استقامت آماده فرود بر مریخ است

به گزارش مجله خزرکوه، آژانس فضایی آمریکا (ناسا) امروز در جریان یک کنفرانس خبری تایید کرد که مریخ نورد استقامت (Perseverance) فردا (پنجشنبه 18 فوریه) بر سطح سیاره سرخ فرود خواهد آمد.

استقامت آماده فرود بر مریخ است

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، آژانس فضایی آمریکا (ناسا) امروز تایید کرد که مریخ نورد استقامت آماده فرود روی مریخ است.

این مریخ نورد که تابستان سال 2020 به عنوان ستاره ماموریت مارس 2020 به فضا پرتاب شد، روز پنجشنبه (18 فوریه) در دهانه جیزرو (Jezero) که یک دلتای باستانی در سطح مریخ است، فرود خواهد آمد.

دهانه جیزرو، دهانه ای برخوردی در مریخ است که قطر آن حدود 49 کیلومتر است و در حدود 3.9 میلیارد سال پیش تشکیل شده است. با توجه به اینکه زمانی این دهانه پر از آب بوده، می تواند حاوی یک مخزن دلتای سرشار از رسوبات رسی باشد.

استقامت که به اختصار پرسی (Percy) نیز گفته می گردد، سطح مریخ را کاوش می نماید و تحقیقات علمی زیادی را انجام خواهد داد.

این کاوشگر در میان اهداف خود، به جمع آوری نمونه هایی از خاک مریخ خواهد پرداخت، اولین بالگرد فرازمینی را در مریخ به پرواز درخواهد آورد و همچنین نشانه هایی از حیات باستانی را در سیاره چهارم منظومه شمسی جستجو می نماید.

جنیفر تروسپر معاون پروژه استقامت در آزمایشگاه پیشران جت ناسا امروز در یک کنفرانس خبری گفت: استقامت به خوبی در حال عملیات است. این فضاپیما متمرکز است، تیم عملیات متمرکز است و همه ما آماده فرود هستیم.

وی گفت که قبل از فرود، تیم های ناسا دستورات فرماندهی را برای ورود استقامت به جو مریخ، نزول و فرود که به EDL معروف است، برای این فضاپیما ارسال کردند و جدول زمانی برای فرود آن معین شد.

این فضاپیما روز پنجشنبه وارد مرحله رسمی EDL می گردد.EDL کوتاه ترین اما مهم ترین و پرتنش ترین مرحله از کل این ماموریت است که به عنوان هفت دقیقه وحشت نیز شناخته می گردد.

طی این مرحله هفت دقیقه ای، فضاپیما برای فرود در سیاره سرخ باید از سرعت تقریباً 20 هزار کیلومتر در ساعت به سرعت صفر برسد.

کارکنان ناسا مشتاقانه انتظار دارند از این هفت دقیقه وحشت به سلامت عبور نمایند و با خیال راحت فضاپیما را فرود آورند.

تروسپر که در هر پنج مأموریت مریخ نوردی ناسا کار نموده است، در خصوص این فرود گفت: من احساس خوبی دارم. هیچ تضمینی در این کار وجود ندارد. ما همواره در خصوص آنچه ممکن است مریخ این بار به ما نشان دهد، صحبت می کنیم و ما باید برای هر اتفاقی آماده باشیم.

توماس زوربوچن مدیر علوم ناسا در جریان این کنفرانس خبری گفت: خواه در سیاره سرخ باشد، خواه اینجا در زمین، علم می تواند ما را گردهم آورد و راهکار هایی برای چالش هایی بیابد که فائق آمدن بر آنها غیرممکن به نظر می رسند.

تروسپر گفت: این مریخ نورد در حال حاضر در حال نزدیک شدن به سیاره سرخ است و اکنون حدود 201 میلیون کیلومتر با زمین و کمتر از 595 هزار کیلومتر با مریخ فاصله دارد.

می توان فردا فرود این مریخ نورد را دنبال کرد، چرا که ناسا از ساعت 14:15 به وقت EST(22:45 به وقت ایران) این رویداد را به صورت زنده پوشش می دهد و می توان آن را به وسیله پایگاه Space.com یا به طور مستقیم از تلویزیون ناسا در یوتیوب تماشا کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1057

به "استقامت آماده فرود بر مریخ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقامت آماده فرود بر مریخ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید