خبر خوش وزیر جهادکشاورزی از نزدیک شدن به ساخت واکسن ایرانی کرونا

به گزارش مجله خزرکوه، وزیر جهاد کشاورزی از سپری شدن مرحله آزمایش حیوانی واکسن ضد کرونای موسسه واکسن و سرم سازی رازی و آماده شدن برای فاز اول آزمون بالینی، فاز کلینیکال ترایل (clinical trail) اطلاع داد و گفت: امیدواریم این فاز به زودی سپری گردد و شاهد دستیابی به ساخت واکسن کرونا در کشور باشیم.

خبر خوش وزیر جهادکشاورزی از نزدیک شدن به ساخت واکسن ایرانی کرونا

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، کاظم خاوازی امروز (شنبه) درباره اقدامات اجرا شده برای مقابله با ویروس کرونا، اضافه نمود: بزرگترین واکسن ساز کشور، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی است که حدود 95 سال قدمت دارد.

وی گفت: همکاران ما زیر نظر مستقیم وزارت بهداشت نسبت به تحقیق در زمینه دستیابی به واکسن اقدامات گسترده ای را انجام دادند و واکسن تمام آزمون های مرحله حیوانی خود را سپری نموده در حال تهیه مستندات و ارائه آنها به وزارت بهداشت هستند که پس از ارایه این مستندات به وزارت بهداشت که این کار با همکاری و هماهنگی وزارت بهداشت انجام شد، برای فاز اول آزمون بالینی، فاز کلینیکال ترایل (clinical trail) آماده می شوند که اولین تیمی هستند که وارد این فاز می شوند.

خاوازی اظهار داشت: امیدواریم این فاز به زودی سپری گردد و شاهد دستیابی به واکسن کرونا در کشور باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تا به امروز اقدامات مربوطه با نتایج خوبی همراه بوده و تیم گسترده ای از فعالان بخش بهداشت که نظیر آنها در کشور وجود ندارد زیرنظر واکسن و سرم سازی رازی فعالیت می نمایند به نتایج خوبی دست پیدا کردند.

سهم 18 درصدی بخش کشاورزی از اشتغال

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مظلومیت بخش کشاورزی سبب شده تا متوسط سرمایه گذاری در این بخش هیچگاه از پنج درصد فراتر نرود و یکی از رسالت های رسانه ها به ویژه خبرگزاری جمهوری اسلامی باید تشویق سرمایه گذاران به حضور بیشتر در این بخش باشد.

وی اضافه نمود: زحمت فعالیت های بخش کشاورزی بر عهده بیش از چهار میلیون و 300 هزار بهره بردار مستقیم اینبخش است و دولت فقط وظیفه حمایتی، سیاست گذاری، پشتیبانی و ایجاد زیرساخت های لازم فراوری را بر عهده دارد.

به گفته این مقام مسئول، سهم بخش کشاورزی از اشتغال دست کم 18 درصد و سهم آن در ارزش اضافه نموده 32.5 درصد برآورد می گردد، با این حال هنوز از معرفی نشدن خوب ظرفیت ها و پتانسیل های خود رنج می برد.

وی تاکیدکرد: بخش کشاورزی از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است که می تواند تحولی بزرگ در جامعه ایجاد کند و فراموش نمی کنیم هر زمان مسئله ای برای کشور به وجود آمده، این رشد بخش کشاورزی بوده که توانسته منشا آثار مثبت باشد.

خاوازی با اشاره به شیوع ویروس کرونا، ادامه داد: در این شرایط خالی شدن فروشگاه ها و قفسه های آنها در بسیاری کشورها حتی در کشورهای توسعه یافته را شاهد بودیم، اما کشاورزان ما توانستند بدون کوچکترین خللی مواد غذایی مورد احتیاج کشور را تامین نمایند.

وزیر جهاد کشاورزی یادآورشد: اکنون بیش از 97 درصد بهره برداران این بخش دارای تحصیلات دیپلم به پایین هستند و بر این اساس، کوچکترین اطلاعات و دانش می تواند تحول بزرگی در بخش کشاورزی ایجاد کند.

وی به طور مثال از زعفران یاد کرد، محصولی که اگر کشاورزان بدانند در این فصل نباید پیاز آن جابجا گردد یا اینکه پیاز بالای 20 گرمی بکارند، عملکرد هفت کیلوگرم در هکتار آن دست کم به 30 کیلوگرم در هکتار تبدیل شده و زندگی این دسته از بهره برداران بخش را متحول می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 722

به "خبر خوش وزیر جهادکشاورزی از نزدیک شدن به ساخت واکسن ایرانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش وزیر جهادکشاورزی از نزدیک شدن به ساخت واکسن ایرانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید