کشف اولین آثار غلبه سیستماتیک بشر بر طبیعت

به گزارش مجله خزرکوه، نوع بشر از همان هزاره های شروعین کوشش خود را برای غلبه بر طبیعت پیرامون خود شروع کرد و ما می دانیم که انسان سانان نخستین برای این کار، به اقداماتی همانند ابزار سازی دست زدند، اما اینکه در سطح گسترده و جمعی این غلبه بر طبیعت از چه زمان شروع شد، تا همین اواخر هنوز ناشناخته بود. با این حال یافته های باستان شناسی نو نشان می دهد که چنین اقدامی دست کم در 125 هزار سال پیش و به وسیله نئاندرتال ها، به انجام رسیده است.

کشف اولین آثار غلبه سیستماتیک بشر بر طبیعت

به گزارش خبرنگاران، ویل روبروکز باستان شناس دانشگاه لیدن هلند و همکارانش می گویند حدود 125000 سال پیش، نئاندرتال ها این اقوام نزدیک انسانی، یک منطقه عمدتاً جنگلی در مجاورت دو دریاچه اروپای مرکزی را به یک محوطه نسبتا باز تبدیل نموده اند. این دانشمندان در 15 دسامبر در نشریه Science Advances گزارش دادند که تجزیه و تحلیل گرده، زغال سنگ، فسیل های حیوانات و سایر موادی که قبلا در دو حوضه دریاچه باستانی در آلمان کشف شده بود، قدیمی ترین شواهد شناخته شده را از تغییر شکل محیط های انسانی ارائه می دهد.

منطقه ها حفاری شده در محوطه ای به نام Neumark-Nord در کشور آلمان قرار دارند. به گفته محققان، فعالیت های روزانه نئاندرتال ها در آنجا، که ظاهراً در طول سال ادامه داشت، تأثیر زیادی بر محیط زیست داشته است. آن ها می گویند که این تغییرات که در طول حدود 2000 سال رخ داد، شامل برافروختن آتش، قصابی حیوانات، جمع آوری چوب، ساخت ابزار و ساختن پناهگاه بود. روبروکز می گوید: ممکن است در این محوطه ما با گروه های کمتر متحرک نئاندرتال ها، نسبت به آنچه که معمولاً می شناسیم، سروکار داشته باشیم. وی می افزاید؛ این عدم جابجایی تا حدی می تواند به دلیل گرم شدن هوا و آب شدن یخ ها در منطقه باشد که منابع کافی برای زیست این گونه را فراهم نموده است.

البته این تیم باستان شناسی هنوز نتوانسته به قطعیت نشان دهد که این گوره های انسان سان با استفاده از آتش توانسته اند این محیط را از درختان جنگلی پاک نمایند یا روش دیگری را در پیش گرفته بودند. روبروکز می گوید که بقایای زمین شناسی، وجود تعداد زیادی از آتش سوزی های کوچک را تأیید می نماید، اما شواهد کمی از آتش سوزی های بزرگ کشف شده است. حالا یافته های نیومارک-نورد، بحثی را در پی خود آورده که چه زمانی انسان ها شروع به تأثیرگذاری غالب بر دنیا طبیعی کردند. بعضی از دانشمندان این دوره را به عنوان یک دوره تازه زمین شناسی، آنتروپوسن می دانند، اما معین نیست که آنتروپوسن از چه زمانی شروع شد و آیا ریشه های آن به عصر حجر می رسد یا خیر.

استفاده منظم از آتش به وسیله گونه های انسان سان، حدود 400000 سال پیش شروع شد. شواهدی از فعالیت های انسانی مرتبط با افزایش آتش سوزی و تغییر مکان ها به زیستگاه های باز مربوط به حدود 40000 سال پیش، در استرالیا یافت شده است. چنین فعالیت هایی 45000 سال پیش در ارتفاعات گینه نو و 50000 سال پیش در بورنئو نیز وجود داشته است. تجزیه و تحلیل هسته های دریاچه و مکان های ابزار سنگی در جنوب مرکزی آفریقا نیز نشان می دهد که آتش سوزی هایی که به وسیله انسان ها ایجاد شده، حتی زمانی که شرایط بارانی مساعد برای رشد جنگل ها در حدود 85000 سال پیش برقرار بود، وجود داشت. جسیکا تامپسون دیرینه شناس دانشگاه ییل و همکارانش در 5 می در نشریه Science Advances گزارش دادند که محیط های باز در این بخش از آفریقا غالب بود. تامپسون می گوید: انسان ها و خویشاوندان نزدیک انسان مانند نئاندرتال ها احتمالاً برای مدت طولانی در حال [تغییر]زیست بوم های خود بوده اند.

روبروکز و همکارانش می گویند که یافته های تازه آن ها نشان می دهد که چنین فعالیت هایی برای تغییر محیط طبیعی اطراف برای زیست بهتر، در سایت Neumark-Nord، قدمتی بسیار کهن تر و 125 هزار ساله دارد. ابزار های سنگی و تکه های استخوانی که نشانه هایی از سوختگی دارند، چوب سوخته، دانه های ذغالی و تکه های متراکم ذرات زغال چوب در این اقامتگاه، نشان می دهند که نئاندرتال ها اغلب در نزدیکی دریاچه های نویمارک-نورد آتش بر می افروختند.

این در حالی است که بازمانده های دو مکان دیگر در همان بخش کوهستانی، نشان می دهد که زمانی که نئاندرتال ها در مراتع نومارک-نورد زندگی می کردند، این منطقه به طور کامل از پوشش جنگلی برخوردار بود؛ بنابراین می توان اینگونه نتیجه گرفت که نئاندرتال های این عصر منطقه نومارک-نورد را که بخشی از یک پوشش جنگلی وسیع بود، طی مدت زمان متوالی تغییر داده و پوشش جنگلی آن را از بین برده تا محطی باز برای اقامت خود ایجاد نمایند. این رخداد در 125 هزار سال پیش رخ داد که می تواند کهن ترین مدرک شناخته شده تا اکنون، از کوشش فعالانه نوع بشر برای تغییر محیط طبیعی اطراف خود باشد.

منبع: sciencenews

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1501

به "کشف اولین آثار غلبه سیستماتیک بشر بر طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اولین آثار غلبه سیستماتیک بشر بر طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید