مشارکت سیاسی اقلیتهای دینی در انتخابات ایران برای غرب پیغام دارد

به گزارش مجله خزرکوه، خیل سن بیسنته اینیاکی کارشناس و مفسر سیاسی اسپانیایی در مصاحبه با خبرنگاران گفت: در کشوری چون ایران، مردم به طور فعال در انتخابات حضور می یابند. این به معنی آن است که آنها به نظام حاکم اعتماد دارند که این می تواند به عنوان یک الگو برای سایر کشورهای دنیا باشد.

مشارکت سیاسی اقلیتهای دینی در انتخابات ایران برای غرب پیغام دارد

اینیاکی اضافه نمود: وقتی مردم کشوری در زیر فشار شدید و تحریم های ناعادلانه مالی قرار دارند، در چنین شرایطی حضور پرشور پای صندوق های رأی به معنای آن است که این مردم به دنیایان ثابت نموده اند رأی دادن یعنی شرکت در تصمیم گیری های کشور و این مسئله در پای صندوق های رأی متجلی می گردد. این یک هشدار به امپریالیسم است و تأیید حمایت های مردم کشور است به معنای این که ما ثابت قدم ایستاده ایم.

این کارشناس رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما اضافه نمود: این یک ارزیابی کلی از حضور گسترده مردم در انتخابات است. نگاه از بیرون به چنین ملتی صرف نظر از آن کسی که انتخاب می نماید، با احترام خواهد بود، چرا که این ملت در پابرجا بودن نظام حاکم نقش بسزایی دارند و مشارکت آنها در ادامه استقرار سیستم آزادی و دموکراسی است.

وی گفت: غرب ایران را به نقض دموکراسی متهم می نماید. این در حالی است که ایران علی رغم آن که کشوری اسلامی است ولی در آن اقلیت هایی چون زرتشتیان، یهودیان و ارامنه در مجلس شورای اسلامی این کشور نمایندگان خاص خود را دارند و کرسی های آنان در مجلس محفوظ است. حتی اگر آن ها از شرکت در انتخابات امتناع نمایند کرسی های شأن در مجلس باز هم محفوظ خواهد ماند.

اینیاکی ادامه داد: وقتی در کشوری چون ایران، مردم به طور فعال در انتخابات حضور می یابند این به معنی آن است که آن ها به نظام حاکم اعتماد و حق تصمیم گیری دارند همچنین نشانگر آن است که سطحی از مذاکره و گفت و گو در کشور وجود دارد و مردم خود را موظف می دانند که از کشورشان دفاع نمایند و برای همین در انتخابات شرکت می نمایند.

اینیاکی اضافه نمود: این می تواند یک الگو برای سایر کشورهای دنیا باشد. وقتی کشوری زیر بار فشار شدید مالی و تحریم های مالی ناعادلانه قرار گرفته است، در چنین شرایطی حضور پرشور مردم پای صندوق های رأی به معنای آن است که این مردم به دنیایان ثابت نموده اند که رأی دادن یعنی شرکت در تصمیم گیری های کشور و این مسئله در پای صندوق های رأی متجلی می گردد. این یک هشدار به امپریالیسم است. این یک ارزیابی کلی از حضور گسترده مردم در انتخابات است. نگاه از بیرون به چنین ملتی صرف نظر از آن کسی که انتخاب می نماید، سرشار از احترام خواهد بود.

وی در انتها گفت: امروزه شاهد آن هستیم که سیاست سکوت از یک سو و از سوی دیگر سیاست دروغ پراکنی درباره واقعیت های موجود در ایران وجود دارد. همین اخبار کذب در خصوص سیستم های انتخاباتی بعضی از کشورها دیگر نظیر ونزوئلا نیز گفته می گردد. سیستم انتخاباتی که در آن نظارت، حفاظت و آنالیز آرا با دقت بالایی انجام می گردد. شمار زیادی از مردم ونزوئلا در انتخابات شرکت می نمایند و همیشه در تمامی انتخابات دولت نظارت کاملی داشته است. با این حال می بینیم که قدرت های غربی انتخابات این کشور را زیر سوال برده اند. در نقطه مقابل می بینیم که امپریالیسم در برابر چنین مکانیسمی که به این شکل حضور مردم در انتخابات را تضمین می نماید، سکوت اختیار نموده است و همین حکایت از عصبانیت و ناخرسندی انها از مشارکت سیاسی مردم است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 382

به "مشارکت سیاسی اقلیتهای دینی در انتخابات ایران برای غرب پیغام دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت سیاسی اقلیتهای دینی در انتخابات ایران برای غرب پیغام دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید