جزییات افزایش پلکانی تعرفه گاز

به گزارش مجله خزرکوه، سرپرست مدیریت هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: براساس تعرفه های تازه، گازب های مشترکانی که زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و مصرفشان در سه پله نخست قرار می گیرد، رایگان است و تعرفه گروه های بعدی که مصارف بیشتری دارند، به صورت پلکانی افزایش می یابد.

جزییات افزایش پلکانی تعرفه گاز

به گزارش ایسنا، سیدجلال نورموسوی اظهار کرد: بر اساس بند ب ماده 1 قانون هدفمندی یارانه ها، هیئت وزیران به تناسب احتیاج هایی که تشخیص دهد، می تواند قیمت حامل های انرژی را اصلاح کند که در این ارتباط، اعداد و ارقام مورد احتیاج برای رایگان کردن گازب های مشترکان کم مصرف دریافت می گردد و به اندازه بخگرددگی هایی که اجرا شده است، هزینه مازاد از پله های بالاتر مصرف محاسبه و دریافت خواهد شد.

وی ادامه داد: با این حال مشترکان عادی و حتی مشترکان کمیته امداد و سازمان بهزیستی اگر از این سقف مصرف (از پله سوم) عبور نمایند، مشمول پرداخت قیمت بیشتری می شوند که در پله چهارم 40 درصد افزایش نسبت به پلکان سوم است و به همین ترتیب تا پله دوازدهم همینطور 40 درصد افزوده شده تا در مرحله آخر به 1955 تومان می رسد.

سرپرست مدیریت هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه در بند ی تبصره 8 به این نکته اشاره شده که بقیه پلکان که به اصطلاح پرمصرف و بدمصرف نام گرفته اند، باید مبالغ کسری این بخگرددگی را جبران نمایند، گفت: با محاسبات اجرا شده و تأکید مجدد در ادامه بند ی، اندازه دریافتی از مشترکان پرمصرف نباید کمتر از آن مبلغ بخگرددگی باشد که بی شک با پیش بینی های لازم، هم این مسئله جبران می گردد و هم شاید اندازه مصرف مردم با توجه به همین فرهنگ کاهش یابد.

طبق اعلام وزارت نفت، نورموسوی با اشاره به اینکه سرمای زودرس سال جاری، گستره سرما و در نتیجه اندازه مصرف را بیشتر نموده است، توضیح داد: آمار های ما نشان می دهد که با ورود یک جبهه هوای سرد، مصرف گاز کشور تا 536 میلیون مترمکعب در بخش خانگی، تجاری و صنایع خرد افزایش یافت و این در حالی است که با توجه به تغییرات دمایی، مصرف اکنون به حدود 475 میلیون مترمکعب در روز رسیده که نسبت به دوره مشابه سال های گذشته، افزایشی 25 درصدی داشته که رقم قابل توجهی است.

وی یکی از ابزار های کنترل مصرف را ابزار قیمتی دانست و ادامه داد: البته برای مدیریت مصرف، ابزار های غیرقیمتی هم وجود دارد که مهم ترین آن، بحث فرهنگی است. پیش بینی ما این است که در این بخش بازیافت انرژی مطلوبی از اصلاح نرخ داشته باشیم که بی شک تحقق پیدا می نماید، ضمن اینکه عامل قیمتی نیز به طور حتم بازدارندگی دارد و هیچ شکی در آن نیست.

سرپرست مدیریت هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در خاتمه بار دیگر از مردم خواست که با رعایت الگوی مصرف بهینه، شرکت ملی گاز ایران را در انتقال پایدار و ایمن گاز طبیعی در طول فصل سرد سال، همراهی نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1486

به "جزییات افزایش پلکانی تعرفه گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات افزایش پلکانی تعرفه گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید