خبرنگاران اروپایی ها روی پیروزی بایدن حساب باز نموده اند

به گزارش مجله خزرکوه، تهران-خبرنگاران- استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه حفظ برجام به رویارویی اروپایی ها با ترامپ منجر می گردد، عنوان نمود: اروپایی ها می خواهند بایدن پیروز انتخابات گردد و شدیدا روی پیروزی او حساب باز نموده اند. آنها می خواهند تا زمانی که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار نشده، موضوع ایران به مرحله بحرانی نرسد و اعتبار شورای امنیت حفظ گردد.

خبرنگاران اروپایی ها روی پیروزی بایدن حساب باز نموده اند

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

قاسم افتخاری روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرنگاران، درباره کوشش های آمریکا برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران گفت: درخواست آمریکا از شورای امنیت برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، موضوع پیچیده ای است زیرا از یکسو، آمریکایی ها زمانی عضو برجام بوده و در تصویب قطعنامه 2231 که آیین نامه اجرایی توافق هسته ای است، نقش داشته اند اما از طرفی، از این توافق خارج شده و راه متفاوتی نسبت به سایر شرکای برجام در پیش گرفتند.

این تحلیلگر مسائل بین المللی گفت: شورای امنیت مسئولیت حفظ صلح، ثبات و امنیت جهانی را برعهده دارد و منشور ملل متحد هم به گونه ای است که این اختیار را به اعضای شورای امنیت داده تا در خصوص هر موضوعی که صلح و امنیت بین المللی را تهدید می نماید، اظهارنظر نمایند.

افتخاری با اشاره به ادعاهای آمریکا توضیح داد: آمریکا می گوید من عضو برجام نیستم اما چون در تصویب قطعنامه 2231 نقش داشتم بنابراین خروج من از برجام، نافی مشارکت در قطعنامه 2231 نیست و می توانم از حقوق و اختیارات این قطعنامه علیه ایران استفاده کنم در حالی که ایران معتقد است آمریکا قطعنامه 2231 را هم نقض نموده و دیگر نمی تواند اسنپ بک را کلید بزند.

وی با بیان اینکه آمریکا می خواهد از مکانیسم های شورای امنیت علیه قطعنامه این شورا استفاده کند، توضیح داد: مکانیسم حل اختلاف در برجام، روندی است که فعال کردن آن فرایند ای زمان بر و دارای مراحل مختلف است و از طرفی، هدف از این فرایند هم حفظ برجام بوده اما اقدام آمریکا کوششی برای نابودی توافق هسته ای است.

افتخاری، اقدام آمریکا را خلاف امنیت جهانی برشمرد و اعلام نمود: اگر آمریکا بتواند سایر اعضا را برای طرح بحث علیه ایران در شورای امنیت متقاعد نموده و تحریم ها را علیه ایران برگرداند، لطمه شدید و خدشه بزرگی به اعتبار شورای امنیت وارد می گردد.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: متاسفانه این مسئله ناشی از ایرادی است که در منشور ملل متحد وجود دارد که فقط پنج کشور را مسئول حفظ صلح و امنیت بین المللی نموده است در حالی که این کشورها، کشورهای بی طرفی نیستند و بیش از آنکه امنیت جهانی را در تصمیم گیری هایشان مدنظر قرار دهند، منافع خود را در نظر می گیرند.

افتخاری تداوم مخالفت ها با درخواست آمریکا را منوط به لابی ها و گفت وگوهای میان اعضا برشمرد و بیان نمود: سود جامعه جهانی و همچنین شورای امنیت در عدم طرح درخواست آمریکا در جلسه شورای امنیت است و به همین خاطر، کشورها در حال رایزنی هستند تا آمریکا را از طرح بحث در شورای امنیت منصرف نمایند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به مخالفت اروپایی ها با خواسته آمریکا یادآور شد: اروپایی ها اکنون در مقابل آمریکا ایستاده اند و برخلاف خواسته آمریکا رای داده اند اما نباید فراموش کرد که اروپایی ها نمی توانند مناسبات سیاسی، امنیتی و مالی و... میان آتلانتیکی را نادیده بگیرند.

افتخاری با بیان اینکه حفظ برجام به رویارویی اروپایی ها با ترامپ منجر می گردد، عنوان نمود: کمتر کشوری است که می خواهد ترامپ دوباره رئیس جمهور آمریکا گردد. اروپایی ها می خواهند بایدن پیروز انتخابات گردد و شدیدا روی پیروزی او حساب باز نموده اند. آنها می خواهند تا زمانی که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار نشده، موضوع ایران به مرحله بحرانی نرسد تا اعتبار شورای امنیت حفظ گردد.

این استاد دانشگاه درباره پیروزی احتمالی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تاثیر آن بر برجام گفت: معتقدم اگر بایدن رئیس جمهور گردد، او هم خواستار دریافت امتیاز جدید از ایران خواهد بود.

به گفته این کارشناس مسائل آمریکا، بازگشت به برجام هرچند در برنامه های بایدن قرار گرفته است ولی آنها خواستار دستیابی به یک توافق جامع تر و اضافه شدن موضوعات دیگر مانند مسائل منطقه ای و موشکی به برجام هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 738

به "خبرنگاران اروپایی ها روی پیروزی بایدن حساب باز نموده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اروپایی ها روی پیروزی بایدن حساب باز نموده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید