اولین گزارش روزانه اپیدمیولوژی بیماری کرونا منتشر شد

به گزارش مجله خزرکوه، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت بهداشت، اولین گزارش روزانه اپیدمیولوژی بیماری کرونا، از سوی کمیته اپیدمیولوژی به مدیریت دکتر علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت منتشر شد.

اولین گزارش روزانه اپیدمیولوژی بیماری کرونا منتشر شد

این گزارش بر اساس آخرین آمار روز 23 اسفند اپیدمیولوژی بیماری کرونا تشریح شده است.

طبق این آمار 43.7 درصد موارد مبتلا حداقل یک بیماری زمینه ای از جمله دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، آسم، سرطان، بیماری های کلیوی، بیماری های اعصاب، اختلالات خونی، نقایص سیستم ایمنی، اختلالات کبدی، HIV و سایر بیماری های زمینه ای را داشته اند.

همچنین نسبت جنسیتی نشان می دهد که مردان بیش از زنان فوت شده اند. میانگین سنی 67 سال است و میانه سنی 64 سال اعلام شده است. حداقل سن 3 سال بوده که کودک مبتلا به سرطان خون بوده و حداکثر سن نیز 91 سال بوده است.

بر اساس علائم بالینی موارد قطعی در زمان بستری نیز 54 درصد علامت تب، 54 درصد علامت سرفه، 50 درصد میزان اکسیژن خون کمتر از 93، 38 درصد دارای علامت دیسترس تنفسی، 22 درصد درد عضلانی و 3 درصد کاهش سطح هوشیاری را دارا بوده اند.

متوسط میزان رشد روزانه مبتلایان در کشورهای مختلف 33 درصد بوده است و بر اساس مدل استخراج شده ایران شبیه کره جنوبی است.

در این آنالیز نمودار چند کشور غیرعادی به نظر می رسد که یکی از آنها آمریکا که احتمالا به دلیل پنهان کردن کرونا تا روز ششم بوده است. ژاپن یا به دلیل اقدامات سخت و سریع و یا عدم دریافت تست از مبتلایان و لذا گزارش کمتر بوده است.

به نظر می رسد شهر-کشورهای کوچکی مانند هنگ کنگ و سنگاپور هم که در کنترل بیماری پیروز بوده اند بیشتر به دلیل اقدامات سختگیرانه است که در کشورهای عظیم قابل اجرا نیست. مانند مجازات زندان یا پرداخت 10 هزار دلار بر عدم قرنطینه خانگی. البته تعطیلی سریع مدارس هم موثر بوده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش اپیدمیولوژیک تعداد کشورهای گزارش کننده بیماری 123 کشور بوده اند.

بیشترین موار ابتلا در خارج از چین به ترتیب ایتالیا، ایران و کره جنوبی، اسپانیا، فرانسه، آلمان، آمریکا، سوئیس، ژاپن، دانمارک، سوئد، هلن و انگلستان بوده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 429

به "اولین گزارش روزانه اپیدمیولوژی بیماری کرونا منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین گزارش روزانه اپیدمیولوژی بیماری کرونا منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید