جدال کجی نهبندان با طوفان و گرما، چهره تالاب چنگی به دل نمی زند

به گزارش مجله خزرکوه، تالاب کجی نهبندان که دیرزمانی پدیده ای شگفت انگیز در خراسان جنوبی بود، با طوفان و گرما در حال جدال است و زیبایی های دیرینه اش چنگی به دل نمی زند.

جدال کجی نهبندان با طوفان و گرما، چهره تالاب چنگی به دل نمی زند

به گزارش از، تالاب کجی نمکزار نهبندان در جنوبی ترین قسمت خراسان جنوبی واقع شده و یکی از شگفتی های طبیعت و بزرگترین شاهکار های خلقت است.

طی سالیان گذشته با نزدیک شدن زمستان، روزانه انواع پرندگان مهاجر آبزی، کنار آبزی و غیر آبزی مهمان تالاب شده و مناظر زیبایی را خلق می کردند. این روز ها حال ناخوش تالاب به دلیل طوفان، گرمای هوا و خشکسالی پرندگان مهاجر را آواره کرده و یا میل چندانی به ماندگاری در تالاب ندارند.

اگرچه خشکسالی های 20 ساله متهم ردیف اول در چهره درهم و خشکیده تالاب بوده، اما این روز ها برداشت بی رویه آب از چاه های بالادستی، گرمای بالا و طوفان هم نقش زیادی در از بین رفتن این پدیده زیبا دارد.

تالاب کجی نهبندان با 22 هزار هکتار وسعت در سال جاری به تلی از خاک و نمک تبدیل شده و اگر مدیریت نشود خسارت های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

سرپرست اداره محیط زیست نهبندان گفت: جغرافیای شهرستان نهبندان اعم از دشت های وسیع، کوه ها، رشته کوه های پراکنده، جنگل های بنه، تاق و بادامشک ها تنوع زیستگاهی مناسبی برای حیات وحش پدید آورده است.

کوهستانی با اشاره به تالاب کجی نمکزار اظهار کرد: وجود این تالاب، کوه های مینیاتوری، جنگل های بنه تگ احمد شاهی و دیگر ارتفاعات شرایط خوبی برای گردشگری فراهم کرده است.

او گفت: در بارندگی های دی و بهمن ماه سال جاری 50 درصد از ظرفیت تالاب آبگیری شد، اما به دلیل گرما و طوفان به 30 درصد کاهش یافته است.

کوهستانی برداشت بی رویه آب از چاه های مجاور را از دیگر دلایل کاهش ظرفیت آب تالاب دانست و گفت: تالاب دارای چشمه سار هایی بوده که اگر بارندگی هم نباشد، جوشش می کند و آب می دهد، اما میزان آب چشمه سار ها در سال جاری کم بود.

سرپرست اداره محیط زیست نهبندان از مهاجرت پرندگانی مانند مرغابی سرسبز در زمستان سال جاری به تالاب خبر داد و اضافه کرد: هرساله پرندگانی مانند فلامینگو، حواسیر و انواع پرندگان آبچیلک به تالاب کجی مهاجرت می کنند.

او با بیان اینکه روزانه شاهد قریب به 200 تا 300 مرغابی سرسبز و خوتکا به تالاب مهاجرت می کنند، اضافه کرد: از دو هفته پیش تا به امروز قریب به هزار پرنده به تالاب مهاجرت کرده اند.

کوهستانی با بیان اینکه گرمای بالای دمای هوا و طوفان نقش بسزایی در کاهش ظرفیت آب تالاب دارد، اضافه کرد: نبود آب در تالاب باعث کاهش زیبایی منطقه می شود.

کوهستانی با اشاره به اقدامات اجرا شده در راستای نجات تالاب گفت: برای مقابله با ریزگرد ها طی سال گذشته در 100 هکتار نهال کاری اجرا شده است.

سرپرست اداره محیط زیست نهبندان ادامه داد: نهال کاری در سطح 40 هکتار در سال جاری در دست اجرا بوده که امید است در کاهش خسارت های ناشی از ریزگرد ها به تالاب نقش داشته باشد.

کوهستانی با اشاره به اقدامات اجرا شده در راستای هدایت آب های حاصل از باران به تالاب گفت: تمامی رودخانه های منتهی به تالاب لایروبی شده است.

او ادامه داد: همچنین موانعی مانند بند سار ها و انحرافی های موجود در راستا آب رفع شده است.

انتهای پیام / ط ا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 380

به "جدال کجی نهبندان با طوفان و گرما، چهره تالاب چنگی به دل نمی زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال کجی نهبندان با طوفان و گرما، چهره تالاب چنگی به دل نمی زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید