شروع رقابت برای جانشینی آنگلا مرکل در آلمان

به گزارش مجله خزرکوه، سه تن از اعضای حزب حاکم آلمان رقابت خود را برای تصاحب مقام صدر اعظمی این کشور شروع کردند.

شروع رقابت برای جانشینی آنگلا مرکل در آلمان

با تور ارزان به آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله خزرکوه، سه تن از اعضای حزب اتحاد دموکراتیک مسیحی آلمان، رقابت برای جانشینی آنگلا مرکل صدر اعظم این کشور را شروع کردند.

به نوشته روزنامه گاردین، ارمین لاشِت رئیس دولت محلی ایالت راین وستفالین پرجمعیت ایالت آلمان، فردریش مِرتس از اعضای حزب حاکم و نوربرت روتگن کارشناس سیاست خارجی که ریاست کمیته سیاست خارجی مجلس این کشور را در کارنامه دارد، کاندیدهای جانشینی مرکل هستند.

ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان نیز با اعلام این که از شرکت در این رقابت درون حزبی صرف نظر نموده است، گفت از لاشت حمایت خواهد نمود.

اشپان بیان کرد زمان آن رسیده که اختلافات را کنار گذاشته و در این حزب که از سال 2005 بر آلمان حاکم است، پلی بین لیبرال ها و محافظه کاران زده گردد.

لاشت در اولین روز از شروع این رقابت ها با اشاره به حمله تروریستی در شهر هانائو در حومه فرانکفورت گفت آلمان در فضای ترس به سر می برد و مأموریت اصلی حزب دموکرات مسیحی تحت رهبری او باید مقابله با چنین اقداماتی باشد.

مرتس که افکار راست گراتری نسبت به دیگر کاندیدها دارد، یک ساعت پس از لاشت حضورش در این رقابت را بیان کرد و گفت خواهان نوسازی و شروعی دوباره برای حزبش خواهد بود.

مرتس که در سال 2002 توسط مرکل از ریاست این حزب در مجلس کنار زده شد گفته است، درصورت انتخاب به عنوان صدراعظم آلمان، حامیان سابق حزب دموکرات مسیحی را که در اعتراض به روی کار آمدن مرکل میانه رو، آن را ترک نموده بودند، به آغوش آن بازمی گرداند. وی همچنین حمایت از حزب راست گرای راه جایگزین برای آلمان را وعده داد.

به نوشته خبرگزاری رویترز مرتس در اولین روز از اعلام حضور در این رقابت گفت: همه سیاست های مرا در مورد اروپا و به خصوص واحد پول یورو می دانند و من نسبت به بانک مرکزی اروپا دیدگاهی انتقادی دارم.

روتگن نیز که پیش تر توسط مرکل از کابینه اخراج شده بود، روز سه شنبه در پیامی توئیتری آمادگی خود برای شرکت در این رقابت را اعلام نموده و گفت معاون اول وی یک زن خواهد بود.

جلسه درون حزبی برای مشخص جانشین مرکل 25 آوریل (6 اردیبهشت) برگزار خواهد شد. اعلام حضور این سه کاندیدا برای جانشینی مرکل پس از آن اتفاق می افتد که آنه گرت کرمپ کارن باوئر رهبر حزب دموکرات مسیحی و وزیر دفاع آلمان که گزینه اصلی صدر اعظمی این کشور بود در اعتراض به دخالت های مرکل در امور حزب، استعفای خود را بیان کرد.

ماه گذشته سیاست مداران حزب دموکراتیک مسیحی در انتخابات ایالت تورینگن آلمان با سیاست مداران حزب راست گرای راه جایگزین برای آلمان همراه شدند. در نتیجه این همراهی، توماس کمریش نامزد حزب دموکرات های آزاد، رهبری دولت محلی تورینگن را تصاحب کرد. این اقدام با نقدها گسترده جامعه آلمان روبرو شد و اتفاقات پیش از به قدرت رسیدن نازی ها پیش از جنگ جهانی دوم را در اذهان متبادر می کرد.

مرکل در واکنش به این اتفاق، پیروزی احزاب دموکراسی خواه با یاری حزبی عوام گرا مانند حزب راه جایگزین برای آلمان را غیر قابل بخشش توصیف کرد. این اظهارنظر مرکل عدم اقتدار کارن باوئر را در اذهان تداعی کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 352

به "شروع رقابت برای جانشینی آنگلا مرکل در آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع رقابت برای جانشینی آنگلا مرکل در آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید