بازگشایی سرداب های حرم امام حسین (ع) تا اربعین

به گزارش مجله خزرکوه، روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: این طرح با مسؤولیت محوری مهندسان عراقی و مشارکت متخصصان ستاد بازسازی عتبات در حال اجراست که پیش بینی می شود در اربعین به انتها برسد و به روی زائران گشوده شود.

بازگشایی سرداب های حرم امام حسین (ع) تا اربعین

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

این طرح توسعه زیرسطحی شامل چهار سرداب است که مساحت کلی آن بیش از چهارهزار مترمربع است. هدف آستان قدس امام حسین (ع) از ساخت این سرداب ها، افزایش ظرفیت پذیرش زائران بویژه در ایام زیارت های میلیونی مثل اربعین است.

این چهار صحن در زیرزمین حرم امام حسین (ع) به نام های سرداب القبله، راس الشریف، الحجه و شهدا در قالب پروژه توسعه حرم مطهر حسینی در پنج متری عمق زمین، زیر صحن داخلی حرم به همت شرکت مهندسی ارض القدس عراقی احداث شده است. عملیات فنی و پیچیده اتصال این سرداب ها به ستاد بازسازی عتبات واگذار شده است.

در این پروژه دهانه بین سرداب ها به طول 6.5 و عرض 12 متر به دلیل قرار دریافت ستون ها و انتقال بخشی از بار صحن داخلی حرم مطهر به زمین مسدود مانده بود. در حال حاضر پروژه اتصال سرداب القبله با 1800 مترمربع به سرداب شهدا به مساحت 1200 مترمربع به همت خادمان ستاد بازسازی عتبات در حال انجام است که با خاتمه آن، کار اتصال سرداب ها نیز خاتمه یافته و فضای چهارهزار متری حرم مطهر برای استفاده زائران آماده می شود.

در این طرح توسعه ای بخش هایی از ضریح قدیمی حرم مطهر در سرداب الحجه و قسمت شمالی حرم در مجاورت مضجع شریف نصب شده است.

ستاد بازسازی عتبات عالیات با همت خیران، فاز نخست طرح توسعه حرم امام حسین (ع) مزین به نام صحن حضرت زینب (س) را نیز در دست اجرا دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1049

به "بازگشایی سرداب های حرم امام حسین (ع) تا اربعین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی سرداب های حرم امام حسین (ع) تا اربعین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید