آشنایی با شگفت انگیزترین اکتشافات تاریخی سال 2021

به گزارش مجله خزرکوه، هر سال باستان شناسان حفاری هایی را در سراسر دنیا انجام می دهند تا ردی از گذشته را به نمایش بگذارند. سال 2021 نیز از این قاعده مستثنی نبود. آن ها پیروز شدند راز هایی را از گذشته شناسایی نمایند و در معرض دید همگان قرار دهند.

آشنایی با شگفت انگیزترین اکتشافات تاریخی سال 2021

در این مطلب نگاهی به 10 اکتشاف باستان شناسی در دوازه ماه گذشته می اندازیم:

یک: کشف شهر طلایی گمشده با قدمت 3 هزار ساله در مصر

یک هیات باستان شناسی مصری در آوریل 2021، کشف شهر طلایی گمشده را اعلام کردند. این شهر که به آتن معروف است، یکی از بزرگترین شهر های باستانی مصر است. اعتقاد بر این است که بیش از سه هزار سال پیش و در زمان پادشاهی آمنهوتپ سوم بین سال های 1391 تا 1353 قبل از میلاد ساخته شده است.

بخشی از پروژه حفاری و بازسازی شهر طلایی گم شده

در خانه های آجری این شهر، اجاق برای پخت و پز، ظروف سفالی، مصنوعات ساخت دست و ابزار های مربوط به دوران فراعنه یافت شده است. مورخان می گویند از زمان کشف مقبره توت عنخ آمون در دره پادشاهان در لوکسور در سال 1922، یافتن چنین شهری با چنین حجمی از وسائل بی سابقه بوده است.

دو: کشف قایق مایا ها در غار مکزیکی

باستان شناسان در حین کاوش در غاری در جنوب شرقی مکزیک قایقی را کشف کردند که قدمت آن به هزار سال پیش و تمدن مایا ها می رسد. این قایق به طول 1.60 متر و عرض 80 سانتی متر، پنج متر زیر سطح آب قرار داشت.

مایا گروهی از بومیان در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی بودند که تمدنی را در این منطقه ها ایجاد کردند. تمدن مایا ها یکی از تمدن های بسیار پیشرفته آمریکای مرکزی در دوران پیشا کلمبی است.

سه: کشف رد پایی از انسان با قدمت 23 هزار سال

یک مطالعه در سپتامبر 2021 نشان داد که ردپای انسان با قدمت 23 هزار سال در جنوب شرقی ایالات متحده کشف شده است. این ردپا های فسیل شده در پارک ملی نیومکزیکو کشف شد و نشان می دهد انسان های اولیه از حدود 23 هزار سال پیش در آمریکای شمالی بوده اند.

پیش تر یک ردپا به قدمت 15 هزار و 600 سال در جنوب شیلی کشف شده بود که به نظر می رسید قدیمی ترین رد پای کشف شده انسان در قاره آمریکا باشد.

ردپا های فسیل شده انسان در آمریکا

چهار: قلب شهردار در یک جعبه

کارگران هنگام انجام کار های نوسازی روی یک فواره در شهر ورویه بلژیک جعبه مرموزی را که در یک حفره پنهان شده بود کشف کردند.

افسانه ای ادعا می نماید که قلب پیر دیوید، نخستین شهردار شهر در سال 1883 در بنای یادبود قرار داده شده است. اما تا به امروز چیزی برای تایید آن وجود نداشت. آنالیز های اشعه ایکس در اوایل سال 2021 نشان داد که جعبه در واقع حاوی قلبی است که به خوبی حفظ شده است.

پیر دیوید که در سال 1771 متولد شد پس از آنکه در سال 1830 بلژیک اعلام استقلال کرد، شهردار شد. این سیاستمدار تا زمان مرگش در سال 1839 در یک حادثه خانگی ریاست بر شهرداری را ادامه داد.

عکسی از جعبه کشف شده حاوی قلب شهردار

طبق بعضی از گزارش ها، پیر دیوید به قدری مورد احترام مردم بود که تصمیم گرفته شد پس از مرگش قلب او از جسدش جدا نمایند و آن را در شهرداری نگه دارند. حدود 44 سال بعد، جعبه حاوی قلب او به فواره ای که به افتخار او در میدان شهر ساخته شده بود منتقل شد. بسیاری این موضوع را افسانه ای می دانستند و تا به امروز عملیاتی برای کشف این موضوع انجام نشده بود.

پنج: کشف دی ان ای سالم زن جوانی که 7200 سال پیش زندگی می کرد

دانشمندان دی ان ای سالم زن جوانی را که 7200 سال پیش زندگی می کرد و استخوان هایش در غاری در اندونزی کشف شد، استخراج کردند. این دی ان ای سالم از استخوان گیجگاهی اسکلت استخراج شد.

طبق گفته محققان استخراج دی ان ای سالم یک پدیده نادر محسوب می گردد. پژوهشگران به علت سالم بودن این دی ان ای آن را فسیل ژنتیکی توصیف نموده اند.

شش: کشف اتاق برده نشین در کاوش های پمپئی

سال جاری نیز پمپئی محل اکتشافات متعددی بود. در میان این اکتشافات، اتاق برده نشین یکی از مهمترین آن ها توصیف شده است.

این اتاق مجهز به سه تخت، یک کوزه ویژه ادرار و یک صندوق چوبی بود که در شمال محوطه باستانی شهر پمپئی در نوامبر 2021 کشف شد.

اتاق کشف شده 16 متر مربع مساحت دارد و تلفیقی است از اتاق خواب و انباری.

اتاق برده نشین

هفت: کشف انبار نازی ها در آلمان

یک فرد آلمانی که تابستان گذشته پس از سیل، مشغول کار در خانه عمه خود در هاگن بود از کشف یک انبار مخفی مربوط به جنگ دنیای دوم، شگفت زده شد. در این انبار، روزنامه های سال 1945، نامه های قدیمی، اسناد، پرتره آدولف هیتلر، ماسک های گاز، یک هفت تیر و اشیای دیگری پیدا شد.

هشت: کشف قدیمی ترین نقاشی سنگی شناخته شده

قدیمی ترین نقاشی سنگی شناخته شده در دنیا در جزیره سولاوسی اندونزی کشف شد. این نقاشی تصویر یک خوک وحشی به مقدار واقعی آن است که دست کم 45 هزار و 500 سال قدمت دارد.

باستان شناسان درباره یافته های نو خود در ژانویه 2021 در مجله ساینس ادونسیز مقاله ای منتشر کردند.

نقاشی های کهن درون غار ها به پر کردن خلاء های علمی و درک ما از مهاجرت های اولیه انسان یاری می نماید. دانشمندان تا کنون دریافته اند که انسان ها در 65 هزار سال پیش به استرالیا رسیده اند و برای رسیدن به آنجا از جزایر اندونزی گذشته اند.

9: کشف شام آخر مرد تولوند

کشف مرد تولوند تازه نیست، اما محققان در ژوئیه سال جاری دریافتند که آخرین وعده غذایی او چه بوده است. این فرد مومیایی شده در سال 1950 در باتلاقی در دانمارک کشف شد. تحقیقات قبلی نشان داده بود که این مرد بین 30 تا 40 سال سن داشته و در قرن سوم یا چهارم قبل از میلاد زندگی می نموده است. اما مطالعه نو نشان داد که آخرین وعده غذایی وی فرنی و ماهی بوده است و شرایط مراگ بیشتر روشن شده است.

10: کشف قدیمی ترین نقشه برجسته اروپا

نقشه حک شده بر سنگ

باستان شناسان در آوریل 2021 اعلام کردند احتمالا قدیمی ترین نقشه برجسته اروپا را در غرب فرانسه شناسایی نموده اند. البته این اثر تاریخی در سال 1900 کشف شده بود، اما مورد آنالیز قرار نگرفته و ارزش تاریخی آن شناسایی نشده بود.

با این حال هفت سال پیش دو باستان شناس مطالعاتی را روی این سنگ انجام دادند که در نهایت از راز آن پرده برداشتند.

منبع: یورونیوز

منبع: فرارو
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1496

به "آشنایی با شگفت انگیزترین اکتشافات تاریخی سال 2021" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با شگفت انگیزترین اکتشافات تاریخی سال 2021" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با شگفت انگیزترین اکتشافات تاریخی سال 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید