پاسخ سازمان انرژی اتمی به بیانیه تروئیکای اروپا

به گزارش مجله خزرکوه، سازمان انرژی اتمی در بیانیه ای در پاسخ به تروئیکای اروپایی گفت: این سازمان هنوز اطلاعات پرسشنامه طراحی کارخانه اورانیوم فلزی را به آژانس ارائه نکرده و پس از انجام تمهیدات لازم و در زمان مقتضی و مهلت معین شده در قانون این اقدام انجام می گردد.

پاسخ سازمان انرژی اتمی به بیانیه تروئیکای اروپا

با ما سفر کنید و با تور لحظه آخری اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، سازمان انرژی اتمی امشب (شنبه) در بیانیه ای به بیانیه سه کشور اروپایی عضو برجام (تروئیکای اروپا) واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است:

موضوع کارخانه فراوری اورانیوم فلزی مندرج در ماده 4 قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران که مجلس محترم شورای اسلامی سازمان انرژی اتمی را نسبت به آن موظف کرده است و موضوع فراوری سوخت پیشرفته (سیلیساید) برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران دو موضوع کاملاً متفاوت است.

این سازمان هنوز اطلاعات پرسشنامه طراحی کارخانه اورانیوم فلزی موضوع ماده 4 قانون بین المللی انرژی اتمی را به آژانس ارائه نکرده است که البته پس از انجام تمهیدات لازم و در زمان مقتضی و مهلت معین شده در قانون این اقدام انجام خواهد شد.

برنامه فراوری سوخت پیشرفته (سیلیساید) همانطوریکه در گزارش اخیر آژانس نیز آمده است نخستین بار بیش از دو سال پیش به آژانس ارائه شده است و در طول این مدت نیز در چند مرحله اطلاعات تکمیلی و نهایتاً اطلاعات پرسشنامه طراحی (DIQ) به آژانس ارسال شده است.

در ضمنً یادآوری می کند که در اوایل دهه 80 طی گزارشی که در آن موقع به آژانس ارائه شد تحقیق و توسعه در رابطه با فراوری اورانیوم فلزی برای مصارف صلح آمیز و متعارف در حد مقدماتی و به میزان اندک با موفقیّت صورت گرفته بود.

شرح اینکه در فرآیند فراوری سوخت پیشرفته (سیلیساید) اورانیوم فلزی یک محصول میانی است که در فرآیند فراوری بدون توقف در این مرحله، بلافاصله سوخت پیشرفته (سیلیساید) فراوری می شود.

امید است آژانس بین المللی انرژی اتمی با پرهیز از ذکر جزئیات غیر ضرور در گزارشات خود از بروز زمینه های سوء تفاهم جلوگیری نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 972

به "پاسخ سازمان انرژی اتمی به بیانیه تروئیکای اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ سازمان انرژی اتمی به بیانیه تروئیکای اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید