لباس محلی گیلانی ها؛ شادترین لباس دنیا

به گزارش مجله خزرکوه، لباس محلی گیلان به شادترین لباس جهان معروف است. این پوشش در سال 96 در جشنواره لباس نیویورک که برای معرفی لباس های محلی جهان برگزار شده بود با همین عنوان انتخاب شد. همچنین لباس محلی گیلان در فهرست میراث معنوی کشور در سال 88 نیز ثبت شده است.

لباس محلی گیلانی ها؛ شادترین لباس دنیا

براساس کاوش های تپه مارلیک در گیلان، قدمت لباس زنان و مردان گیلانی به هزاره دوم قبل از میلاد می رسد. می توان انواع تزییناتی که روی دامن، پیراهن و پیشانی بند لباس زنان گیلانی به کار رفته ست را در قدیمی ترین اسناد مربوط به پوشاک از کاوش های باستان شناسی در تپه مارلیک رودبار دید.

کریستین برومبرژه، مردم شناس فرانسوی درباره پوشاک نواحی کاسپی بر اساس تحقیقات و تالیفات خود گفته است که لباس سنتی حاشیه دریای کاسپی بیانگر خلاقیتی بکر است که به خوبی نمایانگر روش متمایز زندگی در این ناحیه از ایران است. در بسیاری از فلات ایران در دهه های گذشته، رفتار فرهنگی مردم تحت تاثیر سبک زندگی محصور شده ای بود که در آن خانه ها برای محافظت از دید و مزاحمت بیگانگان، با دیوارهای بدون مدخل احاطه می شد و زنان تنها و منزوی در اندرونی زندگی می کردند. اما در امتداد سواحل دریای کاسپین سبک زندگی مردم غالبا آزادانه تر بوده است. در این منطقه، خانه ها با دیوار محصور نمی شده، تفکیک جنسی در محیط خانوادگی کم بوده است. پوشش مرم بومی که حتی در میان گالش ها و طالش های کوهستان، نسبت به گیلانی ها و مازندرانی ها بیشتر به چشم می خورده در تمام دوره ها، جهانگردان را غافلگیر می نموده است.

پوشیدن لباس بومی و سنتی در روستاها و مناطق کوهپایه ای گیلان بیشتر به چشم می خورد. در کل باید لباس گیلانی را به 3 دسته تقسیم کرد که همه این موارد کاربرد دارند. لباسی که اکنون به لباس گیلانی می شناسیم، درواقع لباس مردم منتهی الیه شرقی گیلان است که به آن لباس گالشی یا قاسم آبادی می گویند. همچنین مردم منطقه تالش نشین هم لباس ویژه خود را دارند. در منطقه تات نشین عمارلوی گیلان هم لباس مخصوص منطقه هنوز کاربرد دارد.

در مناطق مختلف، لباس زنان و مردان گیلانی با هم تفاوت هایی دارند. به عنوان نمونه لباس زنان در منطقه شرق، غرب و مرکز استان با نام های قاسم آبادی، تالشی و رسوخی مجزا می شوند. یعنی کسانی که در جلگه و مناطق ساحلی زندگی می نمایند لباسی متفاوت با مناطق کوهپایه ای دارند.

لباس محلی زنان گیلانی رنگین کمانی از رنگ های مختلف است. شاد بودن رنگ های لباس گیلانی ها را به دلیل رنگ های موجود در طبیعت آن می دانند. لچک، روسری، سربند، پیراهن، جلیقه، کت، دامن، شلوار و چادرشب قسمت های مختلف لباس محلی زنانه گیلان و پیراهن، جلیقه همراه با شلوار گشاد، شالِ کمر و کلاه نمدی اجزای لباس محلی مردان گیلان را تشکیل می دهند.

  • سفر به گیلان
  • لباس محلی مردان گیلانی، از چوخا تا کولاگیر
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 364

به "لباس محلی گیلانی ها؛ شادترین لباس دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لباس محلی گیلانی ها؛ شادترین لباس دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید