزاد با استفاده از شیشه شیر است بهتر است شخص سالم دیگری شیشه شیر را در دهان نوزاد قرار دهد و در استریل کردن وسایل شیردهی دقت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 470

به "توصیه های یک پزشک به زنان باردار در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های یک پزشک به زنان باردار در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید