سرانه دانشجویی در بودجه 97، آموزش عالی به رشد 27 درصدی نیاز دارد

به گزارش مجله خزرکوه، حسین عسکریان ابیانه، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با حضور در برنامه خبر 20 درباره سرانه دانشجویی در بودجه 97 و اینکه بودجه سال آینده کفاف هزینه دانشگاه ها را خواهد داد گفت: سرانه دانشجویی به صورت متوسط حدود 9 میلیون تومان است که در گروه های مختلف متفاوت است.

سرانه دانشجویی در بودجه 97، آموزش عالی به رشد 27 درصدی نیاز دارد

وی ادامه داد: به عنوان مثال، گروه کشاورزی بالاترین عدد را به خود اختصاص داده و در مرحله بعد گروه فنی و مهندسی و هنر قرار دارند، سرانه گروه علوم هم متوسط است ولی سرانه گروه علوم انسانی سرانه کمتر و حدود 7 میلیون است.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم درباره اینکه آیا بودجه سال آینده کفاف هزینه دانشگاه ها را خواهد داد اضافه نمود: بستگی دارد این موضوع را چگونه تعبیر کنیم، حدود 85 تا 90 درصد اعتبارات درصورتی که 100 درصد تخصیص داده شود، صرف امور جاری مانند، حقوق پرسنل و تغذیه دانشجویی می شود.

وی ادامه داد: اگر 100 درصد بودجه تخصیص داده شود، فقط از این بودجه، 10 درصد امکان رسیدگی به پژوهش را داریم، برخی مواقع 100 درصد بودجه تحصیص داده نمی شود مثل امسال که بودجه تخصیص کامل داده نشد، اگرچه قول داده شده تا انتها سال جبران شود.

عسکریان ابیانه اضافه نمود: هیات های امناء دانشگاهه ها مصوبه دارند که در دانشگاه های سطح یک 25 درصد و در دانشگاه های دورتر 15 درصد بودجه به پژوهش اختصاص یابد، که رشد 13 درصدی بودجه 97 با 25 درصد که برای اختصاص به پژوهش مشخص شده در دانشگاه ها همخوانی ندارد.

وی ادامه داد: وزارت علوم یک برنامه بودجه ای را تدوین کرد که با برنامه ششم هم تطبیق دارد، این برنامه بودجه ای منطبق برشاخص هایی است مانند نسبت دانشجو به هیات علمی که براساس این برنامه باید از 25 به 20 برسد و یا سرانه مقاله، به اعضای هر هیات علمی از 64 به 95 صدم برسد، اگر با این شاخص ها بخواهیم فعالیت کنیم، رشدی حدود 27 درصد نیاز داریم تا بتوانیم متوسط پژوهش را نیز داشته باشیم.

وی درباره حذف جدول 14 گفت: محقق شدن جدول خیلی سخت است دراین جدول، عدد قابل توجه ای به صورت وام لحاظ شده بود که سازکار آن مشکل بود به صورتی که هیات امناء دانشگاه باید باز پرداخت آن را تضمین می کرد و بانک مرکزی و سازمان برنامه سازکار مشخص نداشت عملا به جایی نمی رسید حتی دستگاه های ذی ربط نیز نتوانستند از آن استفاده کنند.

معاون اداری مالی وزارت علوم اضافه نمود: درحال حاضر فرایند ساده تر شده اما چون دانشگاه ها باید بازپرداخت آن را تقبل کنند با توجه به کسری بودجه سخت است.

وی درباره اینکه در بوجه سال 97 چه بخشی از هزینه برعهده خود دانشگاه ها قرار داده شده گفت: هدف گذاری هیات امناء دانشگاه ها این است که به تدریج درآمد اختصاصی دانشگاه ها در بخش آموزش، صنعت و پژوهش افزایش یابد.

عسکریان ابیانه اضافه نمود: البته صنعت به این امر رغبت نشان نمی دهد دانشگاه های بزرگ 50 درصد و دانشگاه های کوچک 20 تا 25 درصد هزینه های عمومی را باید ازاین ارتباطات تامین کنند که البته محقق نمی شود، چون هزینه پژوهش 90 درصد صرف خود می شود و تنها 10 درصد آن را دانشگاه ها می توانند استفاده کنند.

منبع: ویکی گرام
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 916

به "سرانه دانشجویی در بودجه 97، آموزش عالی به رشد 27 درصدی نیاز دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانه دانشجویی در بودجه 97، آموزش عالی به رشد 27 درصدی نیاز دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید