مذاکرات ازبکستان و قزاقستان پیرامون علامت گذاری مرزهای دولتی

به گزارش مجله خزرکوه، مذاکرات هیئت های دولتی ازبکستان و قزاقستان درباره علامت گذاری مرزهای دولتی دو کشور در در شهر آلماتی برگزار گردید.

مذاکرات ازبکستان و قزاقستان پیرامون علامت گذاری مرزهای دولتی

به گزارش خبرنگار مجله خزرکوه در تاشکند، مذاکرات هیئت های دولتی ازبکستان و قزاقستان درباره علامت گذاری مرزهای دولتی دو کشور در شهر آلماتی برگزار گردید.

در چهارچوب این مذاکرات طرفین طرح های اسناد نهایی علامت گذاری مرزهای دولتی در قسمت های جمهوری خودمختار قره قلپاقستان ازبکستان و استان مین قشلاق قزاقستان را تنظیم کردند.

در چهارچوب این دیدار پروتکل علامت های مرزی متشکل از 160 ستون مرزی و همچنین مختصات و بلندی های این علامت های مرزی تنظیم و به امضا رسید.

طرفین همچنین بر اجرای کارهای علامت گذاری در بعضی قسمت های مرزهای دولتی ازبکستان و قزاقستان در ماه نوامبر سال 2019 میلادی به توافق رسیدند.

بر اساس این گزارش، مذاکرات ازبکستان و قزاقستان در مسایل علامت گذاری مرزهای دولتی در فضای موثر و محبت آمیز برگزار گردیده است.

ازبکستان و قزاقستان 2 هزار و 203 کیلومتر مرز مشترک دارند.

مشخص و علامت گذاری مرزهای ازبکستان و قزاقستان در سال 2003 میلادی و کارهای اجرایی آن در سال 2004 شروع شده است.

جمهوری های تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان و قزاقستان به خاطر مسائل مرزی، روابط آنها همیشه دستخوش تغییراتی شده است و این موضوع بهانه ای برای دخالت مغرضانه قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای در آسیای مرکزی شده است.

اختلافات و مرزبندی های داخلی و محلی این جمهوری ها در دوران تسلط اتحاد جماهیر شوروی بر آن ها در سده های 19 و 20 میلادی، اکنون بعد از 3 دهه از استقلاشان لاینحل مانده است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 18

به "مذاکرات ازبکستان و قزاقستان پیرامون علامت گذاری مرزهای دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات ازبکستان و قزاقستان پیرامون علامت گذاری مرزهای دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید