مسئولان میراث فرهنگی راهی پاریس شدند

به گزارش مجله خزرکوه به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ پرونده زنجیره ای قنات ایرانی به عنوان یکی از پرونده های نامزد در فهرست آثار جهانی قرار است درتیرماه سال آینده درکمیته میراث جهانی یونسکو مطرح گردد که به دلیل پیچیدگی این پرونده، جلسه دفاع پرونده زنجیره ای قنات ایرانی طالبیان، بهشتی، و علی اصغر سمسار یزدی روز سه شنبه 10 آذر ماه در نشست تخصصی پنل میراث جهانی ایکوموس در پاریس شرکت می نمایند.

مسئولان میراث فرهنگی راهی پاریس شدند

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با اعلام این مطلب گفت: از آنجایی که پرونده میراث دنیای قنات درموضوعاتی چون مدیریت و دانش سنتی، عرصه و حریم، مالکیت، نگهداری و بهره برداری از قنات ها و همچنین مباحث حقوقی و ارتباط میان دستگاه های مختلف از پیچیدگی و اهمیت بسیاری برخوردار است از همین رو، برای اولین بار برای حضور در پنل میراث دنیای ایکوموس و پاسخ به پرسش های مختلف کارشناسان مربوطه، از دست اندرکاران آن دعوت به عمل آمده است.

معاون میراث فرهنگی کشور اضافه نمود: فرآیند آنالیز پرونده زنجیره ای قنات ایرانی اینگونه است که بعد از ارسال پرونده به کمیته میراث دنیای یونسکو، یک نسخه از آن با فایل الکترونیکی به انضمام نقشه ها، برای ارزیابی به ایکوموس ارسال می گردد.

وی گفت: ایکوموس با فراخوان از کلیه کارشناسان خبره و علمی این رشته در سراسر دنیا درخواست آنالیز و اظهارنظر مستقل دارد و همزمان با این اقدام ارزیابی میدانی پرونده نیز توسط ایکوموس انجام می گردد.

طالبیان اضافه نمود: پس از دریافت نظرات کارشناسان، پرسش هایی از کشور مربوطه انجام می گردد و دوباره در کمیته های علمی ایکوموس مطرح و در پنل میراث دنیای ایکوموس، با حضور کارشناسان چند رشته ای مورد آنالیز و نظرخواهی قرار می گیرد.

معاون میراث فرهنگی کشور اضافه نمود: سال جاری برای نخستین بار از ایران به عنوان کشور پیشنهاد دهنده پرونده زنجیره ای قنات ایرانی خواسته شده که در جلسه دفاع و پرسش از پرونده حضور پیدا کند.

طالبیان تاکید نمود: نتایج نهایی این پنل در خاتمه سال به کمیته میراث دنیای ارسال می گردد که البته نتیجه پنل میراث دنیای ایکوموس به هیچ وجه تایید یا رد پرونده زنجیره ای قنات ایرانی را به دنبال ندارد و قضاوت نهایی به عهده کمیته میراث دنیای یونسکو است که در تیرماه سال آینده برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 341

به "مسئولان میراث فرهنگی راهی پاریس شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئولان میراث فرهنگی راهی پاریس شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید