کشف بقایای 4 خانه 5500ساله در ارسلان تپه ترکیه

به گزارش مجله خزرکوه، باستان شناسان از کشف 28 مقبره متعلق به هزار سال قبل و بقایای چهار خانه با قدمت 5500 سال در سایت ارسلان تپه در ترکیه خبر دادند.

کشف بقایای 4 خانه 5500ساله در ارسلان تپه ترکیه

بهترین تجربه سفر را با رزرو تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

میراث آریا: در امسال یک سوم حفاری ها در ارسلان تپه به انتها رسیده است. این سایت که در هفت کیلومتری استان ملطیه در ترکیه قرار گرفته است، اخیراً در لیست پایدار میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است.

محوطه ارسلان تپه از حدود 5 هزار سال پیش از میلاد تا قرن 11 میلادی، کاربرد مسکونی داشته است. این سایت در حدود قرن های پنج و شش میلادی دهکده رومیان بوده و بعدها به اسم یک قبرستان بیزانسی مورد استفاده قرار گرفته است.

محوطه ارسلان تپه در طول تاریخ میزبان مردمانی با تمدن های متفاوت، از تفکرهایی برابری طلبانه تا نظام هایی مبتنی بر سلسله مراتب اجتماعی بوده است. در طی حفاری های دهه گذشته، اولین خط زهکشی باران در دنیا، کاخی از جنس خشت خام، مجسمه هایی با طرح شیر و پادشاهی سرنگون شده و بیش از 2 هزار مُهر در این محوطه کشف شد.

حفاری های امسال از تاریخ 10 آگوست با تیمی 55 نفره شروع شد. در این فرایند 28 مقبره کشف شد که برآورد می گردد حدود هزار سال قدمت داشته باشند بعلاوه بقایای چهار خانه که حدودا 5500 سال قدمت دارند هم در این محل پیدا شده است.

سرپرست کمیته حفاری محوطه ارسلان تپه، فرانسیسکا بلوسی رستلی، گفت که ثبت این محوطه در لیست میراث پایدار یونسکو برترین نتیجه برای سال ها مطالعه و تحقیقات آن ها بوده است. او در ادامه گفت: ما اکنون می خواهیم سوابق تاریخی و پیشینه این سایت قبل از ساخته شدن کاخ را هم آشکار کنیم. ما می خواهیم بفهمیم که چگونه دولت و سیستم دولتی در این جا متولد شده است و به همین علت در این محوطه به تحقیقات خود ادامه خواهیم داد.

تیم حفاری بر این باور است که با ادامه حفاری ها به سمت داخل خانه ها، اشیای بیشتری در این منطقه پیدا می گردد.

* ترجمه: آناهیتا رشیدی

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 12 شهریور 1400 بروزرسانی: 12 شهریور 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1326

به "کشف بقایای 4 خانه 5500ساله در ارسلان تپه ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بقایای 4 خانه 5500ساله در ارسلان تپه ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید