جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز چهارشنبه 28 آبان ماه 99

به گزارش مجله خزرکوه، شاخص بورس کار خود را با جهش 31 هزار واحدی آغاز کرد. شاخص کل در ابتدای معاملات امروز 28 آبان ماه با قدرت وارد کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی شده و شاهد بازار سراسرسبزرنگ مشابه آنچه در اردیبهشت ماه تجربه کردیم، هستیم. در 30 دقیقه ابتدایی بازار شاخص کل 2.43 درصد و شاخص هم وزن یک درصد افزایش دارند که نشان می دهد عمده رشد شاخص بردوش نماد های شاخص ساز مثل فملی، شستا، فولاد، تاپیکو، فارس، شپنا و خودرو است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز چهارشنبه 28 آبان ماه 99

بازگشت به روزهای سبز اردیبهشت

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات از مجموع 311 نماد معامله شده در بازار بورس حدود 237 نماد با افزایش قیمت سهام روبرو شده و شاهد فرایند نزولی در 74 نماد هستیم. همچین در بازار فرابورس از مجموع 218 نماد معامله شده در ابتدای بازار، 136 نماد فرایند صعودی دارند و 82 نماد همچنان به کاهش قیمت سهام خود ادامه می دهند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه 28 آبان ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بررسی نقشه بازار در ابتدای معاملات نشان از یک سبازار سراسرسبزرنگ، تقریبا مشابه آنچه در روز های اردیبهشت شاهد بودیم دارد. تلاش ناکام برای جمع آوری صف فروش وآیند گروه بانک و موسسات اعتباری را در صدر برترین گروه های صنعت از نظر ارزش معاملات قرار داده است. به جز وآیند که قیمت سهام آن دو درصد کاهش داشته و قرمز رنگ است، دیگر نماد های این گروه عموما فرایند صعودی دارند. خودرویی ها امروز اغلب سبزرنگ هستند. در نماد های اصلی گروه یعنی خودرو، خساپا و خگستر صف خرید تشکیل شده و ختور، خزامیا و خزر با افزایش نسبی قیمت روبرو هستند. معاملات واحد های صندوق های سرمایه گذاری ETF سهامی در جریان است و واحد های سرمایه گذاری پله پله در حال افزایش قیمت است. در گروه انبوه سازی ها بعد از مدت ها فرایند نزولی ثشاهد متوقف شده و شاهد تشکیل صف خرید در این نماد هستیم. وتوس و ثباغ از جمله هم گروهی های قرمز آن هستند. محصولات شیمیایی امروز فرایند صعودی دارند، اما خبری از صف خرید نیست. در طرف مقابل فلزات اساسی، پالایشگاه ها، استخراج کانه های فلزی و هولدینگ های هم گروه شستا اغلب صف خرید دارند.

شپنا، شستا و شتران در اوج

امروز پالایشگاه ها روز خوبی را برای سهامدارانشان رقم زده اند. طوری که لیدر این گروه یعنی شپنا در صدر بزگترین صف های خرید در لحظه پیش گشایش واقع شده است. ارزش صف خرید شپنا به حدود هزار میلیارد تومان می رسد که موردی بی سابقه یا حداقل کم سابقه است. شستا، بزرگ تازه از سفر برگشته، با صف خرید 827 میلیارد تومانی در مقام دوم واقع شده است و شتران با صف خرید 344 میلیارد تومانی سوم شده. پشت سر آن ها دیگر نماد های پرتقاضا مثل فملی با صف 273 میلیارد تومانی و خساپا با صف 238 میلیارد تومانی به چشم می خورند. بترانس و شبندر از دیگر نماد های دارای صف خرید در لحظات اولیه بازار هستند.

در آن سو ارزش صف فروش وملی امروز به حدود 223 میلیارد تومان رسیده و این نماد همچنان صدرنشین فهرست صف های فروش است. غنوش، رکورددار بازدهی سالانه در بازار سرمایه امروز با صف فروش 91 میلیارد تومانی روبرو شده و در رتبه دوم واقع شده است. حکمک هم با صف 63 میلیارد تومانی در مقام سوم ایستاده است. کفپارس، تپمپی و فمراد از دیگر نماد ها با سنگین ترین صف فروش در بازار امروز هستند.

روز توقف دسته جمعی نماد ها

در ساعات اولیه معاملات امروز خیلی از نماد ها از جمله فولاد و وبملت با توجه به تغییر ات بیش از 20 درصدی قیمت سهام به مدت 60 دقیقه متوقف و در شرایط سفارش گیری قرار گرفتند. با توجه به فرایند صعودی که از ابتدای هفته آغاز شده، خیلی از نماد ها حالا با رشد 20 درصدی روبرو شده اند. مدت ها بود ناظر بازار از چنین پیامی استفاده نکرده بود و حالا آن را برای چند نماد ارسال کرده است.

جهش 48 هزار واحدی شاخص در روز سبزرنگ بورس

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه 28 آبان ماه 99 با جهش 48 هزار و 459 واحدی با قدرت وارد کانال 1.3 میلیونی شد و روی رقم یک میلیون و 345 هزار و 406 واحد ایستاد. در این روز شاخص کل 3.74 درصد و شاخص هم وزن 1.79 درصد رشد کردند. عمده افزایش شاخص کل بر دوش نماد های فارس، فولاد، فملی، شستا، کگل، تاپیکو و خودرو بود. در این روز اغلب گروه های سبز رنگ و بیشتر نماد های شاخص ساز صف خرید سنگین داشتند. طوری که امکان خرید سهام شرکت های بزرگ وجود نداشت.

نقشه بازار در پایان معاملات روز چهارشنبه 28 آبان ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بررسی نقشه سراسر سبزرنگ بازار در پایان معاملات امروز نشان نمی دهد صرف نظر از اوراق بهادار، گروه خودرو و ساخت قطعات بیشترین حجم معاملات را شاهد بودند. در این گروه خودرو، خساپا و خگستر به عنوان نماد های اصلی و نماد های دیگر مثل خاذین، خزامیا، خبهمن و ... صف خرید داشتند و پنج درصد افزایش قیمت را در کارنامه خود ثبت کردند. در گروه بانک ها وآیند که کار خود را با صف فروش آغاز کرده بود، در پایان معاملات به صف خرید رسید. حجم معاملات در نماد های اصلی این گروه یعنی وبصادر و وبملت به خاطر تشکیل صف خردی قدرتمند پایین بود. محصولات شیمیایی امروز اغلب صف خرید بودند و تنها نوری و آریا معاملاتی آرام را پشت سر گذاشتند. در بین صندوق های سرمایه گذاری ETF شاهد افزایش قیمت بیش از پنج درصد در چند صندوق از جمله آگاس بودیم. دیگر صندوق ها هم فرایند صعودی داشتند، اما نه به اندازی نماد های شاخص ساز. انبوه سازی ها امروز قرمزترین گروه بازار بودند. با این وجود در این گروه ثشاهد، ثامید و ثبهساز کار خود را با صف خرید به پایان رساندند. در طرف مقابل شاهد تشکیل صف فروش در نماد های ثباغ، ثعمرا، وساخت و وتوس بودیم. سرمایه گذاری ها اغلب فرایند صعودی آرامی داشتند. گروه های استخراج کانه های فلزی، فلزات اساسی، کاشی و سرامیک، عرضه برق و گاز، بورس ها، حمل و نقل، پالایشگاه ها، سیمانی ها، زراعت، غذایی ها، دارویی ها و هولدینگ ها از جمله دیگر گروه های سبزرنگ بودند که عمده نمادهایشان صف خرید داشتند.

صف های فروش مانع افزایش ارزش معاملات شدند

معامله گران بورس امروز بیش از هفت میلیارد و 520 میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی را در قالب یک میلیون و 108 هزار معامله به ارزش 9 هزار و 185 میلیارد تومان دادوستد کردند. در بازار فرابورس ارز کل معاملات حدود 13 هزار و 825 میلیارد تومان بود که از این رقم هفت هزار و 800 میلیارد تومان به اوراق مرابحه دولتی اختصاص داشت و شش هزار میلیارد تومان آن معامله سهام در فرابورس بود. با این حساب ارزش کل معاملات بازار سرمایه امروز به 23 هزار میلیارد تومان می رسد، اما از این رقم حدود 15 هزار و 100 میلیارد تومان به معاملات سهام اختصاص دارد که نشان می دهد ارزش معاملات به خاطر صف های سنگین نسبت به دیروز کاهش پیدا کرده است.

هزار میلیارد تومان دیگر به بورس تزریق شد

بررسی تغییر مالکیت سهام حقیقی و حقوقی نشان می دهد امروز سرمایه گذاران حقیقی، هزار و 71 میلیارد تومان پول جدید وارد بورس کردند و از شرکت های حقوقی سهام خریدند. حقوقی ها فروش خود را در ساعات مختلف بازار پخش کردند و این تغییر مالکیت در سه ساعت و نیم و آرام آرام اتفاق افتاده است. عمده فروش حقوقی ها مربوط به نماد های کاما، خودرو، فولاد، شبندر، فملی، شپنا، فارس، ونوین، شستا و خبهمن بوده است. در طرف مقابل حقوقی ها در نماد های بنو، وشهر، بپاس، وساخت و وآیند بیشترین خرید را داشتند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 872

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز چهارشنبه 28 آبان ماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز چهارشنبه 28 آبان ماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید