کشف بزرگترین مجموعه دفتر های یادداشت مصر باستان!

به گزارش مجله خزرکوه، باستان شناسان در یک یافته شگفت انگیز پیروز شدند بزرگترین مجموعه از دفتر های یادداشت مصر باستان را کشف نموده اند که از شروع قرن بیستم تا به امروز بی نظیر بوده است. این سفال نوشته ها اغلب مربوط به زندگی روزمره در مصر باستان است که می تواند اطلاعات قابل توجهی از زندگی عمومی در آن عصر به ما بدهد.

کشف بزرگترین مجموعه دفتر های یادداشت مصر باستان!

به گزارش خبرنگاران، این کشف بزرگ در شهر گمشده اتریبیس Athribis، در مرکز مصر رخ داد که طی آن دانشمندان به سفال نوشته هایی دست یافتند که به نظر می رسد تعداد بعضی از آن ها به وسیله دانش آموزان مصر باستان به نگارش در آمده است. این خرده سفال های شکسته که به اوستراکا معروف هستند، در آن عصر مقرون به صرفه ترین و دم دست ترین ابزار برای نگارش محسوب می شد، زیرا پاپیروس ها در آن موقع بسیار گران بودند و استفاده از آن ها برای عموم مردم میسر نبود.

به گفته باستان شناسان، عموم مردم و احتمالاً دانش آموزان مصر باستان از این سفال شکسته ها که در همه جا یافت می شد برای ثبت فعالیت های روزانه مثل لیست های خرید، ثبت معاملات، آموزش خواندن و نوشتن و حتی آموزش طراحی به دانش آموزان مورد استفاده قرار می گرفت. در واقع، به نظر می رسد تعداد زیادی از اوستراکا های یافت شده در سایت باستان شناسی Athribis بقایای یک مدرسه باستانی باشند.

کریستین لایتز، مصر شناس دانشگاه توبینگن آلمان می گوید: لیستی از ماه ها، اعداد، مسائل ریاضی، تمرین های دستور زبان و الفبای پرنده - به هر حرف پرنده ای اختصاص داده شد که نامش با آن حرف آغاز می شد- وجود دارد. بیش از صد عدد از استراکا های یافت شده در آتریبیس با تمرین های تکراری نوشتاری پوشانده شده اند، به این معنی که چیزی بر روی آن نوشته شده، بعد پاک شده و دوباره همان مطلب نوشته شده است. این فرآیند گه چندین بار بر روی یک سفال تکرار شده که نشان می دهد نوعی تمرین و یا مشق نوشتن باشد. در واقع، حتی دو هزار سال پیش هم به نظر می رسد که بچه ها تنبل با تنبیه کلاسیک بارت سیمپسون جریمه شده باشند.

بیشتر یادداشت های کشف شده به خط دموتیک نوشته شده اند، که یک خط اداری بود که در زمان سلطنت بطلمیوس دوازدهم (که امروزه بیشتر به عنوان پدر کلئوپاترا شناخته می گردد)، که از 81 تا 59 قبل از میلاد و بعداً از 55 تا 51 پیش از میلاد حکومت کرد، استفاده می شد. در این زمان، شهر اتریبیس مرکز یک استان مصر بود که در کنار رود نیل قرار داشت. اما حتی با وجود اینکه دموتیک به وضوح محبوب ترین خط آن موقع بود، شکل ساده شده ای از هیروگلیف هنوز به بچه ها آموزش داده می شد. به عنوان مثال، قطعه زیر یک متن مدرسه ای از الفبای هیراتیک است که هر حرف با یک پرنده مربوطه همراه است.

زبان های مختلفی که در اوستراکا های شهر اتریبیس دیده می گردد، از جمله هیروگلیف، یونانی، عربی و قبطی، اشاره ای به تاریخ پرفراز و نشیب و چندفرهنگی شهر دارند. به عنوان مثال، الفبای قبطی ترکیبی از زبان های یونانی و مصری در این سفال نوشته ها، ارتباط نزدیکی با مسیحیت دارد. خط زیر یک رسید قبطی است که احتمالاً در قرن ششم پس از سقوط مصر به دست رومیان نوشته شده است.

با ظهور دین مسیحی، نوشته های مربوط به خدایان مصر باستان از بین رفت. به عنوان مثال، در زیر تصویری از بابون و ایبیس وجود دارد که حیوانات مقدس توث، خدای خرد مصر باستان هستند.

نشانه های دیگری از نفوذ روم را نیز می توان از خرده های سفال به دست آورد. به عنوان مثال، پس از سقوط نظام بطلمیوسی در قرن اول پس از میلاد، متون آغاز به اشاره به رشته ای از امپراتوران روم، از جمله نرون، وسپاسیان، تیتوس، دومیتیان و حتی هادریان کردند که بین سال های 117 تا 138 پس از میلاد حکومت کردند.

گفتنی است پیش از این تنها یک بار چنین مجموعه بزرگی از استراکا پیدا شده است. در اوایل دهه 1900، باستان شناسان قطعات متعددی از نوشته را در روستای باستانی دیر المدینه، کمی پایین تر از رودخانه نیل، کشف کردند. با این حال، این متون باستانی بیشتر یادداشت هایی در خصوص پزشکی و اقدامات پزشکی بودند. از سوی دیگر، آترابیس می تواند به ما درباره چگونگی زندگی روزمره در یکی از قدرتمندترین تمدن های دنیای باستان اطلاعات بسیار ارزشمندی بدهد.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 4 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1568

به "کشف بزرگترین مجموعه دفتر های یادداشت مصر باستان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بزرگترین مجموعه دفتر های یادداشت مصر باستان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید