چین: آغاز شیوع کرونا از چند نقطه در دنیا بوده است

به گزارش مجله خزرکوه، سخنگوی وزارت خارجه چین شرح داد آغاز شیوع ویروس کرونا از چند نقطه در دنیا بوده است.

چین: آغاز شیوع کرونا از چند نقطه در دنیا بوده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روزانه روز سه شنبه، در واکنش به برخی شائبه های ایجادشده در خصوص منشأ ویروس کرونا شرح داد که شیوع این ویروس از اواسط سال 2019 از چند نقطه در جهان آغاز شده است.

دولت آمریکا در روزهای گذشته چین را به عدم همکاری با سازمان جهانی بهداشت درباره منشأ ویروس کرونا متهم کرده است.

وانگ ون بین، سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در پاسخ به سوالی در همین باره گفت: چین همکاری های باز، شفاف و مسئولانه ای با سازمان جهانی بهداشت در خصوص منشأ ویروس کرونا داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه چین شرح داد این کشور همزمان با مقابله با کرونا در داخل کشور دو بار به کارشناسان سازمان جهانی بهداشت اجازه داده برای مطالعه در خصوص نحوه شیوع این بیماری همه گیر جهانی به چین سفر کنند.

وانگ ون بین شرح داد در جریان این سفر کارشناسان بین المللی و چینی اقدام به انجام بازدیدهای میدانی و تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده ها کرده اند.

وی سپس اضافه کرد: تمایل دارم تأکید کنم که سرنخ ها، گزارش ها و مطالعات متعددی حاکی از ان هستند که شیوع کرونا از اواسط سال 2019 در چند نقطه جهان آغاز شد.

بحث بر سر منشأ ویروس کرونا بعد از آن داغ شد که روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی روز یکشنبه مدعی شد داده های اطلاعاتی نشان می دهند سه نفر از کارکنان آزمایشگاه شهر ووهان چین درست پیش از شیوع ویروس کرونا، به شدت بیمار شده بودند. این روزنامه، بیمار شدن کارکنان این آزمایشگاه را تأییدی بر ادعای انتشار کووید-19 از این آزمایشگاه دانست.

یک روز بعدتر، وزارت امور خارجه چین ادعای وال استریت ژورنال را رد کرد و آن را کاملاً فاقد صحت توصیف کرد.

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به این ادعا گفت: موسسه ویروس شناسی ووهان 23 مارس امسال (سوم فروردین) بیانیه ای صادر کرد و در آن بیان داشت که تا 30 دسامبر سال 2019 با هیچ موردی از عفونت ناشی ازابتلا به ویروس کرونای جدید روبرو نشده بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین اضافه کرد: این بیانیه می گوید، تا 23 مارس 2021 (دیروز) هیچ کدام از کارکنان به این ویروس مبتلا نشده اند. بنابراین انتشار مطالبی درباره بیماری سه نفر از کارکنان موسسه ویروس شناسی چین کاملاً فاقد صحت است.

پیش تر نیز تیم تحقیقاتی اعزام شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، پس از گذراندن چند هفته در چین و بررسی خاستگاه ویروس کرونا به این نتیجه رسیدند که انتشار این بیماری از آزمایشگاه شهر ووهان بعید به نظر می رسد.

از ابتدای همه گیری ویروس کرونا در جهان دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا نام آن را ویروس چینی گذاشت و این کشور را به انتشار آن متهم کرد.

جمعه دو هفته پیش گروه حقوق مدنی آمریکایی های چینی تبار از ترامپ بابت استفاده از الفاظی نظیر ویروس چینی، آنفلوانزای چینی و کونگ فلو شکایت کرده و دریافت غرامتی 22 میلیون دلاری را خواستار شد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری امروز (سه شنبه) از همه طرف ها خواسته با تحقیقات سازمان جهانی بهداشت برای یافتن منشأ این ویروس و جلوگیری از همه گیری های دیگر در آینده همکاری کنند.

کرونای جدید یکی از 7 نوع ویروس شناخته شده کرونا است که باعث ایجاد بیماری در انسان می شود. 4 گونه از این نوع ویروس ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری های حاد تنفسی می شوند که در مواردی به مرگ منجر می شود.

سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از 121 هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را همه گیر جهانی خاطرنشان کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1240

به "چین: آغاز شیوع کرونا از چند نقطه در دنیا بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: آغاز شیوع کرونا از چند نقطه در دنیا بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید