مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی سازندگان ساختمان تا سرانجام مرداد

به گزارش مجله خزرکوه، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی با اشاره به ماده 77 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب 31 تیرماه 1394، گفت: درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان، حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد است.

مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی سازندگان ساختمان تا سرانجام مرداد

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با مشاور ساخت در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

به گزارش سازمان امور مالیاتی، محمد مسیحی اضافه نمود: بر اساس این ماده قانونی و آئین نامه های مربوطه، اشخاص حقیقی و حقوقی که در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت، مبادرت به ساخت مسکن نموده و جواز ساخت آنها از 1395/1/1 به بعد صادر شده، در اولین نقل و انتقال ساختمان که از تاریخ خاتمه کار آنها سه سال نگذشته باشد، علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده (59) قانون مالیات های مستقیم به میزان پنج درصد ارزش معاملاتی ملک، مشمول مالیات علی الحساب به نرخ 10 درصد به مأخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال بابت ساخت و فروش مسکن هستند و امسال ضمن رسیدگی به پرونده این دسته از مودیان، از ایشان مالیات قطعی ساخت و فروش مسکن مطالبه می کنیم.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی با اشاره به مفاد آئین نامه اجرایی موضوع تبصره (5) ماده (77) قانون مالیات های مستقیم، اضافه نمود: مالیات علی الحساب پرداختی ساخت و فروش املاک، پس از قطعی شدن مالیات، به حساب پرداختی مؤدی منظور و مابه التفاوت با رعایت مقررات، مطالبه می گردد.

مسیحی همچنین تاکید نمود: اشخاص حقیقی و حقوقی که به ساخت و فروش ساختمان مبادرت دارند، مکلف به انجام تکالیف مقرر در قانون اعم از ارائه اظهارنامه تا خاتمه مردادماه (برای اشخاص حقیقی) و ارائه اظهارنامه تا خاتمه شهریورماه (برای اشخاص حقوقی) و پرداخت مالیات در موعد مقرر قانونی هستند.

مسیحی اظهار داشت: بر اساس اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، از سال 1395 به بعد، ساخت و ساز یک نوع کسب و کار تلقی می گردد و بابت درآمد حاصله مشمول مالیات است. بدیهی است مالیات شخص حقیقی مطابق کسب و کار فصل شخص حقیقی (مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی) و مالیات شخص حقوقی، مطابق کسب و کار فصل شخص حقوقی (مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی) مشخص می گردد.

او توضیح داد: با هماهنگی شهرداری های مراکز استان و سامانه های اطلاعاتی سازمان، اطلاعات مربوط به مودیانی که شغل آنها بساز و بفروشی است، اخذ شده و ضمن تشکیل پرونده برای این دسته از مودیان، عملیات تشخیص و مطالبه مالیات بر درآمد آنان در دست اجراست.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، با بیان اینکه ساختمان هایی که پروانه ساختمانی آنها پس از لازم الاجرا شدن قانون (1395/1/1) صادر شده و در بازه زمانی سه سال ازتاریخ اتمام بنا (خاتمه کار صادره توسط شهرداری ها) به فروش برسند، مشمول مقررات موضوع ماده (77) قانون مذکور هستند، عنوان نمود: این دسته از مودیان، در صورت عدم انجام تکالیف قانونی، از جمله عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا خاتمه مردادماه امسال، مشمول جریمه به میزان 30 درصد که غیرقابل بخگرددگی است و همچنین تعلق سایر جرائم از جمله جریمه تأخیر و نیز محرومیت از مشوق های قانونی می شوند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 632

به "مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی سازندگان ساختمان تا سرانجام مرداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی سازندگان ساختمان تا سرانجام مرداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید