چرا کتاب بهتر از فیلم است؟

به گزارش مجله خزرکوه، خبرنگاران: این مسئله تقریباً انکارناپذیر است که نسخه کتاب از یک فیلم بسیار جذاب تر از خود آن فیلم است. معمولاً نیز گفته می شود که مطالعه یک کتاب نسبت به تماشای یک میز به مراتب بهتر و تأثیرگذارتر است، اما چرا؟ چه دلیل و یا دلایلی وجود دارد که این تفکیک و تفاوت بین تماشای یک فیلم و مطالعه یک کتاب وجود دارد؟ در این مطلب همراه ما باشید تا با هم دلایلی را بررسی کنیم که نشان می دهد چرا کتاب بهتر از فیلم است؟

چرا کتاب بهتر از فیلم است؟

فیلم بعد از ترجمه تغییر زیادی می نماید

یکی از مسائلی که در رابطه با ترجمه یک فیلم وجود دارد آن است که گاهی مفاهیم و اصطلاحات یک زبان و فرهنگ در زمان ترجمه به کلی تغییر شکل می دهد. این در حالی است که تبدیل آن مفهوم در ترجمه فیلم در کنار تصاویر تعریف شده ای که در فیلم وجود دارد گاهی ناهماهنگ و ناهمخوان می شود.

این در حالی است که وقتی یک مترجم دست به ترجمه کتابی می زند اول مفهوم را با زبان اصلی آن مطالعه می نماید و بعد با برداشت خود و به گونه ای که با زبان و فرهنگ خود همراه و همخوان است آن را ترجمه می نماید، به همین دلیل هم هست که غالباً ترجمه یک کتاب تغییر بسکمک در نسخه اصلی آن ایجاد نمی نماید و ضعف و خدشه ای نیز به آن وارد نمی نماید، اما با تماشای فیلمی ترجمه شده قطعاً تفاوت های ناهمخوانی از آن را شاهد خواهید بود.

تصورات مخاطب در فیلم و کتاب متفاوت است

وقتی یک کارگردان دست به ساخت فیلمی می زند تمامی صحنه ها، شخصیت ها، لباس ها و... همگی به شکلی معین و تعریف شده طراحی می شوند و تمامی آن ها در ذهن مخاطب معین می گردند، بدون آنکه مخاطب، خودش تأثیری در این تصویرسازی داشته باشد، اما در یک کتاب، شرح صحنه ها، شخصیت ها و تمامی جزئیات به صورتی انجام می پذیرد که مخاطب، خود و با کمک تخیلات خودش تمامی آن ها را تصور می نماید، به همین دلیل نیز مطالعه یک کتاب تخیلات و استقلال ذهنی مخاطب را تقویت کرده و تأثیر مثبت بیشتری خواهد داشت.

در کنار این موضوع نیز می توان گفت که تصور مستقل مخاطب در رابطه با شخصیت هایی که منفی و یا مثبت هستند، بنا بر سلیقه خود آن فرد و باور هایی که در ذهن خود دارد می تواند باعث شود که شخصیت ها برای او باورپذیرتر باشند و جنبه های مثبت و یا منفی شان ملموس تر به نظر آیند، به همین دلیل هم هست که ما معمولاً با مطالعه یک کتاب با افراد و شخصیت های داستان همزادپنداری بیشتری می کنیم.

فیلم در زمان شرح داستان محدودیت دارد

یکی دیگر از ویژگی هایی که مطالعه یک کتاب را از تماشای فیلم بهتر می نماید عدم محدودیت آن در تعریف و شرح داستان است. معمولاً یک فیلم زمان معینی در حدود یک ساعت و نیم تا سه ساعت را در دست دارد تا تمامی اتفاقات و جریان های داستان را ارائه دهد. این در حالی است که یک کتاب تقریباً بدون هیچ محدودیت زمانی با مخاطب خود ارتباط برقرار می نماید. شما می توانید ساعت هایی را صرف مطالعه یک یا دو صفحه از یک کتاب کنید و آن را با تمام وجود خود لمس نمایید.

فیلمنامه تمامی احساسات را نشان نمی دهد

ممکن است در یک فیلم گفتگو های بسکمک را میان شخصیت ها مشاهده کنید، اما مسئله ای که وجود دارد آن است که در ساخت یک فیلم هیچ گاه نمی توان گفتگو های درونی، احساسات خیلی شخصی و تفکرات فردی را به طور معین نشان داد. این در حالی است که در یک داستان معمولاً شما بخش زیادی از ذهن خود را با افکار درونی شخصیت ها همراه می کنید و گویی که پا به پای او در رابطه با مسئله می اندیشید، به همین دلیل هم هست که معمولاً یک فیلمنامه محدودیت های بیشتری برای ارائه احساسات شخصی دارد.

کتاب به شما کمک می نماید که قسمت های مختلف را با هم ادغام نمایید

یکی دیگر از ویژگی های جذاب مطالعه کتاب آن است که شما می توانید تمامی ظرافت های داستانی را در کنار هم ادغام کنید. شرح بخش های متفاوتی از لوکیشن داستان، همراهی شخصیت هایی که در ذهن تصور کرده اید و همه و همه ویژگی کتاب است، آن هم به این صورت که این توانایی را در مخاطب ایجاد می نماید تا تمامی آن ها را کنار یکدیگر قرار دهد و موقعیتی کلی را متصور شود.

این در صورتی است که تمامی قسمت ها، رخداد ها و لوکیشن های یک فیلم به شکل معینی در کنار هم قرار گرفته اند و دیگر نیازی نیست که مخاطب، خودش آن ها را با کمک ذهنی خلاق ادغام کند. عدم وجود این ویژگی در کتاب نیز باعث رشد خلاقیت و فعالیت های ذهنی مخاطب می شود.

کتاب همیشه با شما می ماند

فیلم ها هیچ گاه یک جسم فیزیکی را به شما ارائه نمی دهند و بنابراین نیز شما هیچ گاه نمی توانید وجود آن ها را در کنار خود احساس کرده و آن ها را با خود همراه نمایید، اما این ویژگی در کتاب وجود ندارد. شما می توانید کتاب خود را همیشه همراهتان داشته باشید و در صورت نیاز آن بخش و یا صفحه ای که مدنظر دارید را به راحتی مطالعه کنید و به آن دسترسی یابید.

منبع: barnesandnoble

منبع: برترین ها
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 138

به "چرا کتاب بهتر از فیلم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کتاب بهتر از فیلم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید