تصاویر ، نصیریان، محمدزاده، الناز شاکردوست، شبنم مقدمی، بهداد و ... در جشن انجمن منتقدان سینمایی

به گزارش مجله خزرکوه، سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی روز گذشته 10 بهمن ماه جاری با حضور جمعی از اهالی سینما و رسانه در هتل انقلاب برگزار گردید و فیلم سرخ پوست به کارگردانی نیما جاویدی بیشترین جوایز را به خود اختصاص داد.

تصاویر ، نصیریان، محمدزاده، الناز شاکردوست، شبنم مقدمی، بهداد و ... در جشن انجمن منتقدان سینمایی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مراسم سیزدهمین شب منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، عصر پنجشنبه 10 بهمن در هتل انقلاب تهران با اجرای فرزاد حسنی برگزار گردید. بخش هایی از این مراسم به توضیح زیر است:

کلیپی از فیلم نامزدهای سیزدهمین شب منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران پخش شد. سپس فرزاد حسنی در بخش نخست جایزه خلاقیت و استعداد درخشان با دعوت از محمد متوسلانی و منصور ضابطیان، خاطرنشان کرد دیپلم افتخار این بخش تعلق گرفت به سروش صحت برای فیلم دنیا با من برقص. سروش صحت پس از دریافت این جایزه گفت: بسیار هیجان زده ام که دیپلم افتخار این بخش را از جشن منتقدان دریافت کردم. خوشحالم که بغل این افراد کاندیدا بودم و امیدوارم دنیا کمی با ما برقصد.

تندیس خلاقیت و استعداد درخشان سیزدهمین شب منتقدان به مسخره باز ساخته همایون غنی زاده تعلق گرفت. غنی زاده در این بخش گفت: از اهالی سینما تشکر می کنم به خاطر خوش آمدگویی آن ها و از آقای نصیریان به خاطر حمایت شان ممنونم. او درباره رابطه هنرمند و اثر هنری گفت: اثر هنری وقتی خلق می شود، هنرمندان را شیفته خود می نماید و نقد منتقد می تواند این دیوار مسخ شده را فرو بریزد. وظیفه منتقد مطلع نگه داشتن هنرمند است و منتقد این جامعه، مردم آن هستند و هنرمند می تواند جامعه، سیاست و دولت را نقد کند. ما وظیفه داریم زمانی که رویدادهای تلخی می بینیم آن را نقد کنیم. ما هنرمندان در برابر جامعه مسئولیم چون نسبت به هنرمندان قضاوت خواهد شد.

در ادامه کلیپی از نامزدهای بهترین دستاوردهای فنی پخش شد که با دعوت از سیاوش اسعدی و محمود گبرلو، تندیس بهترین دستاورد فنی به محسن نصراللهی برای طراحی صحنه فیلم سرخ پوست تعلق گرفت و دیگر تندیس این بخش اهداء شد به جواد مطوری برای جلوه های بصری فیلم مسخره باز که به نیابت از او غنی زاده تندیس را دریافت کرد.

تندیس بهترین دستاورد فنی به محسن خیرآبادی، رضا میثاقی و شهاب نجفی برای جلوه های بصری فیلم غلامرضا تختی داده شد.

در بخش بعدی تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از سوی حبیب اسماعیلی و طهماسب صلح جو به علی نصیریان برای فیلم مسخره باز تعلق گرفت. علی نصیریان گفت: این جایزه و تندیس بسیار ارزشمند است که از سوی انجمن نویسندگان و منتقدان به من اهداء شد. سرگشتگی ام چه بر سرم آورده است، سر بر تن و دنبال سرم.

برای اهدای دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن ستار اورکی و علیرضا غفاری روی سن آمدند و این جایزه به مسعود سخاوت دوست برای فیلم شبی که ماه کامل شد اهداء شد. نرگس آبیار از طرف آهنگساز این تندیس را دریافت کرد و گفت: سخاوت دوست نبوغ خاصی در موسیقی دارد و افتخار این را داشتم سه کار را با او دنبال کردم.

تندیس این بخش تعلق گرفت به کریستف رضاعی برای فیلم ناگهان درخت. او پس از دریافت جایزه گفت: من از همکاری با بخش های مختلف سینمای ایران لذت می برم و از صفی یزدانیان ممنونم.

پس از پخش کلیپی از نامزدهای بهترین تدوین از سوی ژاله صامتی و رضا صائمی، تندیس این بخش اهداء شد به بهرام دهقانی برای فیلم متری شش ونیم که سعید روستایی جایزه او را دریافت کرد.

پس از پخش کلیپی از نامزدهای بهترین فیلمبرداری، تندیس این بخش از سوی رفیعی جم، علیرضا زرین دست و محسن بیگ آقا به هومن بهمنش برای فیلم سرخ پوست و فیلم متری شش ونیم تعلق گرفت.

بهمنش در این بخش پس از دریافت جایزه گفت: خیلی خوشحالم این دو فیلم در کنار هم مورد تایید مهم ترین مفسران و تحلیلگران فیلم قرار گرفتند. من از آثار فیلمبرداران پیشکسوت بسیار ایده گرفتم و از نیما جاویدی عزیز تشکر می کنم و از تهیه نماینده این فیلم هم تشکر دارم. این جایزه را تقدیم به برادر کوچک ترم می کنم که امشب در کنار من بود.

در ادامه، آیین بزرگداشت عباس یاری با حضور علی عباسی و هوشنگ گلمکانی بر روی سن ادامه پیدا کرد. عباسی گفت: در دورانی که دل مرده و ورشکسته بودم عباس یاری نقش بسیار مهمی در زندگی من داشت. او یگانه انسانی است که به انسان روحیه می دهد. او خوش سخن است و غم را از در انسان دور می نماید. در دورانی که همه به مجرد دیدن یکدیگر سر درد دلشان باز می شود و غمی به انسان می افزایند، او غم انسان را کاهش می دهد.

هوشنگ گلمکانی گفت: اگر عباس یاری نبود مجله فیلم وجود نداشت و در سال های اول تعطیل می شد. اگر عباس یاری نبود، سرنوشت من نیز عوض می شد و نقش او در زندگی من بسیار مهم بوده است. مجله فیلم به عنوان یک پدیده اجتماعی که 37 سال توانستند کنار هم دوام بیاورند، نقش اصلی را عباس یاری در این فضا داشته است. عباس یاری تنها رفیق من است.

عباس یاری نیز روی سن گفت: قبول کنید که خیلی سخت شد. بعد از شنیدن این واژه ها که در ارتباط با من گفته شد ایستادن این جا کار بسیار سختی است. واقعیتش دوست داشتم روی این جایگاه ها بنشینم و برای دوستانم دست بزنم. او پس از ذکر خاطراتی از رسانه و سینما، جایزه خود را به فرزندان برادران فقید خود تقدیم کرد.

در ادامه تندیس خلاقیت در بازیگری از سوی علی علایی و ایمان امیدواری به نوید محمدزاده داده شد. علایی در این زمینه گفت: این تندیس چندسال یک بار اتفاق می افتد و وقتی بازیگر در چند فیلم شرکت می نماید و در چند فیلم خاص بوده و در رده های بالا بوده است. سال اول این تندیس به حمید فرخ نژاد با چهار نقش اول اهداء شد. فرهاد اصلانی برای سه فیلم این جایزه را دریافت کرد. سال جاری این جایزه به بازیگری اهداء شد که در ایجاد کنش های خلاقانه بسیار پیروز بوده است. جایزه این بخش به نوید محمدزاده به خاطر حضور در فیلم سرخ پوست و متری شش ونیم اهداء شد.

نوید محمدزاده پس از دریافت جایزه خود، گفت: برای چندمین بار است که در این جشن به من لطف داشتید و من را مطمئن می کنید که فرایند فعالیت خود را ادامه دهم. تک تک عوامل یاری می نمایند که بازیگر پیروز باشد و دیده شود. او از سعید روستایی و نیما جاویدی به دلیل حمایت های شان در فرایند فیلم تشکر کرد و جایزه اش را به خانواده هایی اهداء کرد که فرزندان شان را در سانحه هوایی از دست دادند.

کلیپی از نامزدهای بهترین بازیگر زن پخش شد و پس از آن تندیس این بخش از جشنواره از سوی گلاره عباسی و آنتونیا شرکا به فرشته صدرعرفایی برای فیلم شبی که ماه کامل شد اهداء شد.

صدرعرفایی در این بخش گفت: خیلی ممنونم که من را لایق دانستید برای دریافت تندیس. تیم و گروه است که باعث پیروزیت یک بازیگر می شود و این جایزه برای من بسیار ارزشمند است، زیرا منتقدان درک بالایی از شرایط جامعه دارند.

او گفت: نام جشن را از این برنامه حذف کردید و نام شب را برای آن برگزیدید: امیدوارم پر از شادی کنار هم پاینده باشیم.

پس از پخش کلیپی از نامزدهای بهترین نقش اول مرد، تندیس این بخش از سوی کامران ملکی، میلاد کی مرام و جمشید هاشم پور به حامد بهداد برای قصر شیرین اهداء کرد.

در این بخش، میلاد کی مرام گفت: الهی شکر که هنرمندان هستند و چراغ این محفل را روشن کردند و همواره لازم نیست حرف بزنیم و سکوت جواب همه مسائل است. حامد بهداد پس از دریافت جایزه خود ضمن گلایه از اتفاقات اتفاق افتاده در ماه های اخیر، گفت: ما خود خود مردمیم و اسم مزخرف سلبریتی را از روی ما بردارید.

او به هاشم پور گفت: ای کاش مثل شما باشیم و در بین مردم همانند شما شناخته شویم.

در ادامه تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن به الناز شاکردوست برای شبی که ماه کامل شد اهداء شد. شاکردوست در این بخش گفت: این جایزه قدرتمندترین جایزه است و افتخار می کنم که این جا هستم و برای رسیدن به این نقطه جنگیده ام. خودم را مدیون خیلی ها می دانم و خدا فرصت دوباره زندگی کردن را بابت نعمت حضورم در سینما به من داد. من معتقدم به واسطه سینما می توان آدم بهتری شد. از نرگس آبیار به خاطر تک تک بخش های فیلم شبی که ماه کامل شد ممنونم.

او گفت: منتقدان بهترین دوستان من در عرصه سینما بوده اند و ایراداتم را به من گفته اند.

در ادامه مراسم شب منتقدان، برای بزرگداشت اکبر عبدی، ایرج طهماسب در کنار او حضور پیدا کرد.

طهماسب گفت: در خصوص یک هنرمند بزرگ حرف زدن افتخار است. تاریخ سینمای قبل و بعد از انقلاب کسی را نداریم که به این حجم در بازیگری تنوع داشته باشد. خواهش می کنم از جاهایی که سلول بنیادین را نگهداری می نمایند سلول بنیادین عبدی را نگه دارند برای آینده!

عبدی پس از دریافت جایزه بزرگداشت خود، گفت: اخیرا شنیده ام چندتا از همکاران گفته اند دیگر تلویزیون نمی رویم. تلویزیون خانه ماست و کسی با خانه اش قهر نمی نماید.

در ادامه کلیپی از نامزدهای بهترین فیلم نامه پخش شد. پس از آن برای اهدای جایزه مهرزاد دانش، احمد عربانی و هوتن صبور بر روی صحنه حضور پیدا کردند و دیپلم افتخار برای فیلم قصر شیرین به محسن قرایی و محمد داودی و تندیس بهترین فیلم نامه به نیما جاویدی برای فیلم سرخ پوست تعلق گرفت. نیما جاویدی پس از دریافت تندیس به مردم بابت حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی تسلیت گفت. او گفت: در جریان اکران فیلم سرخ پوست بسیاری از مخاطبان از حال خوب فیلم گفتند که این حال خوب به عوامل پشت صحنه برمی شود. آن ها زحمت های زیادی برای این فیلم کشیدند. این جایزه بار مسئولیت کاری من را بسیار افزایش داد و امیدوارم بتوانم جواب منتقدانی که من را انتخاب کردند، بدهم.

دیپلم افتخار بخش کارگردانی پس از حضور جواد طوسی، غلامرضا موسوی و رضا بابک به نرگس آبیار برای شبی که ماه کامل شد اهداء شد. او از گروه پشت صحنه این فیلم تشکر کرد و گفت: خوشحالم این جایزه را از کسانی می گیرم که استاد من هستند. ما نیاز به همدلی برای وطن داریم و نگاه منتقدی خود را می توانیم به وسیله اثرها بیان کنیم.

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی تعلق گرفت به سعید روستایی برای فیلم متری شش ونیم.

روستایی پس از دریافت جایزه گفت: کار کنیم نه برای عادی سازی شرایط، بلکه برای این که بتوانیم ثبت کنیم این دوران را در تاریخ.

تندیس بهترین کارگردانی تعلق گرفت به نیما جاویدی برای فیلم سرخ پوست.

نیما جاویدی پس از دریافت این تندیس گفت: امشب اولین باری است که دارم در ایران جایزه می گیرم و این برایم خیلی باارزش بود که در کشور خودم جایزه گرفتم.

در بخش پایانی جایزه بهترین فیلم، تندیس بهترین فیلم تعلق گرفت به مجید مطلبی برای فیلم سرخ پوست. به دعوت مجید مطلبی، عوامل فیلم سرخ پوست روی صحنه حضور پیدا کردند و در قابی یادگار کنار هم قرار گرفتند.

جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)جشن انجمن منتقدان سینما (13)

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 289

به "تصاویر ، نصیریان، محمدزاده، الناز شاکردوست، شبنم مقدمی، بهداد و ... در جشن انجمن منتقدان سینمایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، نصیریان، محمدزاده، الناز شاکردوست، شبنم مقدمی، بهداد و ... در جشن انجمن منتقدان سینمایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید