رایانه ای که فکرتان را می خواند و می کِشد

به گزارش مجله خزرکوه، کامپیوتر، به نوبه خود با استفاده از پاسخ مغز انسان، تصاویر نمایش داده شده و واکنش انسان را نسبت به این تصاویر مدل سازی می نماید. از این طریق، کامپیوتر می تواند تصویری کاملاً جدید ایجاد کند که با قصد کاربر مطابقت داشته باشد.

رایانه ای که فکرتان را می خواند و می کِشد

اگر می خواهید چیزی را ترسیم یا تصویر کنید، اما قادر به انجام آن نیستید، کامپیوتر ممکن است بتواند شما را در این کار یاری دهد

یک نرم افزار جدید کامپیوتر فراوری شده است که می تواند فعالیت مغز را رصد کند و فکر کاربر را به تصویر بکشد.

این نرم افراز این گونه ساخته شده است که ابتدا تصاویری به یک فرد نشان داده می گردد و هم زمان خروجی تصویربرداری عصبی از مغز او به یک شبکه عصبی مصنوعی که یک الگوریتم کامپیوتری الهام گرفته شده از نحوه فعالیت مغز انسان است، خورانده می گردد.

با خلق این تناظر نرم افزار می آموزد که تصویر نمایش داده شده متناظر با کدام تصویر عصبی ثبت شده از مغز انسان است. با تکمیل فرایند آموزش شبکه عصبی، این قابلیت دوم به نرم افراز اضافه شد که فکر افراد را پیش بینی کند و آن را در قالب تصویر ارائه کند.

شبکه عصبی مصنوعی مذکور نهایتاً توانست به دقت 83 درصدی در خلق تصاویر متناسب با فکر شرکت کنندگان در مطالعه دست یابد.

به گفته توکا روتسالو، محقق دانشگاه هلسینکی و استاد دانشگاه کپنهاگ، این روش پاسخ های طبیعی انسان را با توانایی کامپیوتر در ایجاد اطلاعات جدید ترکیب می نماید. در این آزمایش، تنها تصاویر فراوری شده توسط کامپیوتر به شرکت کنندگان نمایش داده شد.

کامپیوتر، به نوبه خود با استفاده از پاسخ مغز انسان، تصاویر نمایش داده شده و واکنش انسان را نسبت به این تصاویر مدل سازی می نماید. از این طریق، کامپیوتر می تواند تصویری کاملاً جدید ایجاد کند که با قصد کاربر مطابقت داشته باشد.

محققان همچنین بر این باورند که می توان از این پیشرفت برای یاری به افراد خلاق و همچنین درک بهتر نحوه فهم افراد از مسائل مختلف استفاده کرد.

او می افزاید: اگر می خواهید چیزی را ترسیم یا تصویر کنید، اما قادر به انجام آن نیستید، کامپیوتر ممکن است بتواند شما را در این کار یاری دهد. کامپیوتر به کانون توجه شما نگاه می نماید و پیش بینی می نماید که شما قصد داشتید که چه تصویری خلق کنید.

به گفته یک پژوهشگر ارشد این دانشگاه به نام میشیل اسپاپه، این فن آوری قادر به تشخیص افکار آدم ها نیست. فقط قادر به ایجاد تناظر بین تصاویر و حالت های ذهنی است. به عنوان مثال، نرم افزار قادر است بین مفهوم پیری با حالت ذهنی تناظر برقرار کند، اما قادر به شناسایی یک آدم حقیقی سالمند نیست.

به گفته اسپاپه: ممکن است درک یک فرد در خصوص یک آدم سالمند از درک فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. ما در حال حاضر در حال آنالیز این موضوع هستیم که آیا ممکن است فناوری ما یک تناظر ناخودآگاه را آشکار کند یا نه. به عنوان مثال، آیا ممکن است که کامپیوتر از یک تناظر ناخودآگاه در ذهن انسان بین آدم سالمند مثلاً مرد لبخند به لب پرده بردارد یا نه.

این مطالعه در ماه جاری در مجله علمی ساینتیفیک ریپورتس منتشر شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 777

به "رایانه ای که فکرتان را می خواند و می کِشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایانه ای که فکرتان را می خواند و می کِشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید