اجرای آیین نامه حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات ICT متوقف شد

به گزارش مجله خزرکوه، محمدامین احمدلو در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به پیگیری شرایط بومی سازی تجهیزات حوزه ICT در مرکز ملی فضای مجازی گفت: کمیسیون بومی سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات در مرکز ملی فضای مجازی با هدف بررسی شرایط تولید ملی و بومی سازی محصولات ICT تشکیل شده است.

اجرای آیین نامه حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات ICT متوقف شد

وی با اشاره به پروژه شبکه ملی اطلاعات به عنوان یک ابر پروژه در کشور که بیش از یک دهه از عمر آن می گذرد و بیش از چند ده هزار میلیارد تومان برای آن هزینه شده است، اضافه کرد: اگر در خصوص این پروژه برنامه ریزی دقیقی صورت می گرفت، هم اکنون بازار تجهیزات مورد مصرف آن به سمت تولید داخلی می رفت و می توانستیم در این حوزه شرکت های بزرگ و تولیدکنندگان پرقدرتی در کشور داشته باشیم.

احمدلو ادامه داد: کما اینکه مشابه این فضا را در بخش نیروگاهی کشور داشتیم و از طریق پروژه های کلانی که با اعتماد به تولیدکنندگان داخل تعریف شد، پیروز به ایجاد شرکت های بزرگ در بخش نیروگاهی شدیم که بخش بزرگی از نیازمندی های کشور ما را در حوزه نیروگاهی برطرف می کند. اما متأسفانه ما چنین سیاستی را در حوزه ICT دنبال نکردیم .

دبیر کمیسیون بومی سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات در مرکز ملی فضای مجازی، با بیان اینکه اصلی ترین ابزاری که در حوزه حمایت از تولید داخل و بومی سازی تجهیزات ICT وجود دارد، مربوط به مصوبه 163 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است، اضافه کرد: این مصوبه تحت عنوان آئین نامه اجرایی حمایت از صاحبان صنایع و منابع و مهارت های ICT در داخل کشور در سال 92 تدوین شد اما حدود دو سالی است که توسط وزارت ارتباطات کنار گذاشته شده و اجرای آن پیگیری نمی شود.

وی گفت: متولی اجرای این مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است که به نهاد اجازه می دهد از طریق کمیته ای که اعضای آن در مصوبه معین شده است، اپراتورها و شرکت های زیرمجموعه وزارت ارتباطات را برای حمایت از تولید داخل ارزیابی کند.

احمدلو ادامه داد: این ارزیابی از این جهت صورت می گیرد که معین می شوند این شرکت ها به چه میزان از تولید داخل استفاده می کنند و نیازمندی های تجهیزات خود را طبق این مصوبه باید اعلام کنند. اما متأسفانه اجرای این مصوبه متوقف شده و در داخل وزارت ارتباطات، دنبال نمی شود. این موضوع ضربه جدی به بومی سازی این حوزه می زند.

دبیر کمیسیون بومی سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات در مرکز ملی فضای مجازی، گفت: استناد وزارت ارتباطات به عدم اجرای این آئین نامه، اجرای قانون حداکثر توان داخلی است و قانون جامع تری محسوب می شود و به همین دلیل وزارت ارتباطات دیگر تکلیفی در این حوزه ندارد. اما مساله اصلی این است که هیچ تناقضی در خصوص این مصوبه بخشی و آن قانون کلان وجود ندارد.

وی ادامه داد: در این زمینه حتی سازمان بازرسی کل کشور نیز نسبت به این موضوع نامه نگاری هایی با وزارت ارتباطات انجام داده است تا این مصوبه به نوعی احیا شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1194

به "اجرای آیین نامه حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات ICT متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای آیین نامه حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات ICT متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید