بیانیه هفت کشور جنوب اروپا علیه ترکیه

به گزارش مجله خزرکوه، رهبران کشورهای فرانسه، یونان، قبرس، مالت، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال در پی بالا دریافت نگرانی ها از بابت وقوع درگیری به سبب عملیاتهای ترکیه برای گسترش منابع انرژی و نفوذ خود در منطقه، نشستی را در جزیره کرس فرانسه تشکیل دادند.

بیانیه هفت کشور جنوب اروپا علیه ترکیه

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

این کشورها در بیانیه خاتمهی اجلاسشان گفتند بر حمایت و همبستگی کامل خود در قبال قبرس و یونان که به گفته آنها با اقدامات تقابلی ترکیه روبرو هستند تاکید می نمایند.

آنها تصریح کردند: از این که ترکیه به درخواستهای مکرر اتحادیه اروپا برای خاتمه دادن به فعالیتهای یکجانبه و غیرقانونی خود پاسخ نداده است متاسف هستیم.

این رهبران هشدار دادند: در غیاب پیشرفت در تعامل با ترکیه به سمت برقراری مصاحبه و تا زمانی که این کشور به اقدامات یکجانبه خود خاتمه ندهد، اتحادیه اروپا آماده است تا در نشستی در اواخر ماه جاری میلادی فهریتی از تدابیر محدودیت آمیز بیشتر را تهیه کند.

آنها همچنین خواهان از سرگیری میانجی گری آلمان در این مناقشه شدند. روسیه نیز در روزهای اخیر پیشنهاد میانجیگری خود در قبال این مناقشه را داد.

این در حالی است که اخیرا فرانسه در راستای نشان دادن حمایتش از یونان و قبرس دست به اجرای گشتهای نظامی در منطقه شرق مدیترانه زده و اتحادیه اروپا نیز در حال آنالیز تحریمهای جدید علیه ترکیه است.

نخست وزیر یونان نیز اظهار کرد: اگر ترکیه واقعا خواهان یک مصاحبهی صریح با یونان و قبرس و با اتحادیه اروپا است باید این تمایلش را به صورت عملی نشان دهد و فورا اقدامات یکجانبه را متوقف کند و نشانه هایی متقاعد نماینده در مورد احترام گذاشتنش به قوانین بین المللی را نشان دهد. آنها باید لفاظی های تهاجمی خود را محدود نموده و برای مذاکرات اکتشافی با یونان به پای میز مذاکره برگردد.

همچنین وزیر امور اروپایی دولت یونان نیز در صحبتهایش با قانونگذاران اتحادیه اروپا خواهان حمایت شرکای اروپایی از کشورش شده و گفت: تنشها بر سر حقوق انرژی به نوبه خود یک تهدید عظیم برای معماری امنیت مشترک ما محسوب می گردد.

او ترکیه را متهم کرد به اینکه فراتر از یونان را در نظر داشته و یک فاکتور بی ثبات نماینده در منطقه ای وسیعتر با استناد به اقداماتش در لیبی، سوریه و فراتر از آن به حساب می آید.

این در حالی است که مقامهای نظامی ترکیه و یونان هم روز پنجشنبه در مقر ناتو نشستی را با هدف کاستن از ریسک درگیری مسلحانه برگزار کردند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 752

به "بیانیه هفت کشور جنوب اروپا علیه ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه هفت کشور جنوب اروپا علیه ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید