ترس از سخنرانی چیست و چگونه می توان سخنران خوبی بود؟

به گزارش مجله خزرکوه، ترس از سخنرانی یکی از ترس هایی است که ممکن است هر کسی آن را در دوره ای از زندگی اش تجربه کند و اگر به فکر حل مشکلش نباشد این ترس می تواند در مواقعی زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله علاوه بر تعریف مشکل، خبرنگاران برای شما پیشنهاداتی برای رفع آن دارد.

ترس از سخنرانی چیست و چگونه می توان سخنران خوبی بود؟

خبرنگاران| سرویس روانشناسی - طبق پژوهش های دانشگاه چاپمن درباره ترس از سخنرانی حدود 28.4 درصد از جمعیت بزرگ سالان شدیدا از سخنرانی واهمه دارند، در حالی که وحشت و ترس از فوران آتش نشان یا بلایای طبیعی 19.7 درصد است و عقاید خرافی نظیر اجنه و روح و زامبی و… رقم 8.4 درصد را به خود اختصاص داده اند. طبق آماری دیگر این نوع ترس شایع ترین ترس در میان مردم است. بیش از 75 درصد مردم از ترس از سخنرانی رنج می برند با اینکه تقریبا تمامی مردم مجبورند در طول شبانه روز در برابر افرادی که تعدادشان ممکن است بین 3 تا 100 نفر باشد صحبت کنند. پس همانطور که می بینید ترس از سخنرانی یک ترس شایع است که می تواند از سایر ترس های ما بزرگتر باشد و شاید تا حدود زیادی پیروزیت ما را تحت تاثیر قرار بدهد؛ خصوصا در موقعیت های اجتماعی. البته کمی دلهره طبیعی است. مشکل از آنجایی شروع می شود که شخص نتواند از این اضطراب با پیروزیت عبور کند.

تعریف ترس از سخنرانی

ترس از سخنرانی را تحت عنوان Glossophobia یا ترس از صحبت کردن در جمع می شناسند. خشکی دهان، تپش قلب، ناراحتی دستگاه گوارش، عرق کردن، لرزش صدا، سیاهی رفتن چشم، سرگیجه و فراموشی، قفل شدن زانو، سرد شدن دستان و کم آوردن نفس از جمله نشانه های ترس هستند که ممکن است یک یا چند مورد از آن ها در شخص اتفاق بیفتد. البته نگران نباشید. این نوع ترس را حتی سخنوران بزرگ هم تجربه می کنند و 76٪ آن ها هم قبل از حاضر شدن در مجلس سخنرانی شان استرس دارند.

راه چارههایی برای غلبه بر ترس از سخنرانی

چه بخواهید چه نخواهید باید این مشکل را حل کنید. تا کی باید تاوان این ترس را در موقعیت های مختلف زندگی پس بدهید و افراد دیگر با شایستگی های کمتر خوب حرفشان را بزنند و بدرخشند؟ اینجا یک سری پیشنهاد است که می تواند به شما کمک کند:

1- تنفس به شکل درست و عمیق

تنفس درست نه تنها در سخنرانی که در همه موقعیت های زندگی تان تاثیر شگرفی می گذارد. اکسیژن بیشتر معادل است با سلول های راضی تر! تنفس درست تاثیر زیادی بر کنترل اعصاب دارد و باعث می شود بتوانید استرستان را بهتر کنترل کنید. حتی باعث می شود صدای شما رسا، واضح و قدرتمند شود و سخنرانی تان تاثیر بهتری برروی مخاطب بگذارد. برای این کار در مورد تکنیک های تنفس صحیح مطالعه کنید و روزانه ساعتی را به تمرین تنفس اختصاص بدهید.

2- یک تمرین واقعی!

در اینکه تمرین و ممارست به افزایش مهارت سخنرانی شما کمک می کند که شکی نیست. اما چگونه باید تمرین کنید؟ شما باید شرایط سخنرانی کردنتان را برای خودتان شبیه سازی کنید. حتی باید همان لباسی را بپوشید که می خواهید موقع حرف زدن بپوشید. تصور کنید مخاطبان شما در جمع حاضر هستند. با مخاطبان خیالی تان ارتباط چشمی برقرار کنید. سوالاتشان را در ذهنتان حدس بزنید و برایشان جواب آماده کنید. انقدر تمرین کنید که خیالتان از خودتان راحت شود و با اعتماد به نفس برای سخنرانی تان حاضر شوید. شما باید سعی کنید به درجه ای از مهارت در سخنرانی برسید که بتوانید به راحتی مجلس را در دست بگیرید و به آن سمت که می خواهید هدایت کنید.

3- خود آرامی

تنها کسی که می تواند آرامتان کند خودتان هستید. با خودتان حرف بزنید و از عبارت تاکیدی مثبت استفاده کنید. مثلا مدام به خود بگویید که پیروز و مسلط بر اوضاع هستید. این کار باعث می شود مغزتان باور کند و عملکردتان ناخودآگاه در راستای همین جملات قرار بگیرد. نفس های عمیق بکشید، به خودتان لبخند بزنید و کنترل عادات منفی تان را بدست بگیرید.

4- پایین آوردن سطح توقع

نمی توانید از خودتان توقع داشته باشید پس از مدتی کوتاه بتوانید مانند آنتونی رابینز سخنرانی کنید. باید به خودتان زمان بیشتری بدهید تا تمرین کنید و اثر تمرین ها خودش را نشان دهد. کسب تجربه در سخنرانی هم کمک بسکمک به توسعه مهارت شما می کند، چون باعث می شود از اشتباهاتتان درس بگیرید.

بیشتر بخوانید:فن بیان؛ راه هایی برای بهبود فن سخن وری در جمع

5- مغرور نشوید

حتی اگر چندین بار سخنرانی پیروز داشته اید نباید باز به خودتان مغرور شوید، چون شما تا الان با انسان های محدودی سروکار داشته اید و با خیل بزرگی از انسان های ناشناخته طرفید. با افرادی که ممکن است عکس العمل متفاوتی نسبت به سخنان شما نشان بدهند یا آنطور که شما انتظارش را دارید، عمل نکنند.

6- خودتان باشید

مسلما اشخاصی هستند که شما در این زمینه آن ها را تحسین می کنید. الگوبرداری کار خوبی ست، اما نباید تبدیل به تقلید شود. شما باید همواره سعی کنید خودتان باشید و بنا بر شخصیت متفاوت شما از هر انسان دیگری، سخنرانی خاص شما اجرا شود. همین تفاوت است که خاصیت سخنرانی شما می شود و آن را می تواند جذاب تر کند.

7- بداهه گویی نکنید

اینکه آمادگی آن را داشته باشید تا اگر شرایط خاص و پیش بینی نشده ای پیش آمد بداهه گویی کنید، بسیار خوب و در عین حال سخت است. چون هم نیاز به مطالعه فراوان در زمینه ای دارد که می خواهید درموردش صحبت کنید هم نیاز به تسلط بر فنون سخنرانی. اما پیشنهاد می کنیم حتی اگر در هر دو موضوعی که مطرح شد بهترین هستید، باز هم ریسک بداهه گویی را به جان نخرید. مارک توآین یک جمله معروف در این زمینه دارد که معمولا 3 هفته طول می کشد تا سخنرانی بداهه ام را آماده کنم!

8- یک شروع و انتها عالی

باید سعی کنید متناسب با مخاطبانتان یک شروع جذاب و پر انرژی داشته باشید تا آن ها نسبت به شنیدن حرف های شما انگیزه پیدا کنند. استفاده کردن از جملات انگیزشی یا ارائه دادن آمار و ارقام در زمینه موضوع سخنرانی تان می تواند مفید واقع شود؛ و هنگام به انتها رساندن سخنان تان باید انتهای داشته باشید که شما را در ذهن مخاطب ماندگار کند. نتیجه گیری کردن جزو گزینه های معمول برای به انتها رساندن سخنرانی هاست.

بیشتر بدانید: برای افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران چه کنیم؟

سخن آخر

شاید در ابتدا انجام دادن یک سخنرانی خوب جزو محالات شما به شمار رود. اما رفته رفته هر چه خودتان را در موقعیت های اینچنینی بیشتری قرار دهید و با ترس تان روبرو شوید برای شما بهتر است. چون دست روی دست گذاشتن و فرار کردن از سخن گفتن در برابر جمع فقط پاک کردن صورت مساله است. بهتر است با کار کردن بر روی راه چاره ها و پیشنهادات ارائه شده و حتی انجام دادن مطالعات وسیع تر در این زمینه بخاطر پیشرفتتان هم که شده به خودتان کمک کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1007

به "ترس از سخنرانی چیست و چگونه می توان سخنران خوبی بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس از سخنرانی چیست و چگونه می توان سخنران خوبی بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید