در آیفون 14 هم تمام مدل ها نمایشگر 120 هرتزی نخواهند داشت

به گزارش مجله خزرکوه، هنوز یک هفته از رونمایی گوشی های سری آیفون 13 نگذشته است که خبری منتشر شد مبنی بر اینکه در همه مدل های سری آیفون 14 شاهد نمایشگر 120 هرتزی نخواهیم بود.

در آیفون 14 هم تمام مدل ها نمایشگر 120 هرتزی نخواهند داشت

اپل در حالی سال جاری پرچم دارهای خود را به نمایشگر 120 هرتزی مجهز کرد که در گوشی های ارزان اندرویدی هم این قابلیت در حال تبدیل شدن به یک قابلیت استاندارد است. با این حال باز هم هر چهار مدل به چنین نمایشگری مجهز نشدند و فقط دو مدل پرو و پرو مکس از آن بهره می برند. برای دو مدل استاندارد و مینی، از همان نمایشگر 60 هرتز استفاده شد در حالی که گزینه 90 هرتز هم جلوی اپل قرار داشت.

اپل برای دستیابی به چنین پنل هایی به شدت به سامسونگ وابسته بود و به خاطر همین باید هزینه زیادی را هم می پرداخت. اما طی این یکی دو سال اخیر با LG هم در این زمینه وارد همکاری شد و اکنون بسیاری از نمایشگرهای سری آیفون 13 را از این شرکت کره ای خریداری نموده است. البته نمایشگر 120 هرتزی دو مدل پرو و پرو مکس را سامسونگ می سازد اما این احتمال وجود دارد که سال آینده، حتی برای مدل های آیفون 14 پرو و پرو مکس، اپل از LG نمایشگر خریداری کند. چرا که این شرکت هم در حال حاضر ظرفیت ساخت نمایشگرهای LTPO با رفرش ریت بالا را دارد. بنابراین این انتظار می رود که گوشی های بیشتری از سری آیفون 14 به نمایشگر 120 هرتز مجهز شوند.

علاوه بر دو غول کره ای، گویا اپل به شرکت چینی BOE که آن هم در زمینه فراوری نمایشگر فعالیت می نماید اعلام نموده که فراوری نمایشگر در تعداد بسیار کم را شروع نمایند تا اپل آن ها را از لحاظ کیفیت آنالیز دقیق کند تا اگر همه چیز مطابق انتظار بود، این شرکت هم به جمع تأمین نمایندگان نمایشگر آیفون 13 اضافه گردد. اگر این اتفاق رخ دهد، اپل قادر خواهد بود به سامسونگ و LG برای کاهش قیمت پنل هایشان فشار وارد کند تا بدین ترتیب قیمت آیفون 13 هم کاهش خوبی داشته باشد.

تعیینات احتمالی نمایشگر آیفون 14

آنچه در گزارش اخیر توجه مان را به خود جلب کرد، این بود که اپل به BOE هم اعلام نموده که برای فراوری نمایشگر گوشی های آیفون 14 با آن همکاری خواهد نمود. این در حالی است که شرکت چینی اصلا از فناوری LTPO برخوردار نیست و نمی تواند برای مدل های پرو، نمایشگری با رفرش ریت بالا فراوری کند.

این طور که گفته می گردد، اپل برای فراوری نمایشگر حداقل یکی از چهار مدل آیفون 14، از نمایشگر LTPS TFT استفاده خواهد نمود که قیمت کمی دارد و کیفیت آن از LTPO پایین تر است. البته پنل به کار رفته در همه گوشی های نسل بعد از نوع OLED خواهد بود اما فقط از لحاظ فناوری به کار رفته با یکدیگر تفاوت خواهند داشت.

منطقی بخواهیم به این قضیه نگاه کنیم، آیفون 14 باید از نمایشگر 120 هرتزی بهره ببرد تا تفاوتی به نسبت نسل گذشته داشته باشد. بدین ترتیب آیفون 14 مینی در صورت تمایل اپل به فراوری و عرضه دوباره آن باید به نمایشگر 60 هرتزی مجهز گردد. البته گفته می گردد به خاطر فروش ضعیف این مدل، اپل می خواهد فراوری آن را برای سال آینده متوقف کند و این یعنی آیفون 14 مینی در کار نخواهد بود.

این خبر باز هم یک پرسش دیگر جلوی رویمان قرار می دهد؛ آیا آیفون 14 همان محصولی خواهد بود که برای پایین نگه داشتن قیمت، به نمایشگر 60 هرتزی مجهز می گردد، اما در عین حال طراحی جدیدی برای آن در نظر گرفته می گردد و میزان آن تغییر می نماید تا تغییری هرچند اندک به نسبت قبل داشته باشد؟

اگر اپل آیفون 14 مینی را فراوری کند، به احتمال بسیار فراوان همین مدل نمایشگری 60 هرتز خواهد داشت و با توجه به ورود LG به اسم تأمین نماینده نمایشگر 120 هرتز، آیفون 14 و دو مدل پرو و پرو مکس نمایشگر 120 هرتزی خواهند داشت. اگر هم این اتفاق رخ ندهد و اپل قصد فراوری آیفون 14 مینی را نداشته باشد، ورود BOE به اسم یکی از تأمین نمایندگان به این معناست که شرکت آمریکایی می خواهد برای آیفون 14 از همان نمایشگر 60 هرتز استفاده کند اما با اعمال یک سری تغییرات جزئی، توجه کاربران را از این عدم ارتقا دور نگه دارد.

با این حال فعلا چیزی تعیین نیست و باید منتظر ماند و دید چه پیش خواهد آمد. از این بابت که اپل می خواهد چه کاری انجام دهد اطلاع خاصی نداریم چرا که یک سال بعد باید شاهد رونمایی از آیفون 14 باشیم و خیلی زود است بخواهیم در رابطه با جزئیات نمایشگر این سری به طور دقیق صحبت کنیم.

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1346

به "در آیفون 14 هم تمام مدل ها نمایشگر 120 هرتزی نخواهند داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در آیفون 14 هم تمام مدل ها نمایشگر 120 هرتزی نخواهند داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید