استقلال در موقعیت حساس کنونی

به گزارش مجله خزرکوه، رقابت های هفته بیست و پنجم لیگ برتر ایران امروز و امشب با انجام چند دیدار دیگر پیگیری می شود که در حساس ترین رقابت، استقلال به اراک می رود تا با آلومینیوم دیدار کند. این بازی شاید به ظاهر دیدار چندان دشواری برای استقلالی که این روز ها دوباره به اوج برگشته، نباشد؛ ولی شرایط کنونی باشگاه استقلال به گونه ای است که نه تن ها این دیدار، بلکه چند دیدار به جای مانده تا انتهای لیگ و صدالبته دیدار در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی برایش حکم مرگ و زندگی را دارد.

استقلال در موقعیت حساس کنونی

آلومینیوم جدی ترین تهدید استقلال در جدول

فرهاد مجیدی و تیمش در هفته گذشته لیگ پیروز شدند گل گهر با امیر قلعه نویی را شکست دهند. فرهاد در اولین گام از رقابت های حساس این ماه استقلال توانست از سد امیر قلعه نویی یکی از آلترناتیو های همیشگی نیمکت استقلال عبور کند. امروز او باید با یکی دیگر از مدعیان نیمکت استقلال یعنی علیرضا منصوریان مچ اندازی کند. منصوریان نه تنها مثل خود فرهاد سابقه بستن بازوبند کاپیتانی را هم بر دست دارد؛ بلکه در مقطعی هم سرمربی استقلال بود که خوب نتیجه نگرفت. اما حالا شرایط برای علی منصور هم تغییر کرده است. او انگار در آلومینیوم اراک به نام یک سرمربی متحول شده و تیمش را فعلا در رده چهارم جدول رده بندی نگه داشته است؛ درست یک پله پشت سر استقلال. این روز ها استقلال از 24 بازی 43 امتیازی است و در رده سوم جدول واقع شده است. آلومینیوم هم با 36 امتیاز نزدیک ترین تعقیب کننده تیم فرهاد مجیدی محسوب می شود.

طبیعی است که پیروزی در این دیدار برای استقلال نه تنها به معنی مغلوب کردن یکی از مدعیان سرمربیگری در استقلال برای فرهاد مجیدی است؛ بلکه به معنی تثبیت بیشتر جایگاه سومی و صدالبته تثبیت بیشتر جایگاه کسب سهمیه در لیگ قهرمانان آسیاست. درست است که با توجه به اختلاف موجود بین تیم های سوم و چهارم جدول حتی اگر استقلال این بازی را هم ببازد، جایگاهش تهدید نمی شود؛ ولی با توجه به دیدار های پیش روی فرهاد مجیدی و تیمش، بردن این بازی برای شان اهمیت ویژه ای دارد.

اعتراض، اعتراض و باز هم اعتراض

فرهاد مجیدی پیروز شده دو بازی اخیر تیمش را برابر استقلالی های قدیمی که اتفاقا دیدار های دشواری هم بوده اند، با پیروزی پشت سر بگذارد؛ ولی این به آن معنی نیست که در این باشگاه همه چیز گل و بلبل است. استقلالی ها در روز های اخیر سه اعتراض گسترده داشته اند که سهم فرهاد مجیدی در همه آن ها دیده شده است.

ابتدا اعتراض خود فرهاد مجیدی به مدیریت باشگاه استقلال و معاون وزارت ورزش بود. فرهاد مجیدی از فرط ناراحتی از حساب شخصی خودش به بازیکنان استقلال پاداش داد تا ضعف مدیریت را برجسته کند و بعد هم با بیان این جمله کوتاه در کنفرانس خبری که هر کاری کنید باز هم تیم من برنده می شود، کنایه ای به معاون وزیر ورزش زد. به غیر از فرهاد مجیدی، بازیکنان استقلال هم از نداشتن امکانات لازم و البته شرایط پرداختی در باشگاه گلایه داشته اند. اعتراض دوم مربوط به عده ای از هواداران باشگاه است که این بار جلوی ساختمان قوه قضائیه تجمع کردند و علیه دو وزیر دولت و البته مدیرعامل خودی شعار دادند.

استقلالی ها وزیر ورزش و وزیر ارتباطات را مورد انتقاد قرار داده و سپس در حمایت از فرهاد مجیدی اعتراض شان نسبت به مدیرعامل باشگاه استقلال را هم ابراز کردند؛ اما خاتمه اعتراض سوم هم مربوط به انتخاب داور مسابقه با آلومینیوم اراک بود. استقلال به شدت نسبت به انتخاب سیدعلی برای قضاوت این دیدار اعتراض داشت و دارد؛ دلیل؟ همان مشکلاتی که فصل پیش قضاوت این داور برای استقلال در دیدار برابر فولاد به وجود آورد. بعد از آن بازی بود که فرهاد مجیدی با انتشار پست های تندوتیزی ماجرای ویلا و ویزا را به این داور نسبت داد.

اوج حساسیت هنوز به جای مانده است!

مواردی که در بالا نام شد فقط بخشی از شرایط حاد کنونی باشگاه استقلال است؛ چون فرهاد مجیدی و مجموعه اش هنوز نمی دانند این شانس را دارند تا در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در تهران میزبان باشند یا خیر. این تیم با صعود به مرحله یک هشتم نهایی باید با الهلال عربستان مصاف دهد. عربستانی ها با وجود آنکه استقلال در دیدار های مرحله گروهی به این کشور سفر کرده و تابوی پنج ساله را شکسته اند، اعتقاد دارند همچنان بازی های حذفی با کنندگان ایران باید در زمین ثالث برگزار شود! مسئولان ورزش ایران و مسئولان فدراسیون فوتبال ایران هم که کاری در این زمینه نمی توانند پیش ببرند، با کلی گویی به سردرگمی های این روز های باشگاه استقلال اضافه کرده اند. البته با مرور رسانه های عربستانی می توان پی برد که به ظاهر قرار است این دیدار با نفوذ عربستانی ها به کشور ثالث برده شود و یک بار دیگر حق این تیم در میزبانی خورده شود. استقلالی ها روز گذشته به فدراسیون فوتبال ایران نامه نوشته و خواسته اند فدراسیون حق میزبانی آن ها را بستاند تا بتوانند از الهلال در ورزشگاه آزادی پذیرایی کنند. با وجود این نوشته اند اگر با این درخواست موافقت نشد، آن ها دوبی را به نام میزبان بازی با الهلال انتخاب خواهند کرد. به غیر از این دغدغه عجیب وغریب فرهاد مجیدی و استقلال باید فکری جدی هم برای ادامه رقابت های لیگ و جام حذفی کنند. این تیم با این همه بحران خودخواسته و ناخواسته ای که دارد، بازی های راحتی هم در پیش نخواهد داشت. به غیر از دیدار با آلومینیوم، استقلال باید پیش از دربی با تراکتور و سایپا هم دیدار کند.

دست بر قضا هر دو تیم مربیانی دارند که در استقلال سابقه فعالیت دارند! تراکتور این روز ها عذر رسول خطیبی را خواسته و فیروز کریمی را سرمربی کرده است. کریمی روزگار کمی سرمربی استقلال بود و حالا شاید مقابل تیم سابق انگیزه ای هم داشته باشد. هرچند انگیزه لازم را باید کل مجموعه تراکتور داشته باشند که با وجود هزینه های زیاد نتوانسته اند در زمره سه تیم بالای جدول باشند. تغییر در کادر فنی تراکتور به معنی وارد کردن شوک به مجموعه تراکتور است. آیا این شوک قرار است در ادامه جهت دامن استقلال را بگیرد؟ بعد از تراکتور هم نوبت به جدال با سایپا می رسد که فراز کمالوند را به نام سرمربی دارد.

فراز ابتدای همین فصل در استقلال روی نیمکت و کنار فرهاد مجیدی می نشست. هنوز هم هستند عده ای که می گویند نتایج استقلال در لیگ قهرمانان آسیا حاصل مشاوره های فراز به فرهاد مجیدی بوده است. هرچه باشد، دیدار با سایپا برای فرهاد مجیدی چندان راحت نخواهد بود؛ به ویژه اینکه فراز حالا شناخت کامل تری نسبت به بازیکنان استقلال دارد. خاتمه هم که استقلال و فرهاد مجیدی باید روز 24 تیر به مصاف پرسپولیس در دیدار یک چهارم نهایی جام حذفی بروند؛ دیداری حیثیتی که حکم مرگ و زندگی را می تواند برای فرهاد مجیدی داشته باشد. فرهاد در لیگ به پرسپولیس باخته و حالا دوست دارد علاوه بر برتری مقابل پرسپولیس، استقلال را فاتح جام حذفی کند و کار نیمه تمام گذشته را تکمیل کند. البته به شرط آنکه حاشیه های عجیب و غریب استقلال تا آن زمان، ریشه این تیم را دستخوش تغییر نکرده باشد!

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1300

به "استقلال در موقعیت حساس کنونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقلال در موقعیت حساس کنونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید