این روستای متروکه را در کارتون ها زیاد دیده اید!

به گزارش مجله خزرکوه، از دور شبیه خانه های مینیاتوری و غیر واقعی هستند که در فیلم های والت دیزنی دیده ایم. انگار یک شهرک سینمایی یا خانه هایی مصنوعی و نقاشی شده هستند که با پرینتر های سه بعدی ساخته شدند. اما وقتی نزدیک تر بروید؛ متوجه می شوید همه این ساختمان ها با معماری قدیمی گوتیک، واقعی هستند. همه خانه ها شبیه به هم هستند و از رنگ های آبی و خاکستری تشکیل شدند.

این روستای متروکه را در کارتون ها زیاد دیده اید!

و وقتی شگفت زده تر می شوید که می بینید این روستا خالی از سکنه است و کاملا به حال خودش رها شده است. شاید اگر این روستا در کشور دیگری بود؛ سرمایه گذاران برای خرید و ثروتمندان برای زندگی در این خانه ها به نزاع با یکدیگر می پرداختند.

پروژه ساخت روستای برج الباباس در کوه های شمال غربی ترکیه در سال 2014 کلید خورد. گروهی به نام ساروت (Sarot) رویای عظیمی در سر داشت: ساخت ساختمان هایی زیبا و لوکس در دامنه کوه برای ثروتمندان.

آن ها تصور می کردند هر ثروتمندی حاضر است برای خرید یکی از این خانه ها پول خرج کند. این پروژه نزدیک به 200 میلیون دلار هزینه در بر داشته است. گروه ساروت در مرز ورشکستگی قرار دارند و از دولت درخواست یاری کردند. آن ها از دولت می خواهند از این روستا محافظت کند تا بتوانند خانه ها را به فروش برسانند.

این روستا در نزدیکی شهر کوچک مودورنو در شمال غربی ترکیه واقع شده است. هر خانه بین 400 تا 500 هزار دلار قیمت گذاری شده است و قرار بود محفلی برای ثروتمندان عظیم خاورمیانه باشد.این روستای بسیار شیک و زیبا بیشتر از 732 خانه دارد که حدود 350 واحد آن ها به ثروتمندان عرب فروخته شد، ولی خریداران حتی به طور فصلی هم سری به خانه های خود نمی زنند. بعضی ها هم پول خود را پس گرفتند.

سقوط اقتصاد ترکیه و همین طور کاهش قیمت نفت در خاورمیانه و بازار های دنیای یکی از عوامل شکست پروژه روستای برج الباباس اسم می گردد. در اکتبر سال 2018، نرخ تورم در ترکیه بالای 25 درصد بود که بالاترین اندازه آن در 15 سال گذشته اعلام شد. این افزایش تورم روی ارزش پول ملی تاثیر گذاشت و پروژه های بسیاری ضربه خوردند. آشفتگی های سیاسی در این کشور هم باعث شده گردشگران و سرمایه گذاران رغبتی برای خرید این خانه ها نداشته باشند. شاید ظاهر آن ها بسیار شیک و در یکی از برترین منطقه ها آب و هوایی ترکیه باشد، ولی آن ها بیشتر آرامش و امنیت می خواهند.

بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در پی این اتفاقات، پروژه ها را رها نموده و سرمایه خود را از ترکیه خارج کردند. ساخت و ساز ها در این کشور به شدت افت کرد و وارد دوره رکود شد. با این حال، گروه ساروت امیدوار است بتواند تا اکتبر 2019 این روستا را رونق بخشد و زندگی در آن جریان پیدا کند.

البته، روستای برج الباباس تنها نمونه از روستا ها و شهر هایی نیست که خالی از سکنه هستند. در سراسر دنیا و در حومه شهر های بسیار معروف و عظیمی مانند نیویورک، لاس وگاس، توکیو و بورگس در اسپانیا شاهد شهر هایی هستیم که خالی از سکنه هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1294

به "این روستای متروکه را در کارتون ها زیاد دیده اید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این روستای متروکه را در کارتون ها زیاد دیده اید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید