ابراهیم شکوری؛ پروژه شکست خورده ماشین امضا

به گزارش مجله خزرکوه، ابراهیم شکوری یکی از پروژه های شکست خورده در زمینه جوانگرایی است. فوتبالیستی که بدون داشتن سابقه مدیریت، عهده دار سمت دبیرکلی فدراسیون فوتبال شد تا تبدیل به یک ماشین امضا شود.

ابراهیم شکوری؛ پروژه شکست خورده ماشین امضا

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، وقتی ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی سابق فدراسیون فوتبال از سمت خود عزل شد، جملات تکان دهنده ای را به زبان آورد. او گفت: اگر از دخالت برخی مدیران در کارش جلوگیری می کرد، 16 ماه دوام نمی آورد. مدیر جوانی که فارغ التحصیل دانشگاه علمی - کاربردری پرسپولیس است، حالا بعد از دورانی که فقط دستگاه امضا بود، مدیر اجرایی پرسپولیس شده است؛ تیمی که بزرگان بسکمک دارد و برخی از آن ها در خارج از زمین فوتبال هم نخبه هستند.

جالب ترین وجه داستان حضور شکوری زمانی است که او ادعا می کند روحش هم از انتخابات اسکوچیچ خبردار نبوده است. او به عنوان دبیرکل و مسئول اجرایی فدراسیون که قرار است مسئولیت همکاری با سرمربی تیم ملی را در پرداخت حقوق و دستمزد او و همینطور فراهم کردن امکانات برعهده داشته باشد، از طریق سایت فدراسیون فوتبال از انتخاب سرمربی مطلع شد.

درباره روی کار آمدن ابراهیم شکوری در فدراسیون فوتبال شایعات بسکمک وجود دارد، مثلا اینکه او دوست علی تاج، فرزند رئیس سابق فدراسیون فوتبال است اما این موضوع از سوی مدیر کنونی پرسپولیسی ها تکذیب شده است.

تمام این اتفاقات دست به دست هم داده که شکوری حالا خودش را برای تصدی سمت های مهم در فوتبال بداند؛ نه به بهانه اینکه دوران درخشانی در مدیریت داشت بلکه به خاطر اینکه صرفا روی صندلی دبیرکل نشسته تا نامه های مدیرانی مانند ساکت را امضا کند.

به همین بهانه نگاهی خواهیم داشت به دوران حضور ابراهیم شکوری در فدراسیون فوتبال که به شکل نه چندان شایسته ای عزل شد و مورد استفاده فدراسیون هم قرار نگرفت.

تخلف قانونی شکوری و فدراسیون فوتبال

با اتمام فرصت بازنشسته ها و کنار رفتن محمدرضا ساکت از دبیرکلی فدراسیون فوتبال، نیاز به کسی بود که بدون مزاحمت، دستور مدیران بالادستی را امضا کند. در نتیجه مدیران به انتخاب شکوری رضایت دادند و به طور غیرقانونی او به مدت 16 ماه عهده دار این سمت بود.

در اساسنامه قبلی فدراسیون فوتبال پیرامون شرایط دبیر کل فدراسیون آمده: دارا بودن 10 سال سابقه مدیریت که حداقل پنج سال آن در ورزش بوده باشد. نگاهی به سابقه شکوری گویای وجود نواقص در کارنامه او است اما در آن مقطع تاج برای صلاح خود و رفقایش، قانون را در نظر نگرفت تا انتظاراتشان به سرعت برآورده شود.

مدیری برای استقبال از ویلموتس

ابراهیم شکوری جزو نفراتی بود که به استقبال مارک ویلموتس رفت. البته او قبل از ویلموتس مذاکراتی هم با هروه رنار فرانسوی انجام داده بود اما در نهایت برای استقبال از ویلموتس راهی فرودگاه شد تا با توجه به جوانی و خوش پوشی به نسبت سایر مدیران فدراسیون، تصویری تازه و قبراق از این فدراسیون به نمایش بگذارد اما روحش هم خبر نداشت که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و فقط اوامر مدیران بالادستی خود را بدون چون و چرا برآورده می کرد. کما اینکه بعدا در مصاحبه ای گفت: در رابطه با قرارداد ویلموتس نقشی نداشتم. طبق اساس نامه فدراسیون فوتبال کارم را انجام دادم. قطعا اگر روزی بحث سرپرستی کنار برود و اسم دبیرکل روی من باشد، نوع رفتارم خیلی فرق می کند.

وقتی دبیرکل فدراسیون هم در بازی نیست

شکوری جمله تامل برانگیزی درباره نحوه انتخاب اسکوچیچ به زبان آورد. این موضوع نشان می دهد که سرمربی کنونی تیم ملی در سنوات گذشته جزو گزینه ها سرمربیگری نبوده و ناگهان ورق به نفعش برگشته و حتی دبیرکل هم روحش از این اتفاق خبردار نبوده است. شکوری می گوید در انتخاب اسکوچیچ هم نقشی نداشتم چرا که در آن مقطع من در سوئیس بودم و خودم هم صبح این مساله را فهمیدم!

برکناری شکوری به بدترین شکل ممکن

بعد از گذشت 16 ماه از دبیرکلی غیرقانونی شکوری و تغییر قدرت در فدراسیون فوتبال و برگزار نشدن انتخابات، تغییراتی با توجه به فشارهای موجود از بیرون فدراسیون فوتبال شکل گرفت. در نتیجه این اتفاقات، دبیرکل وقت یعنی شکوری به شکل غیرقانونی از سمتش برکنار شد و خطر تعلیق این فدراسیون فوتبال را از ناحیه کنفدراسیون فوتبال آسیا تهدید کرد.

ماجرا از این قرار بود که فدراسیون فوتبال در نخستین روزهای فروردین گفت که مهدی محمدنبی سرپرست دبیرکلی این فدراسیون شده است. این اتفاق در حالی بود که جلسه برکناری شکوری برگزار نشده بود و حتی خود او برای برگزاری جلسه یا هیات رئیسه نامه نگاری نکرده بود. این موضوع در نهایت به تایید شکوری هم رسید تا فدراسیون فوتبال چند روزی برای حل و فصل این مشکل رایزنی کند. در نهایت کنفدراسیون فوتبال آسیا این فدراسیون را مجاب کرد قوانین را به درستی پیاده کند و بعد از برگزاری جلسه با حضور شکوری، با برکناری او موافقت شد و محمدنبی به عهده دار دبیرکلی شد.

شکوری درباره این ماجرا می گوید: روز ششم فروردین با بهاروند صحبت کردم. صحبتی با او داشتم و گفت که احتمالا تغییراتی را ایجاد کنیم. من بالغ بر 10 بار این صحبت را شنیده بودم. نفرات متعددی قرار بود جای من انتخاب شوند. واقعیت این بود که تصور کردم باز هم مانند دفعات قبل اتفاقی رخ نمی دهد.

شکوری: اگر دخالت می کردم، 16 ماه دوام نمی آوردم

بی اختیار بودن شکوری در سمت دبیرکلی فدراسیون و اجرای امور برای اهالی فوتبال مشخص بود و عده ای حضور او در این سمت را فرمالیته می دانستند. سرپرست دبیرکلی سابق فدراسیون در واکنش به عدم اختیار در اجرای امور و دخالت در برخی اقدامات نادرست این فدراسیون گفت: اگر می خواستم در برخی موارد دخالت کنم، 16 ماه کار نمی کردم. سعی کردم با برنامه بلندمدت تا جایی که می توانم بمانم و به فوتبال کمک کنم. با گذشت زمان، تاثیرگذاری من هم بیشتر شد و سعی کردم بیشتر در امور فدراسیون دخالت کنم.

او در شرایطی این سخنان را به زبان می آورد که اگر در همان مقطع نسبت به عدم اختیار خود اعتراض می کرد، شاید جلوی فجایعی مانند ماجرای ویلموتس گرفته می شود و مردم می دانستند که مهدی تاج و دوستانش در فدراسیون در حال پیاده کردن چه فاجعه 6.2 میلیون یورویی هستند.

تغییر دستمزد پرداختی به اسکوچیچ از ریال به ارز!

به گفته مسئولان فدراسیون فوتبال قرارداد سرمربی تیم ملی به ریال منعقد شده و او مطالباتش را به ریال درخواست خواهد کرد اما چندی بعد تصویری از الحاقیه قرارداد این سرمربی منتشر شد که حاکی از پرداخت حقوق به صورت ارزی بود. مغز متفکر این طرح ابراهیم شکوری بود. او می گوید: یکی از مسائل ما عدم پرداخت مطالبات فدراسیون فوتبال از سوی فیفا بود چرا که هیچ بانکی برای پرداخت وجوهات به بانک ایرانی موافقت نمی کردند. در نتیجه قرارداد اسکوچیچ بهترین موقعیت بود که بتوانیم مطالبات مان را از فیفا دریافت کنیم و همچنین دیگر به صورت ریالی هزینه نکنیم. این نامه برای همین نوشته شد و دنبال راهی بودیم که چطور می توانیم یک متمم به قرارداد اسکوچیچ اضافه کنیم تا مبلغ را به نرخ روز تبدیل و از طریق فیفا تبدیل کنیم و به این شکل مطالبات مان رابرای حل مسائل مالی استفاده کنیم.

ناتوانی شکوری در اصلاح اساسنامه فدراسیون

یکی از دلایل برکناری شکوری، عدم تسلط و تجربه کافی او در پیشبرد برنامه اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال بود. در واقع فدراسیون و نهادهای بالادستی به این نتیجه رسیده بودند که او نمی تواند برنامه اصلاح اساسنامه را پیش ببرد و در نهایت او را کنار گذاشتند تا مهدی محمدنبی به علت سال ها تجربه در این سمت، عهده دار امور شود.

حذف مدیر جوان از فدراسیون فوتبال

شکوری که در ابتدا از برکناری خود ناراحت بود، بعد از این اتفاقات چندین بار به صورت کلامی اظهار امیدواری کرد که فدراسیون فوتبال از او در سایر بخش ها استفاده کند. او گفت که فدراسیون روی او سرمایه گذاری کرده و کنار گذاشتن او از دست رفتن سرمایه گذاری های اجرا شده است ولی مهدی محمدنبی هیچ برنامه ای برای استفاده از شکوری در هیچ بخشی نداشت.

البته علت این موضوع مشخص نشد که چرا شکوری مجددا به فدراسیون برنگشت اما مشخص بود که این فدراسیون هیچ حسابی روی توانایی های شکوری باز نکرده بود.

شکوری؛ مدیر پروژه VAR در ایران!

ابراهیم شکوری، سرپرست دبیر کلی فدراسیون فوتبال مسئولیت اجرای پروژه VAR را در فوتبال باشگاهی ایران برعهده گرفت.

شکوری یکم مرداد 98، درست یک سال و پنج ماه قبل، در زمانی که بحث ها به شکل هیجان زده ای درباره VAR در جریان بود ادعا کرد که VAR در هفته پنجم یا ششم نیم فصل دوم لیگ نوزدهم اجرا خواهد شد.

او هم در شرایطی که مسئولان اظهارنظرهای رنگارنگی در این زمینه ارائه می کردند، نوید داد که سیستم کمک داور ویدیویی (VAR) در نیم فصل دوم لیگ نوزدهم اجرا شد اما همینه این موضوعات در حد حرف باقی ماند.

فاجعه ای که در دوره شکوری رخ داد

ممنوعیت میزبانی تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا در دوره مدیریتی شکوری به وقوع پیوست. در نتیجه این اتفاقات، شکوری به همراه معاون قهرمانی وزارت ورزش و مدیران چهار نماینده آسیایی ایران راهی مالزی شدند تا علت این تصمیم را بدانند و جلوی آن را بگیرند.

بعد از بازگشت از کوالالامپور، اعلام شد که AFC موافقت کرده تیم های ایرانی در دور رفت این مسابقات مهمان و در دور برگشت میزبان باشند؛ تصمیمی که بسیار عجیب بود چرا که در این صورت همه چیز به نفع تیم های ایرانی می شد و این رقبای ایران بودند که ضرر می کردند. در همان زمان هم خبرهایی بود که AFC چنین چیزی را مطرح نکرده اما شیوع کرونا و برگزاری مسابقات به صورت یکپارچه در قطر فرصت روشن شدن واقعیت را گرفت.

به گزارش خبرنگاران، ابراهیم شکوری یک تجربه ناموفق برای جوانگرایی در فوتبال بود؛ کسی که هیچ تجربه ای در حوزه مدیریتی نداشت و برای رسیدن به خواسته های خود، تبدیل به ماشین امضا در سمت سرپرست دبیرکلی شد. او حاضر شد برای بقا در این سمت قانون را نادیده بگیرد و به قول خودش حرفی روی حرف مسئولان خود نزند تا در پستش دوام بیاورد. اگر چه اگر شکوری متوجه بار سنگین سخنان خود می شد، هرگز آن را به زبان نمی آورد اما موضوع وقتی حادتر می شود که او در حال حاضر مدیر اجرایی پرسپولیس است و باید دید چه اتفاقاتی در این دوره رخ خواهد داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 976

به "ابراهیم شکوری؛ پروژه شکست خورده ماشین امضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراهیم شکوری؛ پروژه شکست خورده ماشین امضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید