امضای 30 توافقنامه تجاری میان ریاض و مسکو با حضور پوتین

به گزارش مجله خزرکوه، در نشست شورای اقتصادی روسیه-عربستان با حضور ولادیمیر پوتین، 30 توافقنامه دوجانبه به ارزش بیش از 2 میلیارد دلار امضاء شد و مسکو و ریاض برای توسعه همکاری ها در عرصه های مختلف تجاری-اقتصادی و نظامی-فنی به توافق رسیدند.

امضای 30 توافقنامه تجاری میان ریاض و مسکو با حضور پوتین

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، امروز نوشت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز گذشته در یک سفر رسمی راهی منطقه خاورمیانه شد که در جریان آن روز دوشنبه در عربستان سعودی با مقامات بلندپایه ریاض مذاکره کرده و امروز نیز راهی امارات متحده عربی می شود.

در جریان مذاکرات رئیس جمهوری روسیه با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و محمد بن سلمان ولیعهد این کشور، همکاری های اقتصادی بین دو کشور و همچنین اوضاع در خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفت.

اصلی ترین بخش سفر پوتین به ریاض، برگزاری نشست شورای اقتصادی روسیه-عربستان بود که در جریان آن 30 تو افقنامه به ارزش بیش از 2 میلیارد دلار بین طرفین به امضاء رسید.

مسئله فروش موشک های اس-300 یا اس-400 به عربستان مطرح نشد

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین اعلام کرد که موضوع همکاری های نظامی-فنی روسیه و عربستان سعودی در جریان سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به ریاض مورد بررسی قرار گرفت، ولی در رابطه با فروش سامانه های موشکی اس-300 یا اس-400 به عربستان هنوز صحبتی نشده است. به گفته وی، البته برنامه هایی در این زمینه وجود دارد و ما امیدواریم گفت وگوها ادامه پیدا کنند.

پوتین در اواسط ماه سپتامبر و پس از حمله موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی در خاک عربستان سعودی پیشنهاد کرده بود که ریاض برای دفاع از زیرساختارهای نفتی این کشور سامانه های دفاع ضدهوایی اس-300 یا اس-400 خریداری کند.

پوتین مذاکراتش با مقامات عربستان را سازنده و کاری نامید

رئیس جمهوری روسیه شب گذشته مذاکرات خود با مقامات ریاض را سازنده و کاری ارزیابی کرد. پوتین این مسئله را در نشست شورای اقتصادی روسیه-عربستان عنوان کرده و گفت: مذاکرات امروز ما با شاه سلمان و محمدبن سلمان ولیعهد عربستان مذاکرات کاملا و کاری بودند. دو طرف طیف وسیعی از ابتکارعمل ها در زمینه توسعه روابط تجاری- اقتصادی را مورد بررسی قرار دادند.

رئیس جمهوری روسیه عربستان را یکی از شرکای اقتصادی پیشرو کشورش نامید و یادآور شد که شورای اقتصادی به وجود آمده، امکان بسیار عالی برای انجام گفت وگوهای مستقیم بین تجار دو کشور است و مشارکت صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه و بنیادهای سرمایه گذاری عربستان برای هر دو طرف سودمند خواهد بود.

پوتین همچنین به توافق دو کشور در زمینه توسعه همکاری ها در عرصه های انرژی، صنعت، حمل و نقل، امور بانکی، فناوری های دیجیتالی و اکتشافات فضایی اشاره کرده و همکاری روسیه و عربستان در زمینه کشاورزی را نیز مهم نامید. به گفته وی، توافقاتی در زمینه افزایش صادرات کشاورزی به عربستان همه حاصل شده است.

روسیه و عربستان اختلافات سیاسی را کنار گذاشته و مطرح نمی کنند

گریگوری کوساچ استاد دانشگاه و کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت وگو با روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا چنین ابراز عقیده کرده که نباید این توهم به وجود آید که سفر ولادیمیر پوتین به ریاض، اختلافات بین روسیه و عربستان در زمینه مسائل و مسائل در منطقه خاورمیانه را حل و فصل کند، ولی به نظر می رسد که مقامات مسکو و ریاض تصمیم گرفته اند تا این اختلافات سیاسی را کنار گذاشته و تمرکز خود را به روی روابط اقتصادی و تجاری معطوف کنند. به گفته وی، حتی در زمان سفر شاه سلمان به مسکو در سال 2017 این مسئله مشخص گشت که وی قصد دارد روابط با روسیه را توسعه داده و اختلافات سیاسی بین دو کشور را کنار بگذارد. از آن زمان تاکنون این خط مشی ادامه داشته و تقویت هم شده است.

لازم به یادآوری است که شاهد روشن این تمایل مقامات ریاض، رشد مبادلات بازرگانی بین دو کشور طی چند سال گذشته است. در سال 2016 حجم مبادلات بازرگانی بین روسیه و عربستان، 491 میلیون دلار بود که این حجم در سال 2018 به رقم یک میلیارد دلار افزایش پیدا کرد.

رئیس جمهوری روسیه پیش از این در ماه فوریه سال 2007 به عربستان سعودی سفر کرده بود و سپس پادشاه عربستان نیز در سال 2017 برای نخستین بار به روسیه سفر کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 9

به "امضای 30 توافقنامه تجاری میان ریاض و مسکو با حضور پوتین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای 30 توافقنامه تجاری میان ریاض و مسکو با حضور پوتین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید