اتحادیه عرب نگران لیبی است

به گزارش مجله خزرکوه، ایسنا نوشت: دبیر کل اتحادیه عرب نسبت به خطر هرگونه مداخله غیر عربی در نزاع ها در لیبی و یمن و نقش منفی این مداخله در وخیم کردن این بحران ها هشدار داد.

اتحادیه عرب نگران لیبی است

به گزارش الیوم السابع، اتحادیه عرب در بیانیه ای شامگاه پنج شنبه گفت که این هشدارهای احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در دیدار وی در مسقط، پایتخت عمان با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان مطرح شد.

در این بیانیه آمده است که این مداخلات در لیبی می تواند اوضاع نظامی و امنیتی میدانی به ویژه در اطراف طرابلس، پایتخت لیبی را وخیم تر کرده و تلاش های عربی و بین المللی برای حل و فصل سیاسی بحران در این کشور را پیچیده تر کند.

دبیرکل اتحادیه عرب در این بیانیه بر تصمیم خود برای ادامه تلاش ها جهت حل بحران در چارچوب تصمیمات و مصوبات سازمان ملل تاکید کرد و از طرف لیبیایی خواست تا به رویارویی های نظامی پایان داده و راهکار سیاسی داخلی را از سر بگیرند.

این بیانیه اتحادیه عرب در حالی صادر شد که آنکارا آمادگی خود را برای اعزام نیروهای ترکیه ای به لیبی جهت کمک به دولت وفاق ملی برای مقابله با نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به رهبری خلیفه حفتر اعلام کرده است.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب روز پنجشنبه راهی عمان شد و با یوسف بن علوی در خصوص آخرین تحولات کشورهای عربی مصاحبه کرد.

یک منبع مسئول در اتحادیه عرب نیز گفت که ابوالغیط به اظهارات یوسف بن علوی در خصوص اوضاع لیبی و یمن گوش فرا داده و این دو مقام تاکید کردند که راهکار های سیاسی ضامنی برای حل این بحران ها هستند. ابوالغیط بر خطر مداخلات غیر عربی در این نزاع ها و نقش منفی این مداخله ها در وخامت این بحران ها تاکید کرد.

این منبع گفت که ابوالغیط و وزیر خارجه عمان تاکید کردند که بحران های لیبی، یمن، سوریه و اوضاع در لبنان و عراق بر پتانسیل های اتحادیه عرب و کارآمدی آن تاثیر گذاشته اند و تنش های موجود و قطب بندی های کنونی محدودیتی را برای تحرکات اتحادیه عرب ایجاد می کند.

ابوالغیط همچنین آرزوی بهبودی هرچه سریعتر قابوس بن سعید، سلطان عمان کرد و نقش تاثیرگذار وی در منطقه و حکمت آشکار او در مدیریت امور داخلی و خارجی را ستود.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 207

به "اتحادیه عرب نگران لیبی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه عرب نگران لیبی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید