پرونده دستمزد کارگران با افزایش حق مسکن بسته شد

به گزارش مجله خزرکوه، پرونده دستمزد 99 کارگران که از اسفند سال گذشته باز بود، خاتمه پس از افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن کارگران با 46.5 درصد افزایش نسبت به سال 98 بسته شد.

پرونده دستمزد کارگران با افزایش حق مسکن بسته شد

جهت دریافت خدمات آلاچیق سنتی چوبی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش ایرنا، چانه زنی ها برای معین دستمزد سال 99 از اوایل اسفندماه سال گذشته آغاز شد و در گام نخست، در اواخر فروردین ماه به 21 درصد افزایش منجر شد.

این افزایش همیشه مورد اعتراض نمایندگان جامعه کارگری بود، بر این اساس وزیر تعاون اظهار داشت که حق مسکن به عنوان یکی از ردیف های حقوقی کارگران در جلسه شورای عالی کار بازنگری می گردد.

هفدهم خردادماه جلسه شورای عالی کار با دستور افزایش حق مسکن کارگری که پیش از آن یکصد هزارتومان (75 درصد افزایش) معین شده بود و نسبت به سال قبل از آن (سال 1398) 75 درصد رشد داشت، در دستور کار نهاده شد. این شورا پیشنهاد افزایش حق مسکن تا سقف 300 هزار تومان را جهت تایید و تصویب نهایی به هیات وزیران ارائه کرد.

فرایند کار به این صورت بود که پیشنهاد افزایش حق مسکن کارگران پس از پیشنهاد توسط شورای عالی کار به هیات وزیران باید در کمیسیون مالی دولت تصویب می شد که پیشنهاد افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن در بیستم مردادماه در این کمیسیون مصوب و به هیات دولت ارجاع شد و در نهایت چهارشنبه گذشته (بیست و نهم مردادماه) در دولت تصویب شد.

افزایش حق مسکن کارگری از این جهت مهم است که این افزایش موضوعی نیست که باید هر سال تصویب گردد و از ابتدای انقلاب تا کنون تنها 6 بار شاهد افزایش حق مسکن کارگران بودیم و بیشترین افزایش در دولت تدبیر و امید بوده است.

براساس این گزارش حق مسکن در سال 94 برابر 20 هزار تومان بود که سال بعد آن 40 هزار تومان تصویب شد و در سال 98 از 40 هزار تومان به یکصد هزار تومان افزایش یافت و در دستمزد 99 نیز به 300 هزار تومان رسید.

با این افزایش 200 هزار تومانی، مجموع دریافتی کارگران حداقل بگیر در امسال نسبت به سال گذشته 43.5 درصد افزایش یافته است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 635

به "پرونده دستمزد کارگران با افزایش حق مسکن بسته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده دستمزد کارگران با افزایش حق مسکن بسته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید