سفرهای نوروزی دولت را غافلگیر کرد، مازندران مانع خروج مرغ خبرنگاران

به گزارش مجله خزرکوه، آمار جوجه ریزی و فراوری استان مازندران در ماه های بهمن و اسفند سال گذشته طبق روال عادی انجام شده و معلوم نیست مرغ استحصالی چه سرنوشتی پیدا نموده است.

سفرهای نوروزی دولت را غافلگیر کرد، مازندران مانع خروج مرغ خبرنگاران

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، انتها، آشفته بازار مرغ در ایام نوروز قرارگاه ساماندهی مرغ را مجاب کرد تا در برابر خواسته مرغداران کوتاه آمده و قیمت مصوب را 4 هزار و 500 تومان افزایش دهند، به این ترتیب مرغ از امروز 24 هزار و 900 تومان به فروش خواهد رسید.

نابسامانی های بازار مرغ در روز های سرانجامی اسفندماه سال 99 به تعطیلات نوروزی سال 1400 نیز کشیده شد و مسئولان وزارت صمت و جهاد کشاورزی که به تأمین مرغ مورد احتیاج پایتخت در تعطیلات نوروز از استان های شمالی امید بسته بودند، با ناکامی روبرو شدند. به طوری که در این ایام هم استان های شمالی در تأمین مرغ با مشکل روبه رو شدند و در پایتخت هم عرضه مرغ کاهش یافت و قیمت هر کیلو مرغ به کیلویی 38 تا 52 هزار تومان رسید.

در هفته سرانجامی اسفندماه سال گذشته، همزمان با کاهش عرضه مرغ به بازار و تخلف بعضی از مرغ فروشان در فروش مرغ های قطعه بندی شرکتی با قیمت های گران، مرغداران افزایش قیمت مصوب به 24 هزار تومان را خواهان شدند، اما از آنجا که دولت تصمیم داشت تا سرانجام نوروز، هیچ کالایی گران نگردد در برابرخواسته مرغداران مقاومت کرد. این اقدام ستاد تنظیم بازار موجب شد تا هم مرغداران ضرر نمایند و هم مصرف نمایندگان، زیرا دلالان با ورود به بازار مرغ توزیع را نابسامان کردند و قیمت را افزایش دادند. در این ایام به صورت محدود مرغ دولتی در تهران و سایر روستا ها توزیع شد، اما با صف های طولانی و چند ساعته همراه بود.

استان مازندران مانع خروج مرغ

طبق گفته مسئولان دامپزشکی و رئیس صنف کشتارگاه ها، استان مازندران یکی از سه استان اصلی تأمین نماینده مرغ استان تهران است که از هفته های گذشته مسئولان استان فوق از خروج مرغ زنده این استان به مقصد تهران جلوگیری نموده اند، از سویی دیگر آمار جوجه ریزی و فراوری استان مازندران در ماه های بهمن و اسفند سال گذشته طبق روال عادی اجرا شده و معلوم نیست مرغ استحصالی چه سرنوشتی پیدا نموده است. نکته قابل توجهی که مشاهده می گردد میانگین وزن مرغ های کشتاری است که به شکل قابل تأملی افزایش یافته که بی ارتباط با درخواست مرغداران برای افزایش قیمت خرید مرغ زنده از سوی دولت نیست.

خبر های رسیده از استان های شمالی حاکی از آن است که در نوروز پیداکردن مرغ در شمال هم کمیاب شده و در روز های سرانجامی تعطیلات این کالا حتی با قیمت 45 هزار تومان نیز نایاب شد.

استان گلستان که یکی از قطب های فراوری مرغ است نیز با کمبود مرغ دراین ایام روبرو بود و توزیع مرغ دولتی به هر نفر، یک عدد با صف های طولانی همراه بود. به گفته یکی از مسئولان استان، روزی 250 تن مرغ به تهران ارسال می گردد، اما فقط 100 تن به میدان بهمن می رسد و مابقی آن به صورت قطعه بندی با قیمت بالا به فروش می رسد.

به گفته فعالان بازار، مسئولان میزان سفر های نوروزی به استان های شمالی را پیش بینی ننموده بودند و با افزایش سفر ها به شمال غافلگیر شده و در تنظیم بازار مرغ در تهران و استان های شمالی دچار مشکل شدند.

اولین افزایش رسمی قیمت

جافر، رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی با اعلام قیمت مصوب جدید گفت: بالاخره قرار شد گوشت مرغ، براساس تصمیم ستاد ساماندهی مرغ کشور با افزایش 4 هزار و 500 تومانی از قیمت مصوب پیشین یعنی 20 هزار و 400 تومان به رقم 24 هزار و 900 تومان برای مصرف نماینده افزایش یابد.

چندی پیش که یک گروه خبری بازدیدی از یک کشتارگاه داشتند، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و دامپزشکی کشور کاهش فراوری را قبول نداشتند، اما کاهش عرضه در بازار را تأیید می کردند و دلایلی هم داشتند. آن ها می گفتند در اسفند گذشته 125 میلیون جوجه ریزی در کشور صورت گرفته و مقدار گوشت مرغی که از این میزان جوجه ریزی به دست می آید، بسیار بیشتر از احتیاج کشور و ارزیابی شده است به غیر از یک مورد همه مرغداری ها به طور کامل جوجه ریزی نموده اند؛ حتی اشاره کردند سال جاری کمترین ابتلا به بیماری در ماکیان بوده و سال طلایی از این نظر به حساب می آید.

از سوی دیگر مسئولان کشتارگاه های کشور معتقدند، ورودی کشتارگاه های تهران در اسفندماه 8/ 37 درصد کاهش یافته که این آمار را مسئول دامپزشکی استان تهران هم تأیید کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان تهران می گوید: بخشی از مرغ در مرغداری هاست و به بازار نیامده مرغداران فکر می نمایند با نزدیک شدن ماه رمضان قیمت بالاتر می رود و به قیمت گران تری خواهند فروخت و به این دلیل مرغ های بالای سه کیلوگرم در مرغداری ها فراوان است، حال اینکه وزن مناسب یک کیلو و 400 گرم باید باشد.

بخشی از مرغ هم از استان ها به تهران نیامده که قبلاً می آمد و این باعث کاهش آمار کشتار استان تهران شده است، نیامدن مرغ از استان ها به دلیل تصمیم اخیر استانداران برای عدم خروج مرغ از استان بوده است.

نکته دیگر اینکه افزایش بیش از اندازه تقاضا برای مرغ به دلیل گرانی گوشت قرمز است و از 17 کیلوگرم سال های گذشته به بیش از 30 کیلوگرم رسیده است.

در حالی که کمتر از دو هفته تا شروع ماه رمضان باقی نمانده است و مقرر بود پیش از این دولت 50 هزار تن مرغ با دلار ترجیحی وارد کند قیمت هر کیلومرغ دولتی به 24 هزار و 900 تومان افزایش یافت.

نکته اینجاست که براساس قانون بودجه 1400 دولت باید در نیم سال ابتدایی سال نرخ ترجیحی ارز را با نرخ نیمایی نزدیک کند. بدین ترتیب شاید کف قیمت مرغ همین 25 هزار تومان باشد.

منبع: جوان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1109

به "سفرهای نوروزی دولت را غافلگیر کرد، مازندران مانع خروج مرغ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفرهای نوروزی دولت را غافلگیر کرد، مازندران مانع خروج مرغ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید