قطع شدن مستمری زن پس از ازدواج مجدد واقعیت دارد؟

به گزارش مجله خزرکوه، از متداول ترین سوال هایی که ممکن است برای هر فردی پیش بیاید این است که آیا زنی که شوهرش فوت نموده است، می تواند به صورت مادام العمر از مستمری همسر خود استفاده کند یا خیر؟ و در صورت ازدواج دوم باز هم حقوق و مستمری همسر اولش را دریافت می نماید یا خیر؟

قطع شدن مستمری زن پس از ازدواج مجدد واقعیت دارد؟

قطع شدن مستمری زن پس از ازدواج مجدد یکی از معضلات زنانی است که همسرشان فوت نموده است و قصد ازدواج مجدد را دارند. یکی از حمایت های مقنن از افراد به ویژه زنان، برقرار نمودن دریافت مستمری در صورت فوت بیمه شده است. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

مستمری بازماندگان و شرایط بهره مندی از آن

بند 16 ماده 2 قانون تأمین اجتماعی مستمری را وجهی دانسته که طبق شرایط مقرر در این قانون به منظور جبران قطع تمام یا قسمتی از عایدی بیمه شده و در صورت فوت او برای تأمین معیشت بازماندگان وی به آنان پرداخت می گردد.

در ادامه مقنن در ماده 80 همان قانون به بیان شرایط بهره مندی از این مستمری به توضیح ذیل پرداخته است:

بازماندگان واجد شرایط بیمه شده متوفی در یکی از حالات زیر مستمری بازماندگان دریافت خواهند داشت:

  • در صورت فوت بیمه شده بازنشسته
  • در صورت فوت بیمه شده ازکارافتاده مستمری بگیر
  • در صورت فوت بیمه شده ای که در 10 سال آخر حیات خود، حداقل حق بیمه یک سال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات حق بیمه 90 روز کار را پرداخت نموده باشد.

بر اساس این ماده چنانچه بیمه شده متوفی از مصادیق هر یک از بند های سه گانه گفته شده ماده 80 باشد، پس از فوت او بازماندگان واجد شرایط وی می توانند از مستمری بازماندگان برخوردار گردند. همه افراد باید اطلاعات حقوقی خود را افزایش دهند. برای افزایش اطلاعات خود به مطلب این نکته حقوقی را باید بدانید + ویدیو مراجعه کنید.

آیا مستمری متوفی پس از ازدواج مجدد همسر قطع می گردد؟

در گذشته زنانی که همسران خود را از دست می دادند، در صورت فوت همسر حقوق وی را دریافت می کردند؛ اما این پرداخت ها پس از ازدواج مجدد آن ها قطع می شد و همین ترس از قطع مستمری، مانعی برای ازدواج رسمی مجدد و ثبت آن می شد که تأمین اجتماعی برای برطرف مسائل ناشی از این امر، مستمری همسر بعد از ازدواج مجدد را طبق قانون مصوب برقرار کرد.

بر اساس این آیین نامه ازدواج مجدد فرد باعث نمی گردد که مستمری همسر اول او از بین برود و قطع گردد.

حتی کسانی که در گذشته نیز به علت ازدواج مستمری شان قطع شده است، از تاریخ تصویب این قانون یعنی هفتم اردیبهشت ماه 1392 امکان مراجعه به شعب تأمین اجتماعی و برخورداری از مزایای مستمری برایشان فراهم است.

بر اساس این آیین نامه، صندوق های بازنشستگی و تأمین اجتماعی وظیفه دارند تا مستمری افرادی را که به علت ازدواج مجدد قطع شده است، دوباره برقرار نمایند.

شاید این سؤال پیش بیاید که اگر شوهر دوم زوجه هم فوت کند مستمری او چگونه پرداخت می گردد؟

اگر همسر دوم زوجه هم فوت کند، بر اساس آیین نامه قانون حمایت از خانواده، مستمری که مبلغ آن بیشتر باشد، به زوجه تعلق می یابد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی در این موضوع، آیا مرد می تواند زن را از منزل بیرون کند؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 16 بهمن 1401 بروزرسانی: 16 بهمن 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1752

به "قطع شدن مستمری زن پس از ازدواج مجدد واقعیت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطع شدن مستمری زن پس از ازدواج مجدد واقعیت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید