ثبت چک در سامانه صیاد با شروع سال 1400 اجباری می گردد

به گزارش مجله خزرکوه، با فراهم شدن مقدمات قانون جدید چک و اجرای تدریجی آن، گام های جدی در این زمینه برداشته شده است و چک های جدید که ابتدای سال 1400 وارد بازار و ثبت و انتقال آنها در سامانه صیاد اجباری می گردد.

ثبت چک در سامانه صیاد با شروع سال 1400 اجباری می گردد

چک های جدید که دارای ویژگی های ظاهری چون رنگ بنفش، درج شناسه یکتای 16 رقمی در بالا و سمت چپ هر برگ چک، عبارت کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است بر روی چک ها هستند، الزامات قانونی چون ثبت، نقل وانتقال، نحوه برگشت زدن چک و دلایل آن، نحوه سو اثر چک، محدودیت های دارندگان چک برگشتی و موارد منع اعطای دسته چک نیز دارند.

بر اساس ضوابط قانون جدید، صدور برگه چک های جدید در وجه حامل ممنوع بوده و ضروری است تمام صادرنمایندگان چک، چک های جدید را صرفاً در وجه گیرنده معین (شخص حقیقی/حقوقی) صادر نمایند و گیرندگان چک نیز از پذیرش چک های مذکور در وجه حامل خودداری نمایند.

از سوی دیگر، ثبت و نقل وانتقال چک در سامانه صیاد از ویژگی های مهم قانون جدید چک است که صادرنماینده چک باید مندرجات چک شامل تاریخ سررسید، مبلغ و اطلاعات هویتی ذینفع را علاوه بر اینکه در برگ چک درج می نماید در سامانه صیاد نیز ثبت کند. همچنین، ذینفع چک نیز هنگام دریافت برگ چک باید مندرجات آن را در سامانه صیاد، استعلام و با مندرجات برگ چک تطبیق دهد. اشخاصی که قصد انتقال چک را دارند نیز دیگر نیازی به پشت نویسی چک ندارند و باید اطلاعات هویتی ذینفع جدید را در سامانه صیاد ثبت نمایند.

طبق این گزارش، انجام این امور به وسیله ابزارهای دسترسی به سامانه صیاد شامل اینترنت بانک و موبایل بانکِ بانک ها، برنامک های موبایلی حوزه پرداخت و شعب بانک های عامل امکان پذیر است. همچنین سایر ابزار مورد استفاده برای ارائه خدمات چک به مشتریان شامل مواردی مانند تلفن بانک، ابزار پیامکی، کدهای دستوری و ... نیز در دست آنالیز است که توسط شبکه بانکی اطلاع رسانی خواهند شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1095

به "ثبت چک در سامانه صیاد با شروع سال 1400 اجباری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت چک در سامانه صیاد با شروع سال 1400 اجباری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید