آیا می توانیم همسرمان را از لحاظ روحی تغییر دهیم؟

به گزارش مجله خزرکوه، تغییر دادن همسر ساده نیست و نمی توان کسی را به زور به رشد و تغییر واداشت، شما تنها می توانید همسرتان را برای تغییر و رشد روحی ترغیب کنید.

آیا می توانیم همسرمان را از لحاظ روحی تغییر دهیم؟

بارها سعی نموده اید با همسرتان درباره رابطه اتان صحبت کنید ولی اوعلاقه ای نشان نمی دهد؟ برای تغییر دادن همسرتان کوشش نموده اید و دوست دارید اوتغییر کند و از لحاظ احساسی و روحی برونگراتر گردد. به نظر می رسد همسرتان از وضعموجود راضیست و تمایلی به تغییر ندارد. مقاله زیررا بخوانید تا با نحوه صحیحبرخورد و مصاحبه برای ترغیب همسرتان به رشد و تغییر آشنا شوید.

آیا می توانیم همسرمان را از لحاظ روحی تغییر دهیم؟

حقیقت آن است که شما نمی توانید کسی را به زور به رشد و تغییروادارید. هرکس باید خودش، خودش را به رشد و تغییر کردن ترغیب کند. البته بسیاردردناک است که ببینیم کسی که دوستش داریم تمایلی به تغییر و رشد کردن ندارد واحتمال آن می رود که رابطه امان در آینده دچار مشکل و بحران گردد. یکی از مهمتریندروس عشق این است که بدانیم بعضی از افراد قادر نیستند همان گونه که شما دوستدارید به شما عشق ورزیده گردد به شما عشق بورزند یا آن نوع رابطه ای را با شمابرقرار نمایند که شما آن را می خواهید. این بدین معنا نیست که آنها بدقلق و لجبازهستند و سعی می نمایند شما را ناراحت نمایند. آنان نه می خواهند و نمی توانند در همانسطح و اندازه روحی شما ظاهر شوند.

متاسفانه اغلب زوج ها در ابتدای روابط خود به اندازه کافی دربارهمسایل و مسائل خود بایکدیگر مصاحبه نمی نمایند تا بفهمند آیا به اندازه کافی از نظرروحی با هم تفاهم دارند و آیا می توانند در کنار هم مسرور و راضی باشند یا نه.آنان عاشق می شوند و بعد تشکیل خانواده می دهند و سپس می فهمند که در کل دو آدم بادو روحیه صددرصد متضاد هستند که خواسته ها و نیازهایشان و تلقی اشان از صمیمیت ورابطه بسیار متفاوت است و به فکر تغییر دادن همسرشان می افتند. در واقع هیچکدام مقصر نیستند بلکه در سبک وشیوه عشق ورزیدن با یکدیگر تفاهم ندارند.

حل مشکل به وسیله مصاحبهی صمیمانه

پیشنهاد می کنیم در راه کوشش برای تغییر دادن همسرتان بدون آنکه او راسرزنش کنید یا احساس خوب نبودن به او بدهید بنشینید و با او صمیمانه مصاحبه کنید.می توانید به او بگویید:

خیلی دوستت دارم اما خسته شده ام از اینکه این همه سال برای بهبودرابطه امان کار نموده ام. شاهد بودی که این همه سال همواره از تو عاجزانه خواسته امبا هم برای حل مسایل و مسائلی که در رابطه امان داریم کار کنیم تا تو کمی از لحاظروحی تغییر کنی و از لحاظ احساسی بازتر و برونگراتر شوی.

این همه کوششی که نموده ام به این دلیل بوده است که می خواستم ازدواجو رابطه امان حفظ گردد. من از این شرایط ناراضی هستم اما تو همواره می گویی از رابطه امانراضی هستی و برخلاف من هیج علاقه ای به رشد و تغییر نداری. اما من دیگر به حرف هاییکه میزنی توجه نمی کنم. خسته شدم از بس از تو خواستم که تغییر کنی. اشتباه می کردمراه ما در زندگی از هم جداست. راه من بهتر نیست اما با تو فرق دارد.

بنابراین عزیزم، می خواهم هم به تو فرصتی بدهم؛ آن هم هر مقداری که تونیاز داری، چند روز یا چند هفته. تا از خودت برای آخرین بار بپرسی آیا از زندگیتهمین طور که هست راضی هستی و دوست نداری همسرت از تو بخواهد بعضی تغییرات را درخود ایجادکنی و از نظر روحی و احساسی رشد کنی؟ اگر همه چیز برایت خوب است و نیازیبه تغییر نمی بینی و دوست هم نداری تغییر کن، پس در اینجا راه من و تو از هم جدامی گردد و من مجبورم بقیه راه را بدون تو طی کنم.

ببین من می خواهم رابطه امان طوری باشد که من و همسرم همواره باهم رشدو تغییر کنیم؛ طوری که در عمل برای ایجاد صمیمیت بیشتر با هم کارکنیم و روز به روزنزدیک تر و صمیمی تر و عاشق تر شویم. این یکی از چیزهایی است که من در زندگی برایآن ارزش قایلم. من همواره می خواستم چنین زندگی و رابطه ای با تو داشته باشم. امااگر این چنین زندگی مورد خواست و علاقه تو نیست شاید مجبور شویم یکدیگر را رهاکنیم.

از نظر روحی شهامت این مصاحبه را با همسرتان پیدا کنید. هرچند این یکیاز سخت ترین کارهاست، درعین حال مهرآمیزترین و بهترین کاریست که نه تنها در حقخودتان بلکه در حق همسرتان نموده اید.

در حین مصاحبه به نکات زیر دقت کنید

  • نگویید تو بدی و من خوب؛ باید تغییر کنی.خودتان را ملاک خوبی ها به او معرفی نکنید.
  • مقایسه با دیگران قدرت فکر و تغییر را از او می گیرد.
  • توقع تغییر سریع محال است. او یک شبه ایننشده پس شما هم به او زمان دهید و مهربانانه شریک بهتر شدنش شوید.
  • نگویید که اینطوری دوستت ندارم یا قبولتندارم.
  • طعنه، کنایه و تمسخر راه بدی برای تغییر دادن همسرتاناست پس خودتان را با او غریبه نکنید تا انگیزه بهتر شدن داشته باشد.

بعد صحبت کردن با همسرتان شاهد خواهیدبود که به طرزی معجزه آسا دستخوش تغییراتی عظیم شده و تمام و کمال نیروی خود را صرفتغییر و رشد شخصی خواهد نمود. بنابراین تغییر امکان پذیر است. و در هرصورت نتیجه هرچهباشد وقت آن رسیده است که از این مرحله زندگی عبور کنید و به سمت رابطه ای بروید کههمواره رویای آن را در سر می پرورانید.

منبع: از باربارا بپرسید

مجله اینترنتی خبرنگاران

.

منبع: setare.com
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 830

به "آیا می توانیم همسرمان را از لحاظ روحی تغییر دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می توانیم همسرمان را از لحاظ روحی تغییر دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید