صدور مجوز شورای عالی بورس برای تأمین سرمایه شرکت پتروشیمی خلیج فارس

به گزارش مجله خزرکوه، تهران (پانا) - مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به صدور مجوز شورای عالی بورس برای تأمین سرمایه خلیج فارس مطرح کرد این شرکت، نخستین گروه صنعتی است که خارج از شبکه بانکی، این مجوز را دریافت کرد و به نوعی انحصار تأمین سرمایه شکسته شد.

صدور مجوز شورای عالی بورس برای تأمین سرمایه شرکت پتروشیمی خلیج فارس

به گزارش ایسنا، جعفر ربیعی درباره صدور مجوز تأمین سرمایه خلیج فارس از سوی شورای عالی بورس با سرمایه 500 میلیارد تومان که پیش بینی می شود پذیره نویسی آن از مهرماه آغاز شود، اظهار کرد: در دنیا، شرکت های تأمین سرمایه در کنار بانک ها، نقش بسیار مهمی در تأمین منابع اقتصادی پروژه ها از طریق بازار سرمایه دارند اما در کشور ما شرکت های تأمین سرمایه، بسیار محدود و ضوابط آن بسیار سخت است.

وی ادامه داد: گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، به عنوان یک گروه صنعتی، برای نخستین بار، درخواست تأسیس شرکت تأمین سرمایه را داد که خوشبختانه پس از طی مراحل مختلف، دریافت مجوزهای لازم و با ارائه مستندهای کافی به شورای عالی بورس، مجوز تأسیس تأمین سرمایه را دریافت کرد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس شرح داد: این خبر خوش را می دهم که این شرکت تأمین سرمایه، فقط محدود به پروژه های گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیست و می توانیم برای بخش نفت، گاز و پتروشیمی های خارج از گروه هم، کار تأمین اقتصادی از طریق بازار سرمایه را انجام دهیم.

طبق اعلام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ربیعی اضافه نمود: شورای عالی بورس، در عمل انحصار شرکت های تأمین سرمایه در شبکه بانکی کشور را شکست و اجازه داد که شرکت های بزرگ صنعتی هم وارد این عرصه شوند و بتوانند برای پروژه های کشور از طریق بازار سرمایه، تأمین سرمایه کنند که این آغاز یک راستا مبارک برای رونق دریافت پروژه ها در کشور و پررنگ تر شدن نقش بازار سرمایه در تأمین اقتصادی پروژه هاست.

وی با بیان اینکه در مجموعه های صنعتی کشور، بیشترین پروژه های در حال اجرا متعلق به گروه خلیج فارس است، اظهار کرد: این گروه در حدود 15 میلیارد دلار پروژه در حال اجرا دارد و در روزهای آینده حدود 8 میلیارد دلار پروژه را در عسلویه و ماهشهر کلنگ زنی می کنیم که ریل گذاری برای آینده صنعت پتروشیمی است.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ادامه داد: این شرکت وارد پروژه های پایین دست پتروشیمی شده و تعداد زیادی پروژه پایین دستی، از سوی شرکت پترول که وابسته به خلیج فارس است، آغاز شده و 2 پروژه جدید پایین دستی در استان کرمانشاه به زودی از سوی این شرکت کلنگ زنی می شود.

ربیعی تأکید کرد: این اقدام ها نشان می دهد، شرکت هایی مانند صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت های توسعه ای هستند و نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور، توسعه منطقه ای، اشتغال آفرینی و ایجاد بازار فروش برای محصولات شرکت های پایین دستی مانند سازندگان قطعات و غیره دارند که این ها همه نیازمند منابع اقتصادی است و باید به صورت متوازن و متناسب، هم از شبکه بانکی و هم از شبکه بازار سرمایه تأمین شود.

وی اضافه نمود: ضمن اینکه از نقش ستودنی بانک ها در تأمین سرمایه برای شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در سال های گذشته نباید گذشت، اما نباید از نقش بازار سرمایه که میزبان شمار زیادی از شرکت های پتروشیمی است در این حوزه بگذریم.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس یادآور شد: امید داریم برای نخستین بار، به عنوان کاری نو، جذب منابع ارزی خارجی را از طریق همین شرکت تأمین سرمایه، برای تأمین ارز مورد نیاز پروژه های گروه انجام دهیم که در صورت موفقیت، نه تنها این شرکت برای انجام پروژه ها، از بازار سرمایه تأمین سرمایه می کند، بلکه از خارج از کشور هم تأمین اقتصادی انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1210

به "صدور مجوز شورای عالی بورس برای تأمین سرمایه شرکت پتروشیمی خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور مجوز شورای عالی بورس برای تأمین سرمایه شرکت پتروشیمی خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید