بومی سازی 85 درصد 31 رام قطار ملی متروی تهران آغاز شد

به گزارش مجله خزرکوه، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، مراسم ارائه دستاوردهای پروژه طراحی و ساخت قطار ملی مترو با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجه الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، پیروز حناچی شهردار تهران و محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران برگزار شد.

بومی سازی 85 درصد 31 رام قطار ملی متروی تهران آغاز شد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

همچنین در این برنامه تفاهم نامه های ساخت 31 رام قطار ملی متروی تهران، نوسازی 10 هزار تاکسی فرسوده شهر تهران و انعقاد قرارداد خرید 105 دستگاه واگن قطار مترو امضا شد.

در ادامه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به تحقق این پروژه ملی به کمک محصولات ایران ساخت و توانمندی شرکت های دانش بنیان گفت: پروژه سیستم رانش ملی که به بیش از 85 درصد بومی سازی دست یافتیم از این جهت حائز اهمیت و افتخار آفرین است که توانمندی طراحی در داخل کشور به دست آمد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به نقش آفرینی بیش از 18 شرکت دانش بنیان و 4 مجموعه بزرگ کشور بیان نمود: تعداد قابل توجهی نیروی انسانی دانش آموخته و خلاق در این پروژه نقش آفرینی کردند تا کشور به توانمندی طراحی، که اهمیتی راهبردی دارد دست پیدا کنند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان نمود: در عرصه تولید باید به این نکته توجه داشته باشیم که روح تولید دانش بنیان در توانمندی طراحی تحقق می یابد همچنین به 85 درصد توانمندی طراحی و تولید دست یافته ایم و این که خروج ارز با کمک محصولات ایران ساخت به 15 درصد کاهش یافته، نشان از توانمندی شرکت های دانش بنیان در طراحی و نوآوری است.

ستاری با اشاره به توانمندی شرکت های دانش بنیان در تحول حمل و نقل شهری و برون شهری گفت: در حوزه تولید موتورهای دوچرخ و برقی سازی خودرو، شرکت های دانش بنیان بسیار خوبی فعالیت دارند که تاییدیه های لازم را دریافت کرده اند. در تعامل با شهرداری تهران و مشهد برخی از این توانمندی ها به حوزه حمل و نقل شهری راه یافته است.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از حضور فناوری دانش بنیان ها در حوزه راهبردی، افزود: تحقق این امر نیازمند تسهیلاتی برای ورود شرکت های دانش بنیان داخلی به این حوزه است که برای الزام استفاده از خودروهای الکتریکی یا دیگر فناوری ها با عزم جدی دستگاه ها ممکن است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به بهره گیری از توانمندی شرکت های دانش بنیان و خلاق در حوزه حمل و نقل عمومی و شهر هوشمند، ادامه داد: در راستای تحقق شهری هوشمند کاملاً آماده حمایت و همکاری هستیم و در این راستا با شهرداری کلان شهرها در حوزه های راهبردی همکاری داریم.

وی با اشاره به اهمیت بالای توسعه شهرهای هوشمند در تحول آفرینی و سوق دادن جامعه به سوی توسعه پایدار گفت: در آینده، شهرها نقش راهبردی در توسعه، اقتصاد و آموزش ایفا می کنند و تحقق شهرهای هوشمند به کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق محقق می شود.

در این پروژه ملی، سهم 25 تا 30 درصدی شرکت های دانش بنیان در طراحی، ساخت و تعمیر قطعات قطارهای مترو به 80 تا 85 درصد افزایش یافت و گامی بلند در جهت شکست انحصار تولید قطار با دانش فنی بومی و تجهیزات ایران ساخت برداشته شد. قطار ملی مترو با ظرفیت و توانمندی 18 شرکت دانش بنیان و 4 مجموعه صنعتی تولید شده است.

تکمیل این پروژه ملی و در ادامه تولید انبوه و قطارهای مترو باعث کاهش وابستگی شبکه متروی کلانشهرها به محصولات کشورهای خارجی خواهد شد و دستاوردهای متعدد دیگری نیز به دنبال دارد.

ایجاد حداقل 25 هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم، فعال شدن 250 شرکت داخلی در زمینه تأمین مواد اولیه و همچنین سازندگان قطعات ایران ساخت صنعت ریلی، کاهش 20 تا 25 درصدی قیمت تمام شده واگن های مترو از جمله دستاوردهای این پروژه است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1091

به "بومی سازی 85 درصد 31 رام قطار ملی متروی تهران آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومی سازی 85 درصد 31 رام قطار ملی متروی تهران آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید