وزیر ارتباطات: برای افزایش ظرفیت اینترنت بین الملل محدودیتی وجود ندارد

به گزارش مجله خزرکوه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برای تامین و افزایش ظرفیت پهنای باند بین الملل هیچ محدودیتی وجود ندارد. هدف ما این است که در کنار توسعه پلتفرم های داخلی و افزایش سهم اقتصاد دیجیتال، نیازمندی های حوزه ترافیک بین الملل برطرف شود.

وزیر ارتباطات: برای افزایش ظرفیت اینترنت بین الملل محدودیتی وجود ندارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، در چند ماه اخیر به دلیل استفاده بیش از حد مردم از اینترنت و قطع چند فیبر دریایی، کیفیت و سرعت اینترنت به شکل محسوسی با افت روبرو شد. یکی از دلایلی که به آن اشاره شد، محدودیت افزایش ظرفیت پهنای باند بین الملل بود که آن را با کندی رو به رو می کرد.

در همین پیوند، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره افزایش ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل گفت: محدودیتی برای تامین نیاز مردم به پهنای باند بین الملل نداریم، اما چیزی که ضروری است انجام شود این است که ظرفیت های داخلی خود را نیز تقویت کنیم.

عیسی زارع پور افزود: ما باید شرایطی را فراهم کنیم تا نیازمندی های مردم از طریق پلتفرم های بومی خودمان تامین شود تا اگر ارتباطات بین الملل دچار قطعی شد، بتوانیم آن را حل کنیم. مدتی قبل در 2 نوبت، نزدیک به هفت درصد از پهنای باند بین الملل را از دست دادیم. این اتفاقات نباید زندگی روزمره مردم را تحت تاثیر خود قرار دهد.

وزیر ارتباطات شرح داد: اکنون که با حمایت از پلتفرم های داخلی به بالا رفتن سهم اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کل کشور کمک می کنیم، هم زمان هر نیازمندی در حوزه ترافیک بین الملل باشد نیز فراهم خواهیم کرد.

وی ادامه داد: با تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال در کشور نیز بر این مساله تاکید شد که نگاه دولت سیزدهم به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، نگاه فرصت محور است. با این نگاه می توان همه عقب ماندگی ها در این حوزه را جبران کرد.

زارع پور افزود: ظرفیت های زیادی در کشور برای دستیابی به این اهداف وجود دارد. جوانان ما یک سر و گردن بالاتر از جوانان کشورهای دیگر هستند و اگر ظرفیت های لازم مهیا شود، می توانند تحولات جدی را در این حوزه رقم بزنند.

نیم میلیون فیبرنوری تا خاتمه سال

وی درباره کاهش سرعت اینترنت گفت: کار اساسی که باید انجام شود مانند همه کشورهای پیشرفته، توسعه ارتباطات ثابت است. ما باید بیشتر نیازمندی مردم را به سمت اینترنت ثابت هدایت کنیم و معنی ندارد که فرد زمانی که در خانه است، از اینترنت سیار خود استفاده کند.

این عضو کابینه دولت سیزدهم با تاکید بر این که اقدامات لازم در گذشته انجام نشده است، افزود: ارتباطات سیار به دلیل فرکانسی که به اپراتورها اختصاص داده شده دارای محدودیت است. از ابتدای دولت سیزدهم، توسعه ارتباطات ثابت به عنوان یک راهکار بلندمدت در دستور کار قرار گرفت.

زارع پور افزود: امسال حدود نیم میلیون فیبر نوری را راه اندازی می کنیم تا راستا توسعه اینترنت ثابت هموار شود. باید سعی کنیم ترافیک اصلی مورد نیاز مردم از طریق خطوط ثابت تامین شود که این مساله رضایت مردم را رقم زد. بر بستر اینترنت ثابت می توانیم سرعت های بالای 100 مگابیت را برای کاربران مهیا کنیم.

وزیر ارتباطات گفت: بر اساس آماری که روز گذشته منتشر شد، میانگین سرعت ارتباطات سیار ایران بین کشورهای مختلف 24 مگابیت بوده که نسبت به ماه گذشته تغییر زیادی نکرده است. اینترنت ثابت 9 مگابیت است که نسبت به ماه گذشته کمی افزایش پیدا کرده، اما این به هیچ وجه سرعتی نیست که شایسته مردم کشور ما باشد. به ویژه در این زمانی که زندگی مردم وابسته به ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

همکاری ایران و چین برای توسعه فناوری

زارع پور در حاشیه مراسم اتصال یک هزار روستا به شبکه ارتباطی کشور در جمع خبرنگاران حاضر شد. وی در پاسخ به خبرنگاران درباره همکاری ایران و چین برای توسعه فناوری در کشور، گفت: ما در همکاری هایی که با کشورهای مختلف از جمله چین داریم، توسعه فناوری هایی که برای اینترنت نسل پنجم و کیفیت بخشی به ارتباطات ثابت ضروری است را در دستور کار قرار داده ایم.

وی با بیان این که برای حضور پلتفرم های ایرانی در کشورهای همسایه در حال برنامه ریزی هستند، گفت: ظرفیت های خوبی در کشورهای مختلف وجود دارد که می توانیم از آن ها استفاده کنیم. این توافقات 2 طرفه می تواند به کشورها برای توسعه فناوری کمک کند.

انتهای پیام،

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 فروردین 1401 بروزرسانی: 19 فروردین 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1551

به "وزیر ارتباطات: برای افزایش ظرفیت اینترنت بین الملل محدودیتی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارتباطات: برای افزایش ظرفیت اینترنت بین الملل محدودیتی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید