3 حوزه کاربردی هوش مصنوعی در آینده

به گزارش مجله خزرکوه، هوش مصنوعی تکنولوژی است که قابلیت تفکر دارد و شاید به اندازه ای که فکر می کنیم وجود نداشته باشد؛ اما امروزه استفاده از اینترنت یا گذشت و گذار در صفحات وب متاثر از کاربرد این فناوری تازه تاسیس هستند.

3 حوزه کاربردی هوش مصنوعی در آینده

هوش مصنوعی تاثیر زیادی در فناوری های نوین و زندگی بشری دارد و در آینده می تواند سهم زیادی در جامعه بشری داشته باشد.

امروزه وقتی صحبت از هوش مصنوعی می شود خیلی ها فکر می کنند که منظور ربات های بی احساسی هستند که قرار است در آینده ای نزدیک جای انسان ها را بگیرند؛ اما این روش فکر شاید ناشی از تماشای بیش از حد فیلم های تخیلی باشد.

هوش مصنوعی تکنولوژی است که قابلیت تفکر دارد و شاید به اندازه ای که فکر می کنیم وجود نداشته باشد؛ اما امروزه استفاده از اینترنت یا گذشت و گذار در صفحات وب متاثر از کاربرد این فناوری تازه تاسیس هستند.

هوش مصنوعی شاخه ای از علوم رایانه به عنوان یک رشته علمی فنی تازه بر فناوری ها و زندگی روزمره انسان ها تاثیر غیر قابل انکاری دارد.

امروزه هوش مصنوعی در حوزه های متفاوتی مانند پزشکی، علوم هوافضا، اکتشافات، تسلیحات نظامی، پیش بینی وضع هوا، نقشه برداری و شناسایی عوارض، تشخیص صدا، تشخیص گفتار، تشخیص دست خط، بازی ها و نرم افزار های رایانه ای کاربرد دارد.

همچنین شاخه های متنوعی از جمله شبکه های عصبی مصنوعی، پردازش تصویر و بینایی ماشین، الگوریتم های تکاملی، سیستم های خبره، یادگیری ماشین، داده کاوی، پردازش زبان طبیعی، بازشناسی گفتار و … را در بر می گیرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار خود با نخبگان جوان و استعداد های برتر علمی کشور از هوش مصنوعی به عنوان یک مسئله مهم و آینده ساز نام بردند و تاکید کردند که این مسئله در اداره آینده دنیا نقش دارد و باید به گونه ای عمل کنیم که ایران جزء 10 کشور برتر هوش مصنوعی در دنیا قرار بگیرد.

در حال حاضر، ایران در حوزه هوش مصنوعی فعالیت های بی شماری انجام داده و همین عامل باعث شده است تا کشور ما جایگاه بالایی در رتبه بندی های دنیا و منطقه داشته باشد.

جایگاه ایران در میان رقبای مطرح در سند چشم انداز 1404 در حوزه هوش مصنوعی نشان می دهد که کشور ما با 48407 مدرک در منطقه در رتبه نخست قرار گرفته است. ترکیه و عربستان سعودی پس از ایران در جایگاه های بعدی قرار دارند.

به نوشته ecommercetime، موسسه Park Associates پیش بینی می کند فروش سالانه دستگاه های خانگی متصل به اینترنت تا 2022 میلادی از 520 میلیون دستگاه فراتر رود. موارد استفاده خاص از هوش مصنوعی در خانه ها سبب می شوند دستگاه ها و خدمات تازهتری عرضه شوند و در نتیجه ارزش محصولات افزایش یابد.

علاوه بر استفاده از هوش مصنوعی در موارد امنیتی، بخش وسیعی از خانه های هوشمند شامل دستگاه های اتوماتیک و سیستم های هوشمندی است که کنترل نورپردازی خانه، قفل ها، ترموستات ها، دستگاه های سرگرمی و دیگر سیستم های زیر مجموعه را شامل می شود. هوش مصنوعی با استفاده از اطلاعات به دست آمده از دستگاه های اتوماتیک خانگی یا سیستم ها می تواند الگو ها را پیش بینی کند یا به حفظ امنیت کمک کند.

یکی از هیجان انگیزترین حوزه های علم رباتیک همان هوش مصنوعی است و با پدید آمدن این علم تازه ربات ها دیگر ماشین های ساده نخواهند بود که تنها برای انجام یک کار خاص و محدود برنامه ریزی شده باشند. در حال حاضر هوش مصنوعی به رایانه ها و ربات ها کمک می کند تا مسائل در حوزه های محدود را شناسایی و سپس آن ها را رفع کنند.

متخصصان معتقد هستند که هوانوردی یکی از کاربرد های اصلی و گسترده در هوش مصنوعی است و کاربرد آن به صورت خاص این گونه است که برای شبیه ساز های جنگی و آموزشی، مدیریت کمک رسانی به ماموریت، سیستم های پشتیبانی برای تصمیم گیری و همچنین پردازش اطلاعات شبیه ساز ها استفاده می شود.

استفاده از هوش مصنوعی در شبیه ساز ها بسیار کارآمده بوده است. علاوه بر آن از هوش مصنوعی برای شبیه سازی هواپیما های جنگی نیز استفاده می شود.

همچنین هوش مصنوعی تمام برنامه ها را به دقت دسته بندی کرده و آن ها را در اختیار خلبان قرار می دهد.

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1671

به "3 حوزه کاربردی هوش مصنوعی در آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 حوزه کاربردی هوش مصنوعی در آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید