شگفتی وزیر میراث فرهنگی از دیدن یکی از تاریکترین و پرستاره ترین نقاط زمین

به گزارش مجله خزرکوه، کویر سه قلعه بواسطه داشتن آسمانی تاریک جهت رصد ستارگان دارای ویژگی و اهمیت خاص است و بواسط همین ویژگی مورد توجه گروه های آماتور و حرفه ای علاقمندان به نجوم گشته است. از امتیازات دیگر این کویر می توان به دق وسیع و تپه های ماسه ای اطراف رصدگاه نجوم اشاره نمود که برای هر گروه علاقمند و طبیعت گرد شرایط مناسب و ایده آلی دارد، به طوری که اجرای برنامه های رصد ستارگان، رالی در دق وسیع و پیمایش و کویر نوردی در تپه های ماسه ای به صورت همزمان امکان پذیر است.

شگفتی وزیر میراث فرهنگی از دیدن یکی از تاریکترین و پرستاره ترین نقاط زمین

طبق داده های گردآوری شده توسط کارشناسان انجمن نجوم ایران طی سالیان متوالی، در مکان سه قلعه رصد ستارگانی با حد قدر 7.2 میسر است که با توجه به حد قدر تاریکترین نقاط سیاره زمین (حدود 7.5) مکان مورد نظر یکی از تاریکترین و پرستاره ترین نقاط سیاره ما به حساب می آید.

این کویر، آسمان شگف انگیزش و دنیایی که به روی ستاره ها بر روی تو می گشاید و همچنین اعجاز طبیعی اش برای گردشگران و تفریحات گردشگری می تواند به ظرفیتی بی بدیل برای خراسان جنوبی بدل گردد.

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شب گذشته در صفحه شخصی خود نوشت: کویر سه قلعه یکی از منحصر به فردترین کویرهای شرق کشور است که در فاصله 30 کیلومتری از مرکز بخش سه قلعه و 55 کیلومتری از مرکز شهرستان سرایان در استان خراسان جنوبی واقع شده است.

وی اضافه کرد: با بیان اینکه جغرافیای سه قلعه به گونه ای است که در راستا جریان گرد و غبار محلی قرار ندارد.

افق دید باز و حدود صفر درجه در محل رصدگاه، امنیت بالای منطقه، دارا بودن جاذبه های کویری زیبا و استثنایی شامل تپه های ماسه روان (تپه ماهور)، دریاچه نمک، دق (زمینی کاملاً صاف و سفت که دارای هیچ گونه پوشش گیاهی نیست) و اقامتگاه های بومگردی زیبا و دنج، این منطقه را به عنوان جاذبه ای دیدنی و منحصر در منطقه و کشور معرفی می نماید و صد البته بارش شهابی برساوشی هرسال بخصوص در مردادماه جلوه زیبا و خاصی دارد.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر دی ماه 98 به خراسان جنوبی اذعان داشت: از ظرفیت های گردشگری این استان شگفت زده شده است.

وی با اشاره به آثار تاریخی ثبت شده خراسان جنوبی، اضافه کرد: قطعا احتیاج داریم که خراسان جنوبی را بیشتر معرفی کنیم.

شهرستان سرایان در شمال غربی استان خراسان جنوبی و در فاصله 160 کیلومتری مرکز استان (بیرجند) قرار گرفته و دارای وسعتی بالغ بر 9334 کیلومتر مربع بوده و دارای سه مرکز شهری سرایان ، سه قلعه و آیسک با شهرداری های فعال است. کویر سه قلعه در فاصله 30 کیلومتری جنوب سه قلعه سرایان واقع شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 884

به "شگفتی وزیر میراث فرهنگی از دیدن یکی از تاریکترین و پرستاره ترین نقاط زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفتی وزیر میراث فرهنگی از دیدن یکی از تاریکترین و پرستاره ترین نقاط زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید