محوطه سازی ویلاهای کوچک : 10 ایده کاربردی به همراه تصاویر دیدنی

به گزارش مجله خزرکوه، ویلاها هر اندازه ای که داشته باشند باید به گونه طراحی و تزئین شوند که فضایی سرشار از لطافت، آرامش و خاص بودن را به فرد القا نمایند و دست یابی به این مهم در ویلاهای عظیم با توجه به وسعت فضایی که در اختیار واقع شده است شاید چندان سخت نباشد. اما در ویلاهای کوچک، محوطه سازی و رسیدن به این مهم بسیار می تواند پیچیده و خارج از توان فرد باشد. در این مطلب به ارائه ایده هایی جذاب، ساده و صد البته کاربردی در مورد محوطه سازی فضاهای کوچک پرداخته ایم.

محوطه سازی ویلاهای کوچک : 10 ایده کاربردی به همراه تصاویر دیدنی

جهت دریافت خدمات طراحی باغ و ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

درخواست محوطه سازی ویلای خود را رایگان ثبت نمایید؛ تا بهترین متخصصان کارگشا به شما معرفی شوند

محوطه سازی در ویلاهای کوچک

وقتی حرف از ویلاهای کوچک و محوطه سازی آن ها به میان می آید پس باید از هر فضایی که در اختیار داریم حتی کوچک ترین و دور از دسترس ترین آن ها نیز نهایت استفاده را ببریم. فرقی نمی نماید این فضا دیوار باشد یا گوشه های یک پله، در هر صورت باید آن ها را در طراحی محوطه مد نظر قرار داد. در ادامه چند ایده ساده و کاربردی در همین خصوص عنوان شده است.

1- تا می توانید برای خود فضاسازی کنید

فضا سازی در ویلاهای عظیم بسیار مهم است و سختی چندانی ندارد. در ویلاهای کوچک هم با خطر یکنواختی بیش از اندازه روبرو هستند، فضاسازی نقش مهمی را در متنوع بودن محوطه ویلاهای کوچک ایفا می نماید. در محوطه سازی این ویلا ها به همه ابعاد؛ گوشه و کنار ه های فضای ویلا هر چقدر هم که کوچک باشد توجه داشته باشید. اجازه ندهید حتی یک وجب از فضا نیز از زیر دستتان فرار کند.

بیشتر بخوانید: محوطه سازی باغ : 8 اصل طراحی فضای سبز با مراحل اجرا

برای هر فضای موجود در محوطه خود یک برنامه مجزا داشته باشید. گوشه ای را به محل گرد هم آمدن اعضای خانواده و محلی را به استراحت اختصاص دهید. اگر قرار است بچه ها هم از این محوطه استفاده نمایند پس محیطی مناسب را نیز برای آن ها فراهم کنید. از پیاده رو ها برای عظیم نشان دادن فضا و وصل کردن محیط ها و بخش های مختلف محوطه نهایت بهره را ببرید.

2- پوشش گیاهی را لایه به لایه به کار ببرید

در این که پوشش گیاهی نقش بسیار مهمی در محوطه سازی ویلاهای کوچک ایفا می نماید هیچ شک و شبهه ای نیست. شاید فضای در دسترس در ویلاهای کوچک اجازه استفاده چندان از پوشش گیاهی را به شما ندهد اما با کمی خلاقیت و علم به گیاه شناسی می توانید از این محدودیت هم صرف نظر کنید.

بیشتر بخوانید: طراحی حیاط خانه های ویلایی چه مراحلی دارد؟ چند ایده کاربردی

برای غلبه بر این محدودیت، سعی کنید که از گیاهان و گل های با ارتفاع و رنگ مختلف در کنار یکدیگر بهره ببرید. برای نمونه همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید، چند لایه از انواع مختلف پوشش گیاهی پشت سر هم در کنار یکدیگر در فضایی بسیار کوچک و بدون اینکه هیچ گونه مزاحمتی برای هم داشته باشند قرار گرفته اند. در انتخاب انواع پوشش گیاهی نه تنها اندازه بلکه به رنگ آن ها نیز توجه داشته باشید.

3- دیوار ها در محوطه سازی ویلاهای کوچک چهره به رخ می کشند

در محوطه سازی ویلاهای کوچک دیوارها بیشتر از هر زمان دیگری به چشم می آیند. بر خلاف ویلاهای عظیم، در ویلاهای کوچک دیگر خبر از ده ها متر فضای مسطح نیست. در این شرایط دیوار ها با فراهم کردن یک سطح کاملاً مسطح می توانند گزینه بسیار مناسبی برای اجرای ایده های مختلف باشند. حال این ایده ها می تواند مربوط به نورپردازی یا مربوط به پوشش گیاهی باشند.

بیشتر بخوانید: طراحی باغچه در حیاط منزل و 7 نکته الهام بخش

همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید، کاشتن چند گل و گیاه بالارونده در پای دیوار ها و راهنمایی آن ها به سمت بالا، در کوتاه ترین زمان ممکن هم فضا را بسیار متنوع خواهد ساخت و هم سطح پوشش گیاهی محوطه ویلاهای کوچک را ارتقا خواهد بخشید.

4- از فلاورباکس ها بسیار بهره ببرید

در محوطه سازی باید از المان های مختلفی استفاده کرد. بسیاری از این المان ها پر هزینه و بسیاری هم کم هزینه خواهند بود. فلاورباکس ها یا به اصطلاح جعبه گل ها از جمله المان های پرکاربرد در محوطه ساز فضاهای کوچک هستند ک هبه معنای واقعی می توانند معجزه نمایند. فلاورباکس علاوه بر اینکه به شما یاری خواهند کرد تا حدودی بر مشکل کمبود فضا در ویلاهای کوچک غلبه کنید، از طرفی هم می توانند کار شما در نگهداری از پوشش های گیاهی بسیار راحت نمایند.

بیشتر بخوانید: محوطه سازی : تمام اصول، مصالح و روش اجرای آن + معرفی متخصصین ماهر

فلاورباکس ها انواع مختلفی دارند و برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم حتماً مطلبی که پیش تر در مورد فلاورباکس منتشر نموده ایم را مطالعه بفرمایید. فلاورباکس ها را در هر مکان و موقعیت ممکن می توان به کار برد. می توانید آن ها را با طنابی از دیوار یا درخت آویزان کنید. می توانید آن ها را به مانند شکل زیر روی یک شبکه فلزی یا چوبی نصب شده روی دیوار قرار دهید.

5- از وسایل به درد نخور و بلااستفاده یاری بگیرید

لزومی ندارد که برای محوطه سازی ویلاهای کوچک خود حتماً دست در جیب مبارک ببرید و آن را خالی کنید. بله برای اجرای بعضی از طرح ها و ایده ها ضروری است که متحمل هزینه شوید اما بسیاری اوقات می توانید افسار خلاقیت خود را در دست بگیرید و آن را به هر کجا که می خواهید راهنمایی کنید. از هر وسیله ممکن بهره ببرید. جعبه ای میوه به خصوص نوع چوبی می توانند با کمی تغییر یک فلاورباکس بسیار خوب باشند.

قوطی های شیشه ای و پلاستیکی مواد غذایی را می توان به راحتی به مانند شکل زیر آویزان کرد و نقش یک گلدان کوچک داشته باشند. بلوک های بتنی و چوبی هم می توانند روی زمین کاربردهای مختلفی همچون نشیمنگاه یا گلدان را داشته باشند. از این ایده ها بی نهایت می توان نام برد. برای قوه خلاقیت خود هیچ محدودیتی قرار ندهید.

6- از بُنسای و گیاهان مینیاتوری بهره ببرید

شاید در مواقعی، فضای ویلاهای کوچک که برای محوطه سازی در دسترس قرار دارند، آن قدر کوچک هستند که داغ داشتن یک درخت در دل حیاط را به دل صاحب آن ویلا می گذارند. تحت این شرایط استفاده از درختان و درختچه های مینیاتوری مانند انواع بُنسای که می توانند در اندازه های مختلفی پرورش داده شوند، می تواند راه حلی بر این مشکل باشد. استفاده از این درخت های خاص می تواند نقش یک نقطه تمرکز را در ویلا ایفا نماید. فکرش را بکنید که در دل محوطه ویلای کوچک خود یک عدد بنسای در هم تنیده شده یا شاخه های زمخت و ضخیم قرار داده اید. زیبایی و خاص بودن از سر و روی این ایده می بارد.

7- قدرت نورپردازی را دست کم نگیرید

یکی از اشتباهات رایج در محوطه سازی به ویژه در ویلاهای کوچک صرف نظر یا دست کم دریافت قدرت المان نورپردازی است. نورپردازی بر خلاف بسیاری از المان ها در محوطه سازی به نگهداری یا زیرساخت چندانی احتیاج ندارد. از طرفی هم اجرای آن در هر مکان و شرایطی امکان پذیر است. می توانید رشته ای از چراغ های ال ای دی (LED) را از درخت و دیوار آویزان کنید یا تمامی طول پیاده روها را به چراغ هایی کوچک از بقیه نقاط جدا کنید.

8- از سازه های آبی بهره ببرید

سازه های آبی از جمله المان های کاربردی در محوطه سازی ویلاها هستند که تأثیراتی چند جانبه بر فضای اطراف می گذارند. سازه های آبی هر چند هم که کوچک باشند از طرفی می توانند به متنوع سازی محوطه یاری نمایند، طراوت و لطافت فضای محوطه را بهبود بخشند و از طرفی صدایی دل نشین را روانه فضا نمایند. این تأثیرات در ویلاهای کوچک بیشتر از هر زمان دیگری به چشم خواهد آمد. استفاده از حوض ها و آبنمای خانگی فایبرگلاس گزینه بسیار ایده آلی خواهد بود.

9- هوشمندانه خرید کنید

به هر در و دیواری هم که بزنید بالاخره باید برای داشتن یک محوطه مناسب که در آن احساس راحتی کنید، دست به جیب شوید. حال این دست به جیب شدن می تواند با هدف خریدن یا سفارش ساخت یک محصول باشد. امروزه تجهیزات و وسایلی که در محوطه سازی به کار برده می شوند بسیار متنوع هستند. بسیاری مختص فضاهای کوچک ساخته شده اند. برای نمونه اگر چه منقل و باربیکیو ها می توانند بسیار جاگیر باشند اما انواعی از آن ها را می توان تهیه کرد یا سفارش داد که حالتی تاشو دارند و به دیوار وصل می شوند.

10- به سلیقه خود اعتماد داشته باشید

طراحی و اجرای محوطه سازی را به هر فرد یا گروهی بسپارید و هر چقدر هم برای آن هزینه کنید، هیچ کدام نمی توانند تضمین نمایند که شما در محوطه ای که برای آن هزینه نموده اید احساس راحتی خواهید کرد مگر اینکه المان ها و طراحی کلی آن باب میل شما باشد. پس سلیقه خود را اولویت قرار دهید. اگر از گروه های طراح استفاده می کنید حتماً همه ایده و طرح ها را قبل از اجرا آنالیز کنید و مطمئن شوید که با آن هیچ مسئله ای ندارد.

سخن آخر

بسیاری بر این باورند که محوطه سازی در ویلاهای کوچک سخت و پیچیده است. قلق کار استفاده از وسایل مناسب در مکان مناسب و در اندازه مناسب است. در این مطلب به ارائه ایده هایی در مورد محوطه سازی ویلاهای کوچک پرداختیم و سعی کردیم که به شما نشان دهیم در صورت داشتن ایده و خلاقیت می توان از ویلاهای کوچک هم بهترین نتیجه را استخراج کرد. پس به خود اعتماد داشته باشید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 521

به "محوطه سازی ویلاهای کوچک : 10 ایده کاربردی به همراه تصاویر دیدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه سازی ویلاهای کوچک : 10 ایده کاربردی به همراه تصاویر دیدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید