ساده انگاری مردم در پیک خطرناک کرونا

به گزارش مجله خزرکوه، واقعیت این است که جهان دوباره درگیر بحران کرونا شده است. اگر اخبار کشورها را دنبال کنید- با وجود اینکه بسیاری از کشورها واکسیناسیون را شروع نموده اند- خواهید دید که تعداد مبتلایان کرونا افزایش پیدا نموده و بعضی از کشورها هم بار دیگر محدودیت را برای شهروندانشان اعمال نموده اند.

ساده انگاری مردم در پیک خطرناک کرونا

در ایران هم ما شاهد پیک چهارم کرونا هستیم. پیکی که بسیار خطرناک تر از دیگر پیک ها ظاهر شده و دلیلش هم نادیده دریافت محدودیت ها و عدم اجرای پروتکل های بهداشتی از سوی مردم بوده است. البته در این یک سال چند باری محدودیت ها از سوی مسئولان اجرایی شد و تجربه این محدودیت ها نشان می دهد که مردم کمتر توجه به آن دارند. بنده معتقدم، فقط دادن بخشنامه و اعمال محدودیت ها تأثیر چندانى روی مردم ندارد. موضوع سلامت باید برای جامعه فرهنگسازی گردد و آنها بدانند که به صورت درونی شده به سلامت خود و اطرافیانشان توجه نمایند. این چند روز که محدودیت ها از سوی ستاد اعمال شده چقدر از مردم آن را اجرایی کردند؟ مگرواقعاً کسب و کارها تعطیل شده است؟ آیا همه رستوران ها بسته است؟ خیلی از مردم در خیابان هستند.

ترافیک صبحگاهی، ترافیک عصر و یا رفت و آمدهای مردم در سطح جامعه نشان می دهد که بی توجهی به پروتکل ها بسیار است. سؤالم این است که با وجود افزایش مبتلایان این افراد کجا می فرایند و چرا مراقب سلامتی خود نیستند. مگر تمام مشاغل به جز مشاغل گروه یک نباید تعطیل باشند. بخشنامه و اعمال محدودیت فقط 30 درصد مسأله را حل می نماید ما به عنوان شهفرایند خودمان هم باید رعایت کنیم. البته که مسئولان هم نقش نظارتی باید داشته باشند و به موضوع سلامت به عنوان یک فرهنگ نگاه نمایند.

با این حال در یک سال گذشته دانشگاه های فنى و مهندسی در حوزه تجهیزات پزشکی ورود کردند و بیشترین تعامل را با مسئولان بهداشتی کشور داشتند. 28 شرکت دانش بنیان که با دانشگاه های فنی کشور هم همکاری دارند در فراوری ماسک و تجهیزات پزشکی، فراوری وسایل تشخیص بیماری و ضدعفونی ها ورود کردند. فعالیت های استارتاپ ها با دولت و کادر درمان ادامه دار بوده است و فکر می کنم اگر همکاری این شرکت های کوچک دانش بنیان نبود هم اکنون در ارتباط با بعضی از وسایل پزشکی با مشکل روبرو می شدیم و شرایط از این هم بحرانی تر می شد. موضوع بعدی شرایط دانشگاه های کشور است. الان که در پیک چهارم هستیم دوباره برای دانشجویان باید برنامه ریزی کنیم. چند میلیون دانشجو در دانشگاه های ما تحصیل می نمایند. بیشتر دانشجویان هم با خانواده هایشان زندگی می نمایند. از همان روزهای اول ورود کرونا ما سعی کردیم دانشجویان را مدیریت کنیم و فکر می کنم همه دانشگاه های کشور در این زمینه پیروز عمل کردند. در خود دانشگاه امیرکبیر شرایط رفت و آمد دانشجویان به دانشگاه کنترل شد و در خوابگاه ها هم شدیدترین پروتکل های بهداشتی اجرایی شد. در پیک چهارم هم ما پروتکل های سختگیرانه ای اعمال کردیم. دانشگاه باز است اما همه کلاس ها در فضای مجازی برگزار می گردد. باید ببینید که در ارتباط با واکسیناسیون چه اتفاقی می افتد تا ما برنامه ریزی جدید برای سال تحصیلی آینده داشته باشیم.

*رئیس دانشگاه امیرکبیر

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1136

به "ساده انگاری مردم در پیک خطرناک کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساده انگاری مردم در پیک خطرناک کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید