فروش 212 میلیارد تومان محصولات دانش بنیان به صنایع

به گزارش مجله خزرکوه، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، اصغر مصاحب گفت: در راستای تأمین نیازهای فناوری صنایع، نفوذ فناوری های نوین در آن ها، بهبود فرآیند مبادلات فناوری و ارتقا خدمات در این حوزه، 14 فن بازار منطقه ای با راهبری شرکت شهرک های صنعتی 14 استان کشور ایجاد شده و در حال فعالیت است.

فروش 212 میلیارد تومان محصولات دانش بنیان به صنایع

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اضافه کرد: شناسایی 723 نیاز و رفع 251 نیاز فناورانه با مجموع فروش 212 میلیارد تومان محصولات دانش بنیان و انتقال دانش فنی، از جمله دستاوردهای ایجاد 14 فن بازار منطقه ای توسط سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران است.

وی اضافه کرد: فن بازار به معنای بازار فناوری، یعنی محلی برای مبادلات تکنولوژی است. در بازار فناوری، فن بازارها نقش واسطه ای برای رساندن اطلاعات تکنولوژی به عرضه کنندگان، متقاضیان، کارآفرینان و سرمایه گذاران ایفا می کنند و فن بازارها همچنین به ارائه مشاوره در خصوص مراحل انتقال تکنولوژی می پردازند.

به گفته عضو هیأت مدیره و معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، تولد فن بازارها به دهه 1990 و کشورهای شرق آسیا برمی شود. کشورهایی چون ژاپن، چین و هنگ کنگ که خود تولید کننده تکنولوژی نبودند و بیشتر از استراتژی انتقال تکنولوژی استفاده می کردند، برای ساماندهی به جریان انتقال تکنولوژی در کشورشان دست به ایجاد ساختارهایی زدند که بعدها به نام Technomarket یا Technomart معروف شدند.

مصاحب ادامه داد: ظرایف موجود در انتقال تکنولوژی، لزوم ایجاد اطلاع رسانی صحیح، مشاوره و استاندارد سازی مبادلات را به وجود آورد که این نقش توسط فن بازارها ایفا می شود.

وی بیان داشت: در اصل فن بازار در نقش یک واسطه حرفه ای در سطوح مختلف در کنار عرضه کنندگان (دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و واحدهای تحقیق و توسعه صنایع) و متقاضیان تکنولوژی (صنایع بزرگ، بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط، سرمایه گذاران و حتی دانشگاه ها) خواهد بود.

عضو هیأت مدیره و معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: با این تعریف می توان گفت فن بازار در اصل یک بنگاه تخصصی معاملات تکنولوژی است. در این بازار، فروشندگان تکنولوژی فرصت می یابند تا ایده ها و تکنولوژی های خود را به معرض نمایش گذاشته و برای آن ها اقدام به بازاریابی کنند.

مصاحب اضافه کرد: از طرفی این امکان نیز وجود دارد که متقاضیان تکنولوژی نیز تقاضاهای خود را مطرح کرده و به این صورت قدرت انتخاب بالاتری در بین گزینه ها داشته باشد.

وی تأکید کرد: اهداف اصلی فن بازارها، تقویت و تسهیل تبادل فناوری، حمایت و حفاظت از عرضه فنآوری و دانش فنی، تأمین نیازهای فناوری، بهره گیری از فنون تجاری سازی انتقال و انتشار و تأکید بر فنآوری پیشرفته است.

گفتنی است، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکت های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 500 شهرک و 322 ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره برداری، 65 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 6 شهرک فناوری، 37 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، دو مجتمع فنآوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری، 85 هزار و 874 قرارداد منعقده و بهره برداری از 45 هزار و 912 واحد صنعتی و سه هزار و 58 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 935 هزار و 868 نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 705

به "فروش 212 میلیارد تومان محصولات دانش بنیان به صنایع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش 212 میلیارد تومان محصولات دانش بنیان به صنایع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید